-
Téli futáspróba
November 26-án, kedden téli futáspróbára várják a mozogni vágyókat a Halesz ligetbe. A Halesz liget rekortán futóköre igen kedvelt a futók körében, nem véletlenül ad otthont a futáspróbáknak is, amelyek során a szakemberek felmérik, hogy adott idő alatt hány métert tudnak futni a jelentkezők, és az eredmények alapján hasznos tanácsokkal látják el a mozogni vágyókat.
2024.11.23. -
Megnyílt a Kori Liget
Szinkronkorcsolya bemutatóval és az utánpótlás jégkorongozók játékával nyitott a Kori Liget pénteken délután. A nyitónapon ingyenes jégpálya idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal és megújult büfével várja a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben.
2024.11.22. -
Bölcsességek a konyha faláról
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.22. -
Virágvizek, aromás párlatok
A szabadtéri Herbarius-túrák erre a szezonra már befejeződtek, azonban a természetes gyógymódok iránt érdeklődők nem maradnak érdekességek nélkül. November 24-én, vasárnap 16.00 órára a Fekete Sas Patikamúzeumba várják a résztvevőket Lencsés Rita gyógynövényszakértő Virágvizek, aromás párlatok című előadásra.
2024.11.22.
Egy gyermek álma, a Vár – fogpiszkálóból is megépítették a Bory-várat
A makett jórészt még a 1970-es évek elején, két nyáron keresztül készült. Az akkor 11-12 éves Mátrai István különleges módon, szemmértékre dolgozott, egyetlen mérőeszközt sem használt a munkájához.
Igazából pesti gyerek voltam és egy fénykép alapján kezdtem el az egyik tornyot építeni, de szinte minden nyaramat szeretett nagymamámnál töltöttem Fehérváron. Dédapám munkája mindig megihletett és két nyári szünet alatt építettem fogpiszkálóból. A várat nem fejeztem be akkoriban és két éve a családom mellett sikerült megépíteni – mondta Mátrai István, aki hatgyermekes édesapaként fejezte be gyermekkori művét. „Szemmérték alapján készült úgy, hogy mindig megnézegettem egy-egy részletet, amikor itt voltam nyaranként.” A Bory-vár makettje alapvetően fogpiszkálókból áll, az alkotó felnőttként rakta össze a különleges mű befejező részeit, akkor már gyufaszálakból.
A Bory Jenő szobrászművész által, negyven nyáron át épült a Bory-vár az Öreghegyen a Máriavölgy 54 szám alatt. A művész saját műalkotásának tekintette a várát, nem is annyira épületnek, mint inkább szobornak. A székesfehérvári Bory-vár a magyarországi szimbolikus építészet igen különleges példája.
Milyen volt pesti gyerekkén a hetvenes évek elején a Bory-vár környéke?
Ez akkoriban még a város széle volt és a régi nádfedeles présházak jellemezték a környéket, de a busz már a Bory-várnál fordult meg. Annyira csendes volt minden, hogy ha felmentem este a toronyba, ahol akkor nem volt még világítás, nagyon kalandos volt. Sokszor lestük a nyesteket a innen esténként a másod unokatestvéremmel.
A kiállítást annak is szánta Bory Jenő dédunokája Mátrai István, hogy „a mai gyerekek is merjenek ilyen egyszerű dolgokból alkotni.„