-
Egyházzenei fesztivál a Bazilikában
November utolsó napján Székesfehérvár ad otthont a Magyarországi németek egyházzenei fesztiváljának, amelyet 26. alkalommal szerveznek meg. A Szent István-székesegyházban november 30-án, szombaton 13 és 17 óra között 22 kórust hallhat a közönség. A mintegy 400 énekes egy- és többszólamú kórusművekkel ajándékozza meg a publikumot advent első hétvégéjén, az egyházzene ünnepén.
2024.11.28. -
Egy múzeum tekintete
Százötven éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum. Ebből az apropóból nyílik majd november 30-án, szombaton délután háromkor nagyszabású kiállítás Fehérváron a Csók István Képtárban, ahol már az utolsó simításokat végzik a múzeum szakemberei.
2024.11.28. -
Pilinszky János Székesfehérváron
Ezúttal Pilinszky János munkássága és Székesfehérváron töltött évei adták a Nyitott könyvek beszélgetéssorozat témáját.
2024.11.28. -
Adventi hangverseny
Különlegességekkel, számos vendéggel várja a közönséget a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekar idei adventi hangversenyén. Az ünnepi dallamok pénteken este hét órakor csendülnek fel a Szent István székesegyházban.
2024.11.27.
Egy múzeum tekintete – szombaton nyílik az év legnagyobb kiállítása
150 évvel ezelőtt várospolitikusok, vármegyei főnemesek, az egyház tagjai, tekintélyes polgárok, közéleti, oktatási és kulturális személyiségek, összesen 137-en, megalapították a Szent István Király Múzeum jogelődjét, a Fejérvármegyei és Székesfejérvár Városi Történelmi s Régészeti Egyletet.
A Szent István Király Múzeum ma az ország egyik legnagyobb tárgygyűjteményével rendelkezik és az egyik legjelentősebb vidéki múzeum - mondta Lehrner Zsolt alpolgármester.
Mindenki talál majd magának egy-egy érdekes tárgyat a kiállításon
A múzeum alapítása közügy volt 150 évvel ezelőtt, és kifejezetten az volt akkoriban is az elvárás, hogy a közösség igényeit szolgálja ki a múzeum - mondta Kovács Lóránd Olivér a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója. „Szeretném a kollégáinknak megköszönni azt a hatalmas munkát, hogy az intézmény hatalmas gyűjteményéből különböző szempontok szerint kiválogatták a kiállításon szereplő tárgyakat.”
A Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, ami egészen 2025 júniusáig látható lesz a Csók István Képtárban.
Számtalan kísérőrendezvénnyel is készülnek a szervezők: egykori múzeumigazgatókkal, művészettörténészekkel, kurátorokkal, a „város képzőművészettel foglalkozó mohikánjaival” találkozhatnak majd a kiállításhoz kapcsolódó beszélgetések résztvevői.
A kiállítás előkészítésén közösen dolgoztunk a muzeológus, a néprajzos, a helytörténész, a művészettörténész, a régész, a könyvtáros, adattáros és a restaurátor kollégákkal, valamint a Hetedhét Játékmúzeum kurátorával - mondta Izinger Katalin, a kiállítás kurátora. "Egy múzeum tekintete a címe a kiállításnak, nem véletlenül, mert a tekintet szó egyfajta kölcsönösség. Hogyan tekintünk a közösségünkre, önmagunkra, illetve a közönség hogyan tekinthetett az elmúlt 150 évben a múzeumra?"
Kiemelte, hogy a Szent István Király Múzeum első beleltározott tárgya, egy kőbalta főszereplője lesz a kiállításnak és visszatérően megjelenik majd a tárlat hangsúlyos pontjain.
A kiállítás legfőbb célja az intézmény történetének bemutatása a múzeumi munkán és múzeumi gondolkodáson keresztül. Műtárgyak, események, jelentős személyiségek és a múzeumi gyűjtemények segítségével idézik fel a közös, személyes és egyéni emlékeket is.