-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Egy híres csók nyomába eredhetünk a Barátság moziban
Az 1908 körül Bécsben festett, ismeretlen ölelkező párt ábrázoló, szuggesztív kép elkészültétől fogva megigézi a nézőket titokzatosságával, érzékiségével és káprázatos anyagaival, a valódi arannyal, a díszítő mintákkal.
A világ egyik legismertebb és legtöbbet reprodukált festménye Klimt nőket ábrázoló alkotásainak sorába illik: ezek a művek a japán festészet hagyományait építik be egy aranyozott világba.
Gustav Klimt (1862–1918) a századfordulós Bécsben megszülető szecessziós mozgalom vezéregyénisége volt: dekadens új világokat teremtett, amelyekben a gyengéd érzékiség, az ősi mitológia és a radikális modernitás egyesült. Édesapja cseh származású aranyműves volt, innen ered az életében oly nagy szerepet betöltő arany szeretete, amely híressé tette őt. Imádta a nőket, akik művészi alkotásai legnagyobb múzsái voltak. Sosem házasodott meg, de különböző kapcsolataiból 14 gyermeke született.
Legismertebb alkotása A csók, amelynek elkészülte Klimt aranykorára esik. Ekkor nemcsak sok aranyfestéket, hanem valódi laparanyat is használt képeihez. Műve annyira lenyűgözte a Belvedere Múzeumot, hogy az alkotást 1908-ban úgy mutatták be, hogy a festő még nem végezte el rajta az utolsó simításokat. A kész művet az állam vásárolta meg, és helyezte el jelenlegi helyére, a Belvedere-kastélyba.
A botrányos életű alkotót, az őt érő rendkívüli hatások gazdag szövevényét és legismertebb művének hátterét mutatja be David Bickerstaff művészeti dokumentumfilmje, amely december 22-én, pénteken 18 órakor látható a Barátság moziban. A vetítésre a mozi honlapján, személyesen pedig nyitvatartási időben a mozi pénztárában válthatnak jegyet a művészeti ismeretterjesztő sorozat kedvelői.