-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Dr. Szilágyi Anna és Dr. Altorjay András vehették át az idei Romhányi-díjakat
A Vörösmarty Mihály Könyvtár épületén található emléktábla megkoszorúzásával kezdődött a Prof. Dr. Romhányi György születésének 113. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés szerdán.
A város nevében Östör Annamária, egészségügyi és sporttanácsnok, a ciszterci öregdiákok nevében Balsay István, az egykori tanítványok képviseletében Dr. Gógl Árpád, Dr. Simon Kornél és Than Zoltán helyezte el az emlékezés virágait, a Magyar Orvosi Kamara nevében Dr. Altorjay András, Dr. Eigemann Éva és Dr. Solt István koszorúzott.
A program emléküléssel folytatódott a Hiemer-házban, ahol Östör Annamária köszöntötte a megjelenteket. „Prof. Dr. Romhányi György Székesfehérvárt mindig saját városának tekintette. Példaértékű életpályát tudhatott magáénak, a magyar orvosképzés kiemelkedő alakja volt. Tanítása folyamatos volt, mindenkit ismert az évfolyamon, és hihetetlenül jó gondolatai voltak. Ő maga nem írt jegyzetet, de az előadásainak a jegyzetei még ma is kézen forognak. Hozzá fűződik az a meghatározás is, hogy a magyar orvos alázattal szolgálja a magyar népet. E gondolatok szerint élnek és dolgoznak ma is köztünk élő tanítványai, akik tanítói a következő orvosnemzedékeknek.” - emelte ki Székesfehérvár Önkormányzatának egészségügyi és sporttanácsnoka.
A Prof. Dr. Romhányi György-díjat 1999 óta évente egyszer ítélik oda Fejér megyei orvosoknak.
Az idei esztendőben Dr. Szilágyi Anna, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Patológiai Osztályának osztályvezető főorvosa és Dr. Altorjay András kardiológus, a kuratórium leköszönő elnöke vehette át az elismerést.
Dr. Szilágyi Anna a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Patológiai Osztályának osztályvezető főorvosa. A Pécsi Orvostudományi Egyetem általános orvostudományi karán Summa cum laude diplomázott. 1980. október 1-jétől dolgozik a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Patológiai Osztályán, amelynek szakmai munkáját immár több mint másfél évtizede osztályvezető főorvosként irányítja. Sok orvosi közleményt és előadást jegyez egymaga vagy társszerzőként. 2008-ban az egészségügyi miniszter által adományozott Pro Sanitate-díjban, 2012-ben pedig Szent György-emlékéremben részesült.
Dr. Altorjay András az orvostudományi egyetemet Szegeden végezte, majd Szombathelyen 5 évig belgyógyászként dolgozott. 1982 óta él Székesfehérváron; 20 évig dolgozott a Szent György Kórházban és további 20 éve magánrendelés keretén belül folytat kardiológiai gyakorlatot. 25 éve tagja, öt éve pedig elnöke A Magyar Orvosokért Alapítvány kuratóriumának, több tisztséget tölt be a MOK szervezetében. 2005 óta évente megszervezi Székesfehérváron a senior orvostalálkozókat Fejér megyei orvosok számára. Birtokosa a MOK által adományozott Hippokratész-díjnak. Székesfehérvár városától 2012-ben „Pro Civitate” díjat, 2017-ben pedig művészetpártoló tevékenységéért Deák Dénes-Díjat vehetett át.
Az orvoslás művészetéről című előadásában Dr. Altorjay András osztotta meg gondolatait arról, hogy milyen sokféleképpen lehet gyógyítani. ’De vajon melyik a legeredményesebb?’ – erre hozott példákat az ókortól napjainkig. Mint elhangzott: az orvosi működés két fontos lépése a baj megállapítása, a diagnózis felállítása, valamint a kezelés, a terápia – és míg az első a szárnyaló gondolatokat, a második a nagy precizitást igényli. A kardiológus azt emelte ki, hogy minden esetben mindkét fázisnak meg kell lennie, és mindenkor az élet kell legyen a legfontosabb.
Prof. Dr. Romhányi György 1905-ben született a Fejér megyei Száron. A helyi elemiben kezdett tanulni, majd a székesfehérvári Ciszterci Rendi Szent István Katolikus Főgimnázium növendéke lett. Felsőfokú tanulmányait a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi fakultásán folytatta. A Pécsi Orvostudományi Egyetem Kórbonctani Intézetének katedráján teljesedett ki pályája, oktatói tevékenységét a hallgatók iránti feltétel nélküli szeretettel és a szigorúságban is inspirálni tudással jellemzik. Utánozhatatlan előadóként tartják számon, hallgatóival a személyes kapcsolat kialakítására törekedett. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban az auditórium elnevezésével tisztelegtek Romhányi professzor emléke előtt, a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermének falán pedig emléktábla hirdeti örökségét.