-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Egy meghökkentő tárlat - Lovas Ilona székesfehérvári kísérletei
Különös látvány fogadja a látogatót a székesfehérvári Városi Képtár emeletén. A tér sötét, csupán a terem egy része van megvilágítva, ott pedig kisméretű, furcsa gombócok sokasága hever a padlón. Ezek a pergamenszerű, áttetsző tárgyak Lovas Ilona textilművész kiállításának darabjai, és voltaképp rendhagyó anyagból: marhabélből készültek. Igen: marhabél, felhúzva a művésznő kalaposmester nagyapjának még az első világháború alatt, fából készített kalapformáira.
A "mobilinstalláció" bizarr és elmélyítő. Az alkotó benyomásait pedig egy végtelenített videoinstalláció érzékelteti a látogatóval. A meglepő anyaghasználat ugyanakkor nem szokatlan Lovas Ilona művészetében, hiszen pályafutása kezdete óta, azaz a 70-es évektől jellemző rá a kísérletezés, a művészet határainak feszegetése. A marhabelet például a 80-as években fedezte fel, segítségével nagy orsó- és gubóformákból épített szobrokat, installációkat. Míg a korszak hivatásos kultúrpolitikusai jószerével semmiféle lehetőséget és teret nem adtak a progresszív képzőművészeti irányzatoknak, addig különös módon a textilművészet ürügyén szinte bármilyen mű létrehozható, mi több bemutatható volt. A pályatársakkal a műfaj határait feszegették, azt próbálták meg tanulmányozni, hogy a tradicionális műfaj kifejezési lehetőségei meddig terjednek. Erről a korszakról és a velemi alkotóműhely történetéről a művésznő külön előadást is tart október 15-én Székesfehérváron, délután hat órától, szintén a Városi Képtárban.
A képtár egyébként az év hátralévő részében is számos, változatos programmal várja látogatóit. Lovas Ilona tárlata november 15-ig lesz látható, ezt Vojnich Erzsébet Munkácsy-díjas festőművész kiállítása követi, illetve még ez előtt sor kerül Fa Balázs számítógép-grafikus bemutatójára. A képtár művészettörténeti vetélkedőt szervez a megye középiskolásainak novemberben, a képtár anyagához kapcsolódóan. Az október 30-i dzsesszkoncerten pedig két tehetséges amatőr zenész lép majd fel.