Egészséges Városok Szimpóziuma - középpontban az egészséges életmódra nevelés

November 7-e és 9-e között tartják Székes-fehérváron az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének XXV. Szimpóziumát, amely az „Egészséges Ifjúság – Egészséges Nemzet” tematika köré szerveződik. A három napos tanácsozáson a tagvárosok nemcsak tapasztalatot cserélnek, hanem neves szakelőadókat is meghallgatnak.
2013.10.30. 14:15 |
November 7-e és 9-e között tartják Székesfehérváron az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének XXV. Szimpóziumát, amely az „Egészséges Ifjúság – Egészséges Nemzet” tematika köré szerveződik. A három napos tanácsozáson a tagvárosok nemcsak tapasztalatot cserélnek, hanem neves szakelőadókat is meghallgatnak.
A 2013-as Szent István Emlékévben Székesfehérvár tölti be az Egészséges Városok Magyarországi Szövetségének elnöki posztját. A stafétát a tavaly novemberben megrendezett XXIV. országos szimpóziumon vette át a város Zalaegerszegtől. Az elnökség okán a szervezet Székesfehérváron rendezik meg a 2013. évi országos tanácskozást november 7-9-e között. – hangzott el a programot ismertető sajtótájékoztatón.
 
„1946-ban az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO határozta meg az egészég fogalmát. Eszerint az egészséget nem a betegség hiánya, hanem a testi, lelki és szociális jólét állapota jelenti. Egészségünket 27 százalékban genetikai adottságok, 11 százalékban az aktuális ellátás, 43 százalékban az életmód, 19 százalékban pedig a környezeti hatások határozzák meg. A genetikán kívül valamennyi tényezőn képesek vagyunk javítani, erre számos program, kezdeményezés alakult, és jött létre az elmúlt évtizedekben.” – ismertette Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok. Elmondta: a WHO 1986-ban hozta létre az Egészséges Városok Szövetségét. Az ugyanebben az évben, Ottawában megrendezett konferencián meghatározták az egészségfejlesztés alapelveit: a városok döntéshozóinak elkötelezettnek kell lenniük az egészség mellett, a multiszektorialitás és a partnerség jegyében a különféle ágazatok együttműködnek a célok megvalósításáért, a közösségeket, civil szervezeteket bevonják a döntések előkészítésébe, az állampolgárokat képessé kell tenni arra, hogy megfelelő tudás és egészségműveltség birtokában döntsenek saját sorsukról és egészségükről, valamint szükséges átalakítani az egészségügyi szemléletmódot, és előtérbe kell helyezni a prevenciót. 2008 és 2013 között az ún. zágrábi nyilatkozat határozta meg az egészséges városok munkáját, melyben további alapelvként jelenik meg az esélyegyenlőség. Östör Annamária hozzátette: az Egészséges Városok Szövetségének 2000 tagja van Európában, a Magyarországi Szövetség 1988-ban, Székesfehérváron alakult meg, a szervezet ma 20 tagvárost számlál. Az egészségügyi és sporttanácsnok örömét fejezte ki, hogy a 2013-as Szent István Emlékévben a kulturális és sport programok mellett fontos szerepet kap az egészség is.
 
A XXV. országos szimpózium „Egészséges Ifjúság – Egészséges Nemzet” címmel zajlik november 7-9. között Székesfehérváron. A programokat helyi szinten koordináló Humán Szolgáltató Intézet vezetője, Varga Márta elmondta: a HSZI 2011 óta számos egészségfejlesztési programjában a fiatalt korosztály célozza meg, hiszen az egészségre nevelést, az egészségtudatos magatartás kialakítását minél korábban szükséges elkezdeni. Az országos szimpózium egyik legfontosabb célja, hogy a tagvárosok képviselői beszámoljanak a 2013-ban végzett munkájukról, tapasztalatokat cseréljenek, és előadásokat hallgathassanak meg neves szakértők tolmácsolásában. A tanácskozás vendége lesz dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Dr. Somhegyi Annamária, az Országos Gerincgyógyászati Központ prevenciós igazgatója. A szimpózium témájához kapcsolódó fehérvári egészségfejlesztési programokról neves helyi szakértők és közéleti személyiségek tartanak előadásokat. A szimpózium november 7-én, a Városházán igazgatótanácsi üléssel kezdődik, a plenáris üléseket pedig november 8-án és 9-én rendezik a Hotel Magyar Királyban.