Egy csepp figyelem - diabetes nap a Gyöngyvirág Óvodában

Egészséghetet tartottak a Gyöngyvirág Óvodában, ahol a pénteki napon az Egy Csepp Figyelem Alapítvány óvódapedagógusok számára kidolgozott, fél napos, ingyenes továbbképzést tartott, melyen a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra, készítették fel az óvónőket, akik a város több intézményéből érkeztek.
2015.10.09. 12:59 |
Egészséghetet tartottak a Gyöngyvirág Óvodában, ahol a pénteki napon az Egy Csepp Figyelem Alapítvány óvódapedagógusok számára kidolgozott, fél napos, ingyenes továbbképzést tartott, melyen a cukorbeteg gyerekek körüli mindennapi feladatokra, készítették fel az óvónőket.

Magyarországon mintegy ötezer, 18 év alatti cukorbeteg gyermek él, körülbelül 98 százalékuk egész életében inzulin injekcióra szorul. A napi többszöri vércukormérés, inzulin beadás, szénhidrátszegény diéta betartása nehézséget okoz számukra. A környezetet fel kell készíteni ennek elfogadására, és a betegséghez kapcsolódó teendőkre.

A Gyöngyvirág Óvodában Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány elnöke is ott volt, aki a szervezetet 2005-ben hozta létre azzal a céllal, hogy minél több ember ismerje meg a cukorbetegséget, és annak veszélyeit.
Idén szeptemberben életbe lépett az a törvény, amely szerint kötelező a 3 éves - köztük a cukorbeteg - gyerekek felvétele az óvodába. Az alapvető ismeretek megszerzéséhez félnapos, a cukorbetegséggel kapcsolatos szakmai előadásokra és gyakorlati bemutatókra épülő továbbképzés elegendő. Sajnos az óvónőképzésben erre még hivatalos program nincs. A Gyöngyvirág Óvoda diabetes napján diabetológus szakorvos, dietetikus és diabetológiai szakasszisztensek mondtak el nagyon sok értékes információt arról, hogy hogyan is kell figyelni a cukorbeteg óvodás gyerekekre.
Az óvodában megmutatták, hogyan is működik a vércukormérő és a vércukorszintmérés, az inzulinadagoló és az inzulin pumpa. A Gyöngyvirág Óvoda egészséghetének diabetesz napi programjaiba Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, valamint Deák Lajosné önkormányzati képviselő is bekapcsolódott. Mint mondták nagyon fontosnak tartják, hogy felkészültek legyenek az óvodában arra, ha cukorbeteg kisgyermek érkezik az intézménybe.
Magyarországon ma 750 ezer regisztrált cukorbeteg él, és ugyanennyien nem tudnak arról, hogy cukorbetegek. További 750 ezer ember küzd szénhidrát-anyagcsere zavarral, ami a cukorbetegség előszobája. A 2-es típusú cukorbetegség egészséges életmóddal megelőzhető, a szövődmények a korai felismeréssel részben elkerülhetők.