Dizájnerdrogok és nyitott tornatermek - folytatódott az Egészséges Városok Szimpóziuma

November 8-án plenáris üléssel folytatódott az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének XXV. Szimpóziuma, amely idén az „Egészséges Ifjúság – Egészséges Nemzet” tematika köré szerveződött. A tanácskozáson dr. Szócska Miklós egészségügyért- és Kiss Norbert sportért és ifjúságért felelős helyettes államtitkár is részt vett.
2013.11.08. 12:35 |
November 8-án a plenáris üléssel folytatódott az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének XXV. Szimpóziuma, amely idén az „Egészséges Ifjúság – Egészséges Nemzet” tematika köré szerveződött. A tanácskozáson dr. Szócska Miklós egészségügyért- és Kiss Norbert sportért és ifjúságért felelős helyettes államtitkár is részt vett.
Cser-Palkovics András polgármester megköszönte, hogy az ülésnek, 2013-ban, a Szent István Emlékévben Székesfehérvár adhat otthont, és röviden összefoglalta a város mit tesz azért, hogy az ittélők egészségesebben éljenek.„2011-ben fogadtuk el azt az egészségfejlesztési tervet, amely alapján különböző rendezvényeket tartunk. Nagy segítséget kaptunk az intézmények vezetőitől, civil szervezetektől és szakértőktől nemcsak ötletek kibővítése terén, hanem a konkrét megvalósítás során is.”
 
Az egészségfejlesztési tervnek az ifjúság-és család az alapja, amely természetes egy olyan városban, ahol Istvánnak, Gizellának és Imre hercegnek ilyen nagy tisztelete van. A magyar szent család a 21. században is lehet példakép. Fehérváron ennek jegyében rengeteg egészségfejlesztéssel kapcsolatos programot szerveznek: ilyen például az anyatejes táplálás világnapja, a babahordozó hét vagy a Mag és Maghéj családi napok. Az oktatáson keresztül a város a környékben élőket is megszólítja, hiszen húsz ezren járnak ide iskolába. Lényeges szerepet töltenek be az önkormányzat által szervezett illetve támogatott nyári táborok, amelyekben megpróbálják ötvözni az egészséget, a kultúrát és a sportot. Cser-Palkovics András kitért a diák-és az élsport fontosságára, illetve külön kiemelte, hogy a nyitott tornatermek akció éve óta ingyen vagy térítésmentesen nagyon sok embernek biztosít mozgási lehetőséget.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár előadásában kifejtette, Fehérvár sokat tesz a közösség építéséért. A családi fogászat és a Tutimenza program egy olyan kezdeményezés, ami intézményesült és más városok számára is modellként szolgálhat. „A skandináv iskolai sportot a közösségi erő táplálja, és ez a város is ebbe az irányba viszi a dolgokat. Külön öröm volt hallani a nyitott tornaterem akciót, annak tükrében, hogy például Budapesten az uszodák délután hatkor bezárnak. Ezek az erőfeszítések ugyan kicsinek tűnnek, de egy olyan helyi kultúrát jelentenek, aminél nem tudok fontosabbat elképzelni.”
Az országban jelenleg 58 helyen működik egészségfejlesztési iroda, ami megteremtette annak a keretrendszerét, hogy a helyi jó gyakorlatokból országos aktivitások legyenek. Az államtitkár ebben kérte az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének segítségét, és hangsúlyozta a megállapodást még ebben az évben szeretné „tető alá hozni.” Szócska Miklós többek között a dizájnerdrogokról is beszélt. A szerek jogi „kiirtásához” azonban megfelelő laboratóriumi háttérre van szükség, amelynek költségvetéséről már most gondoskodtak, ezért jövőre gyorsabban kerülhetnek fel a feketelistára. Kiss Norbert sportért és ifjúságért felelős helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy a hittan és az erkölcstan hogyan hat a gyerekek lelki egészségére, valamint külön részletezte a sport taó-n keresztüli támogatási rendszerét.