Egy múzeum tekintete – Különleges kiállítással készül a Szent István Király Múzeum létrejöttének 150. évfordulójára

Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, amelynek előkészületei javában zajlanak a Csók István Képtárban.
2024.11.22. 14:21 |
Egy múzeum tekintete – Különleges kiállítással készül a Szent István Király Múzeum létrejöttének 150. évfordulójára

Az Egy múzeum tekintete, a Szent István Király Múzeum első 150 éve „…a közönség használatára…” című, még rendezés alatt álló kiállítást pénteken délelőtt látogatta meg Lehrner Zsolt.

Székesfehérvár alpolgármestere a helyszínen kiemelte, hogy a múzeum eddigi 150 éves történetét bemutató kiállítás a fehérváriaknak, a fehérváriakról és a Fejér vármegyeiekről szól, és egészen 2025. június 29-ig látogatható lesz.

A következő fél évben számtalan kísérőrendezvénnyel készülnek a szervezők: egykori múzeumigazgatókkal, művészettörténészekkel, kurátorokkal, a „város képzőművészettel foglalkozó mohikánjaival” találkozhatnak majd a kiállításhoz kapcsolódó beszélgetések résztvevői.

Székesfehérvár szempontjából az év legjelentősebb kiállítása nyílik meg jövő szombaton.

"A 70-es, 80-as években a Szent István Király Múzeum és a Csók István Képtár gyakorlatilag azt jelentette az országnak és a városnak a múzeumok területén, mint amit a színházművészetben a Csiky Gergely Színház Kaposváron: országos kisugárzású művészeti központ volt.” – vont párhuzamot Lehrner Zsolt, aki hangsúlyozta, az érkezők olyan tárgyakat is láthatnak majd a múzeum hatalmas gyűjteményéből, amelyek eddig még soha nem voltak kiállítva.

„A kiállítás előkészítésén közösen dolgoztunk a muzeológus, a néprajzos, a helytörténész, a művészettörténész és a restaurátor kollégákkal, valamint a Hetedhét Játékmúzeum kurátorával. A célunk az volt, hogy ezt a másfél évszázadot a múzeumi munkán, feladatokon, illetve azokon az eseményeken és híres embereken keresztül mutassuk be, akik meghatározták ezt az intézményt.” – fogalmazott Izinger Katalin, a kiállítás kurátora. Mint megjegyezte, bemutathatták volna a múzeum legszebb, legértékesebb tárgyait, de inkább a legkülönlegesebb és a látogatók által legritkábban, vagy talán még soha nem látott tárgyak kerültek a tárlat darabjai közé. „A kiállítás egyik részében 18 fogalmon keresztül mutatjuk be a történetünket. Amiként egy ember életében sem a szigorúan vett kronológia a meghatározó, hanem az ünnepek, a hétköznapok és olykor a traumák, ugyanúgy a múzeum életéről is leginkább ezek a szituációk tudnak képet adni.” – fogalmazott Izinger Katalin művészettörténész.

A rendezés alatt álló kiállításon körbejárva, a készülő feliratok alapján elmondható, hogy látható lesz például a múzeum első, 1929-es vendégkönyve, a székesfehérvári kovácscéh 19. század eleji ládája és egy középkori körmeneti kereszt is.

Rengeteg fotó mesél majd az érkezőknek a múzeumhoz kapcsolódó, sok-sok évtizeddel ezelőtti néprajzi, régészeti, képzőművészeti kiállításokról. A Párbeszédek falánál pedig a „lábuk alatt”, egy plexiüvegen át egy különleges kőbaltát láthatnak majd az érkezők: ez volt a 150 éves múzeum első leltározott tárgya. A gyűjtemények kurátorai egy asszociációs játék során mindannyian megnevezték azt a tárgyat, ami a kőbaltáról eszükbe jutott „saját” gyűjteményüket érintően. Így érkeztek újabb és újabb tárgyak, amelyek további asszociációs helyzeteket hoztak elő, s a végén „tele lett” a fal, ahol a tárgyak egymással vannak párbeszédben, különleges módon bemutatva az intézmény történetét.

A jövő szombati megnyitót követően egészen 2025. június 29-ig várja majd a Szent István Király Múzeum jubileumi tárlata a látogatókat a Csók István Képtárban.