Egyenlő bánásmód Fehérváron - anyaként is érhet hátrányos megkülönböztetés

Sokan vannak, akiket más hasonló helyzetben levő emberekhez viszonyítva hátrányosan különböztetnek meg valamilyen tulajdonságuk miatt. Ma már nemcsak a fogyatékosság, illetve nemzetiséghez tartozás jelenthet hátrányt, egyre több anyasággal kapcsolatos ügy is van, például nem vásárolhatnak be babakocsival bizonyos üzletekben a kismamák.
2015.09.02. 15:47 |
Sokan vannak, akiket más hasonló helyzetben levő emberekhez viszonyítva hátrányosan különböztetnek meg valamilyen tulajdonságuk miatt. Ma már nemcsak a fogyatékosság, illetve nemzetiséghez tartozás jelenthet hátrányt, egyre több anyasággal kapcsolatos ügy is van, például nem vásárolhatnak be babakocsival bizonyos üzletekben a kismamák.
Dr. Szatmári Éva a +36 20 562 96 19 telefonszámon várja az ügyfelek jelentkezését, akik időpontot kérhetnek a Fejér megyei egyenlő bánásmód-referenshez.
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a diszkriminációt, a hátrányos megkülönböztetést szankcionálja. A hatóság vidéki referens-hálózata 2009 szeptembere óta működik. A jelenlegi Fejér megyei referens, dr. Szatmári Éva 2011 márciusa óta látja el feladatát. A budapesti ügyvéd havonta négy alkalommal - szerda délutánonként - tart fogadóórát, háromszor Fehérváron, egyszer pedig vidéken. „Az első időszakban sok ügyfelem az elhelyezkedés kapcsán kért segítséget, támogatást. Ezek a kérések ma már elmaradnak, az ügyfelek problémáiból úgy tűnik, hogy ez már nem jelentkezik náluk kérdésként.” – mondta el dr. Szatmári Éva, aki szerint érzékelhető különbség van a megyék között a megkeresés technikájában is. Míg Pest megyében e-mailen és telefonon jelentkeznek az ügyfelek, Fehérváron még mindig a személyes megkeresés dominál.
 
Az ügyvéd nap mint nap találkozik a hátrányos megkülönböztetés klasszikus eseteivel, ilyen volt például a sajtóban is napvilágot látott móri eset, amikor pénzbírságot kapott egy helyi cég , amely az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint megkülönböztetést alkalmazott két roma emberrel szemben. „Az Egyenlő Bánásmód Hatóság 19 védett tulajdonság megsértése miatt köteles eljárni, érdekes módon más országokban ennél kevesebb ez a szám. Ezek között szerepel a nemzetiséghez való tartozás, fogyatékosság, egészségi állapot, vagyoni helyzet, társadalmi helyzet, vallási, világnézeti meggyőződés és a szexuális irányultság is.” – mondta el dr. Szatmári Éva, aki kiemelte, hogy az anyasággal kapcsolatos ügyek is előfordulnak akár a foglalkoztatás, akár a szolgáltatás területén.
 
Ez utóbbi esetre példa, amikor az anya nem mehet be babakocsival egy boltba, letetetik vele a kocsit a bolt előtt és arra szólítják fel, hogy vigye a gyereket a karjában . „Ez mindenképpen jogszabályba ütköző. A boltok ilyenkor arra szoktak hivatkozni, hogy a babakocsival feldönthet valamit, mert szűk a hely. Olyan is előfordul, hogy a kisgyereket nem szívesen fogadják bizonyos üzletekben, mert kárt tehet az árukban. Az ilyen esetek mindig az anyasággal kapcsolatos jogsérelmeket jelentenek.” – fogalmazott a Fejér megyei referens, aki elmondta azt is, hogy ma már egyre kevesebb panasz érkezik mozgássérültektől az akadálymenetes közlekedés hiánya miatt, korábban elsősorban a kereskedelmi egységek ellen tettek panaszt.
 
dr. Szatmári Éva elmondta, hogy az oktatás területén is jelentkezik a diszkrimináció. A megyében több esetben nem biztosították a sajátos nevelési igényű gyerekeknek azt a pluszt, amit a tanulási képességeket vizsgáló bizottság megállapított a határozatában. „Azoknak a gyerekeknek, akik nem tudnak a többiekkel hasonló ütemben és menetrendben fejlődni, a bizottság egyéni fejlesztésre tesz javaslatot, amit az adott oktatási intézménynek biztosítani kell számukra. Ha ilyen nincsen, joggal kereshetnek meg minket.” – emelte ki a Fejér megyei referens.