-
Könyvtáras programok
Két programot is ajánl az érdeklődők figyelmébe a Vörösmarty Mihály Könyvtár április 28-ra. Folytatódik a Meseföldrajz és tárlatvezetés lesz egy, a régi Fehérvárt bemutató képeslapos kiállítás zárónapján.
2025.04.27. -
Természetbarát találkozó Sárpentelén
Gróf Széchenyi Zsigmondra és feleségére, Hertelendy Margitra, azaz Mangi nénire emlékeztek szombat délelőtt a Sárpentelei Pihenőerdőben. A természetbarát találkozóval egybekötött programot a Székesfehérvár Városi Természetbarát Szövetség szervezte, Mangi néni születésének 100. évfordulója tiszteletére.
2025.04.26. -
Tánc a jégen
A közelgő Tánc Világnapja alkalmából közös programot szervezett a Székesfehérvári Balett Színház és a Székesfehérvári Szinkronkorcsolya Szakosztály junior csapata. Az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokban, majd pedig a Balett Színház próbatermében is minden a táncról szólt szombaton.
2025.04.26. -
Vérteskozma 10/20/30
Teljesítménytúrával ünnepli május elsején 70. születésnapját a Vértes Meteor Természetbarát Sportegyesület. A a „Vérteskozma 10/20/30” programra bárki nevezhet, tíz, húsz és harminc kilométeres távon indulnak majd teljesítménytúrák, melyekre ITT lehet nevezni.
2025.04.25.
E-sportok - a professzionális videojáték sportnak számít?

Ma Deli Péter, tapasztalt kaszinó- és videojáték-szakértő, - profilját itt tekintheti meg - az egyre növekvő videojáték-iparágról beszél. Egy ideje nagy az érdeklődés az e-sportok iránt is, miután a West Ham United sztárjai kommenteltek egy Counter-Strike játékhoz. Nézzük meg közelebbről, hogy mi is ez az egész.
Videojáték vs. sport
Az e-sport játékok virágoznak, és jó okkal. A videojátékok közel sem olyanok már, mint pár évvel ezelőtt. Mára a világbajnokságokat már stadionokban rendezik. Hatalmas rajongótáboruk van, és bőven akad csapatdráma is, hasonlóan a hagyományos sporteseményekhez.
Az alábbiakban összehasonlítjuk a két oldalt, s egyszer és mindenkorra döntünk: videojátékok vs. sport.
Verseny
Annyira sok videojáték-verseny érhető el manapság, hogy az megdöbbentő. A játékosok szabadidős játékaikkal nyereményalapokért játszhatnak, vagy továbbjuthatnak a verseny következő szakaszába.
Az első osztályú versenyeken a harc kiélezett. Például a sanghaji Pudong Soccer Stadionban a 2020-as League of Legends bajnokság 2,5 millió dolláros nyereményalapot kínál. Sok játékos a versenyek kezdete előtti napon is órákat tölt a számítógépes játéka előtt, éppen úgy, ahogy egy jégkorong- vagy futball-atléta edzene, hogy a csapata csúcsra jusson. Az e-sport közösség könyörtelen, mivel minden tagján hatalmas nyomás van. Egyetlen hiba a játékos bukásához vezethet - ha hibázunk, akkor a csapatból azonnal a kispadra kerülhetünk.
Tehetség
Lehet, hogy elsőre viccesnek tűnik egyesek számára, de a videojátékokkal foglalkozó profik naponta órákat töltenek azzal, hogy jobb játékossá váljanak, és fejlesszék a játékreflexeiket. Vannak, akik napi 10-14 órát játszanak a fontos versenyek előtt.
A szabadidős játékosoknak komolyan kell küzdeniük azért, hogy lépést tartsanak néhány e-sport-sztárral, akik percenként átlagosan akár 500 akciót is elérhetnek. Ez pedig másodpercenként több mint 8-nak felel meg.
Az e-sport szervezetek teljes körű támogató csoporttal rendelkeznek, amely kezeli és felügyeli a mindennapokat. A játékosok mögött edző, vezérigazgató és egész adminisztrációs csapat áll, a kulisszák mögött.
Testedzés
Az olyan hagyományos sportágakban, mint a jégkorong és a kosárlabda, a játékosoknak kiváló fizikai és erőnléti kondícióban kell lenniük. Bár az e-sport-játékosoknak nem kell ennyire magas szinten tartaniuk edzettségi szintjüket, azért ők is ugyanúgy órákon át gyakorolnak.
A videojátékosok ugyanúgy hajlamosak a sérülésekre és más egészségügyi problémákra is, amelyek miatt egy-egy évadra távozni kényszerülhetnek. Az ínhüvelygyulladás, a tenisz könyök, a hát és a szem megerőltetése csak néhány azon gyakori problémák közül, amelyekkel a játékosok szembesülnek.
A legmagasabb rangú játékosok ebben a szektorban is kimerültséggel küzdenek, több játékosnak is szünetet kellett tartania az évben, miután a játékosi kiégés tünetei jelentkeztek náluk. Legutóbb a Counter-Strike-on a Ninjas in Pajamas Global Offensive Csapat „nawwk” nevű játékosát kellett egészségügyi szabadságra küldeni, miután a kimerültség tüneteit mutatta.
Rajongótábor
A videojáték-szervezetek kultikus követőket szereztek; némelyiküknek több millió követője van a közösségi média platformjaikon. A profi játékosok streaming eseményeket is szerveznek, ahol kapcsolatba léphetnek a rajongókkal.
A nagyobb eseményekről az ESPN-hez hasonló műsorszolgáltatók közvetítik a versenyeket. Azok az otthon maradó rajongók, akik nem tudnak részt venni a mérkőzésen, az e-sport kommentátoroknak (más néven castereknek vagy shout castereknek) köszönhetően nyomon követhetik, mi történik az e-sport rendezvényeken. Ugyanaz a funkciójuk, mint a hagyományos kommentátoroknak, tájékoztatnak a folyamatban lévő eseményekről.
Annak ellenére, hogy rajongók ezrei követi a közvetített versenyeket, ugyanolyan szívesen vesznek részt az élő eseményeken, mint a futballrajongók. 2017-ben több mint 100 000 néző volt az Intel Extreme Masters Világbajnokságon, több, mint a SuperBowl-on!
Bevétel és befektetés
A 2020-as világméretű felfordulás során a videojáték-ipar ugrásszerűen növekedett. 2019-ben az e-sportok bevételei együttesen 950,6 millió dollárt tettek ki. Ez az adat ez év végéig várhatóan meghaladja majd az 1,1 milliárd dollárt.
Az e-sport közösség globális figyelmet kapott, több híresség fektetett be a szervezetekbe. David Beckham nemrég fektetett be a Guild e-Sports szervezetébe, amely mostanra beszivárgott a Londoni Értéktőzsdére. Mindez pedig lehetőséget ad a rajongóknak arra, hogy kedvenc csapatuk részvényeseivé váljanak.
A legmagasabb szintű versenyeket olyan nagynevű multinacionális vállalatok is támogatják, mint a Coca-Cola és a RedBull.
Konklúzió
Szóval, nevezhetjük az e-sportot is sportnak? Teljes bizonyossággal igen. Nem sok különbözteti meg a két műfajt, amikor levetkőztetjük őket az alapokig.