-
25 mázsa pontyot telepítenek
Két ütemben telepít halat a Bregyó melletti tóba a Széchenyi István Horgász Egyesület. A három nyaras pontyok egy részét már múlt héten, a maradék halat pedig jövő héten engedik a Csónakázó-tóba. Az egyesület egy sikeres pályázatnak köszönhetően tud ennyi halat telepíteni a fehérvári tóba.
2025.04.04. -
Interaktív kvíz Vörösmartyról
Az Internet Fiestához kapcsolódva tízpontos, interaktív kvízt állított össze a Vörösmarty Mihály Könyvtár. Aki kitölti, megtudhatja, mennyire ismeri Székesfehérvár Vörösmarty Mihályhoz kapcsolódó nevezetességeit.
2025.04.04. -
Programok Sóstón
Folytatódnak az állat- és természetbarát gyerekeknek, felnőtteknek szóló programok a Sóstón. A Látogatóközpontban április 5-én, szombaton szervezik meg az újabb családi délelőttöt, ahol lesz mesetúra, játék és kézműveskedés, majd egy hét múlva, április 12-én bekapcsolódhatunk a Nászruhában a Sóstón című ökotúrába.
2025.04.03. -
Sárköz kincsei
Sárköz kincsei címmel szervez szakmai napot a Fehérvári Kézművesek Egyesülete április 5-én, szombaton 10.00 órától a Kézművesek Házában. Magyarország egyik leggazdagabb kultúrával rendelkező tájegységével kapcsolatban lesznek különböző témájú előadások, könyvvásár és szőttes, gyöngyös és népviseletbemutatók is.
2025.04.03.
Egy jó beszélgetés többet ér, mint a gyógyszer

Az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület klubjai nyári szünetet tartanak, hiszen ilyenkor a családé, az unokáké a főszerep.
A kortársak közötti kapcsolatot erősíti egy-egy kirándulás, városnéző séta az enyhébb nyári napokon. Az Egyesület szociális látogatói csoportjának tagjai azonban ebben az időszakban is aktívak. Pálinkás Lajosné Icával és Stofferné Arankával egy öreghegyi utcában találkozunk egy igencsak meleg, nyári hétköznap délelőtt. Marika nénihez érkezünk, aki kilenc éve tagja a látogatottak körének. Az ajtóban fogadva meséli el, hogy a hetvenes évei elején egy műtéten esett át, amelyet hosszú rehabilitációs időszak követett. Ekkor ajánlotta figyelmébe egy ismerőse az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület szociális látogatói csoportját, amely az idős egyedülállók lelki támogatását szolgálja. A család gondoskodása mellett immár kilenc éve minden héten egy kortárs segítő látogatja őt. Mint mondja, az évek során kialakult a látogatás rendje is, így szerencsére kevesebbet van egyedül. Sokat beszélgetnek, apróbb dolgokban (kisebb bevásárlás, gyógyszerkiváltás) segítséget kap.
Marika néni nagyon szereti és ismeri a virágokat, és szívesen ad tanácsot gondozásukban. A segítség így kölcsönös – mondja mosolyogva Stoffer Lászlóné Aranka, aki több mint 20 éve tagja a látogatói hálózatnak. A hét minden napján megy a városrészben, ahol öt, nyolcvan éven felüli látogatottja él. Véleménye szerint ehhez az önkéntes munkához is nélkülözhetetlen a segítő szándék, az empátiás készség, a közvetlenség és a jó kommunikáció. Az idősektől hallott történetekből, élethelyzetekből magam is sokat tanultam – összegezte az elmúlt két évtizedet a látogató.
A szociális látogatói munka 1995-ben indult el az Alba Regia Nyugdíjas Egyesületnél. A látogatói csoportot 2000 óta vezető Pálinkás Lajosné Ica arról mesél, korhatárhoz nem is igazán lehet kötni a jelentkezést, hiszen gyakran tapasztalják, hogy egy 70 éves jobban rászorul, mint egy jóval idősebb.
Jelenleg 50-60 között mozog a látogatottak száma. A feladatot tíz önkéntes látja el.
Ők heti rendszerességgel meglátogatják a kortársakat, segítenek a kisebb bevásárlásokban, vállalják a csekkek befizetését, a gyógyszerek kiváltását. Szükség esetén elkísérik orvoshoz, és igény szerint sétálnak együtt minden héten egy vagy két alkalommal. Minden esetben beszélgetnek, amire nagy szükség van, mert egy jó beszélgetés többet ér, mint a gyógyszer.
A látogatottak köre – akikhez tavaly két kilencvenéves csatlakozott – korukat illetően a 80 és 100 éveseket között mozog. A hölgyek mellett három úr is közéjük tartozik. Arra a kérdésre, hogyan lehet igénybe venni az egyesület által nyújtott szolgáltatást, vezetőjük elmondja: a legjobb, ha legelőször a család egyeztet erről a szándékról, hiszen a bizalom mindkét oldalról nagyon fontos.
„A mi munkánk a család szándékával közös, hiszen, ha a gyerekek még dolgoznak, esetleg messze élnek a családtagok, akkor valamennyiünk célja, hogy az itt élő idős édesanya, édesapa, rokon minél kevesebb időt töltsön egyedül. Ha így döntenek, akkor a telefonos kapcsolatfelvételt követően először személyesen felkeresem őket, megismerkedünk. Ha mindkét fél számára megfelelőek a feltételek, a következő találkozáskor már a látogatóval érkezem. Utána már minden megy a maga útján. A látogatók szeretettel, becsülettel végzik munkájukat.”
Az Alba Regia Nyugdíjas Egyesület szociális látogatói szolgálatásáról bővebben Pálinkás Lajosnétól kaphatnak információt az érdeklődők a +36 30 392 22 43 telefonszámon.