-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Dr. Dienes Ottóra emlékeztek az Aranybulla könyvtárban
Dr. Lukácsi József a Vörösmarty Társaság alelnöke, L. Simon László József Attila-díjas író, költő, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Revák László festőművész közösen elevenítették fel emlékeiket Dr. Dienes Ottóról, aki a mai - klasszikus értelemben vett – polihisztorok egyike volt. Elhivatott oktatói tevékenységét végig nagy lelkesedéssel és diákjai elismerése, tisztelete által övezve végezte.
Lukácsy József azt a komplexitást, teljességben gondolkodást, a teljességre való törekvést emelte ki, amely csak a legkiválóbbaknak sajátja, amely méltán emelte Dienes Ottót, a Fejér megyei szellemi élet legjobbjai közé. A kiváló író, költő, esztéta, festőművész és tanár rendkívül gazdag és összetett életművének kivételes pillanatait az egykori tanítvány, a későbbi írótárs és barát, L. Simon László a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója idézte meg.
„Azt hiszem, mindannyian ennyire teljes és aktív életpályát kívánunk magunknak, mint amit Dienes Ottó bejárt – saját ereje, szorgalma és bátorsága okán.” - mondta Lehrner Zsolt alpolgármester, aki a város nevében köszöntötte az emlékezőket. Felidézte, hogy nyugdíjasként még visszament tanítani első iskolájába, a Vasvári Pál Gimnáziumba, miközben a Vörösmarty Társaság elnökségi tagjaként résztvevője volt a fehérvári irodalmi és művészeti életnek. De nemcsak szervezte, hanem aktívan meg is élte a helyi irodalmi-művészeti élet adta lehetőségeket: több kötete napvilágot látott, versei és tanulmányai jelentek meg folyamatosan. Sőt, még a képzőművészet világába is belekóstolt, hiszen elkezdett festeni, nagy örömmel készítette és mutatta be kiállításokon fa kisplasztikáit. Nem véletlen, hogy a korunkban oly ritka, klasszikus értelemben vett polihisztorok egyikének nevezik őt többen is.
Dr. Dienes Ottó 1959 óta élt Székesfehérváron tanári munkáját a Vasvári Pál Gimnáziumban kezdte, majd 1970-től a Teleki Blanka Gimnáziumban tanított húsz éven keresztül. Írói munkássága folyamatos volt, versei megyei folyóiratokban, antológiákban jelentek meg, több kötete látott már napvilágot. Intellektuális és filozofikus költészetének értékein túl a képzőművészet is érdeklődési körébe tartozott, fa kisplasztikáival és festményeivel folyamatosan szerepelt képzőművészeti tárlatokon.
Munkásságát Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2007-ben „Pro Civitate” díjjal ismerte el, a Fejér Megyei Önkormányzat Vörösmarty Mihály-díjat adományozott neki. 2016-ban magas színvonalú munkája és példamutató tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült, 2017-ben Polgármesteri Elismerő Emlékérmet vehetett át, 2018-ban pedig a Fejér Megyei Prima-díjasok közé választották.