-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Egészalakos festménnyel bővülhetnek a Deák-mappák
Egészalakos festménnyel és állatrajzzal bővülhet a Deák-mappa, a Városi Képtár online múzeumpedagógiai sorozatának segítségével. A 12 éven felüli diákokat hívja fotózásra, megfigyelésre, rajzok vagy festmények elkészítésére Szabóné Szüts Angéla képzőművész, múzeumpedagógus.
Mielőtt valaki az egészalakos festmény megalkotásának nekiáll, érdemes végigcsinálni az előző kihívást, és gyors, pár jellemző vonallal elkészített rajzzal, krokival gyakorolni. A legjobb vázlatrajz alapján készülhet a színes alkotás, festékkel vagy pasztellkrétával. „Minél nagyobb a papírod, annál lendületesebben, felszabadultabban lehet alkotni és minél kisebb, annál jobban az apró részletekre lehet figyelni. A papírod méretének megfelelően válaszd ki az ecsetjeidet. Több méretű ecsetet használj! (…) Próbálj ki sokféle színes technikát! Ismerkedj a tempera, az akvarell, az olajpasztell és a porpasztell lehetőségeivel!” – javasolja Szabóné Szüts Angéla, és a diákokat arra biztatja, hogy az alkotásokat töltsék fel az online galériába az esemény alá.
Két másik felhívás arra biztatja a fiatal alkotókat, hogy menjenek ki a szabadba. Egy inspiráló helyen elidőzve lehet a színekre, árnyékokra fókuszáló tájképet készíteni. Szép feladat a természet apró csodáiról képet készíteni, amihez azt javasolja, hogy a fiatalok fényképezőgéppel örökítsék meg a természet apró csodáit: darazsat, lepkét, hangyát, csigát vagy rigót. Ezek alapján készülhetnek el otthon a kisméretű állatokról készített alkotások, a kedvenc színes technikával.