-
Húsvéti programok Sóstón
Péntektől hétfőig, április 18-tól 21-ig, hosszú hétvégére várja a gyermekeket a Sóstó Látogatóközpont. Szombaton és vasárnap kézműves programokkal is kedveskednek a résztvevőknek. A Sóstó Vadvédelmi Központ pedig Vadvasárnapra hívják az érdeklődőket.
2025.04.18. -
Húsvéti jótékonyság
Húsvét alkalmából összefogtak az Alba Fehérvár kosarasai, a PatikaPlus Gyógyszertárak és a Lake Side Hotel, hogy ajándékokkal, finomságokkal lepjék meg a Velencei Gyermekotthon lakóit.
2025.04.17. -
Maroshegyi húsvéthétfő a Rádió lakótelepen
A Rádió lakótelepi játszótérhez invitálják a környék lakóit egy közös „batyus asztalhoz” április 21-én, húsvéthétfőn. A 4. Maroshegyi Húsvéti Asztal rendezvényén kézműves foglalkozások, beszélgetések és ügyességi játékok is várják a résztvevőket.
2025.04.17. -
Zentais gála díjátadóval
Színes, vidám produkciókkal várták a közönséget a Zentai Úti Általános Iskola diákjai és tanárai a Zentais Gálán, amelyen átadták a Zentai Gyűrűt is. Idén rendhagyó módon ketten, Bottka Rózsa igazgató, valamint Gugolya Csilla történelem-földrajz-angol szakos tanárnő vehették át az intézmény elismerését.
2025.04.17.
Egy gyermek álma, a Vár – fogpiszkálóból is megépítették a Bory-várat

A makett jórészt még a 1970-es évek elején, két nyáron keresztül készült. Az akkor 11-12 éves Mátrai István különleges módon, szemmértékre dolgozott, egyetlen mérőeszközt sem használt a munkájához.
Igazából pesti gyerek voltam és egy fénykép alapján kezdtem el az egyik tornyot építeni, de szinte minden nyaramat szeretett nagymamámnál töltöttem Fehérváron. Dédapám munkája mindig megihletett és két nyári szünet alatt építettem fogpiszkálóból. A várat nem fejeztem be akkoriban és két éve a családom mellett sikerült megépíteni – mondta Mátrai István, aki hatgyermekes édesapaként fejezte be gyermekkori művét. „Szemmérték alapján készült úgy, hogy mindig megnézegettem egy-egy részletet, amikor itt voltam nyaranként.” A Bory-vár makettje alapvetően fogpiszkálókból áll, az alkotó felnőttként rakta össze a különleges mű befejező részeit, akkor már gyufaszálakból.

A Bory Jenő szobrászművész által, negyven nyáron át épült a Bory-vár az Öreghegyen a Máriavölgy 54 szám alatt. A művész saját műalkotásának tekintette a várát, nem is annyira épületnek, mint inkább szobornak. A székesfehérvári Bory-vár a magyarországi szimbolikus építészet igen különleges példája.
Milyen volt pesti gyerekkén a hetvenes évek elején a Bory-vár környéke?
Ez akkoriban még a város széle volt és a régi nádfedeles présházak jellemezték a környéket, de a busz már a Bory-várnál fordult meg. Annyira csendes volt minden, hogy ha felmentem este a toronyba, ahol akkor nem volt még világítás, nagyon kalandos volt. Sokszor lestük a nyesteket a innen esténként a másod unokatestvéremmel.
A kiállítást annak is szánta Bory Jenő dédunokája Mátrai István, hogy „a mai gyerekek is merjenek ilyen egyszerű dolgokból alkotni.„