Egyetemi képzések Fehérváron - a vasváris diákokat tájékoztatták

A Vasvári Pál Gimnáziumban kezdődött el az a fórumsorozat, amelyen a fehérvári felsőoktatási képzési lehetőségekről tájékozódhatnak a fiatalok. A városban már két budapesti egyetem képzései is elérhetőek: az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara, valamint a Corvinus Egyetem fehérvári kihelyezett képzései. A város vezetése ösztöndíjjal is segíti a diákokat, akik a helyi továbbtanulási lehetőségeket választják.
2015.10.09. 15:37 |

A Vasvári Pál Gimnáziumban kezdődött el az a fórumsorozat, amelyen a fehérvári felsőoktatási képzési lehetőségekről tájékozódhatnak a fiatalok. A városban már két budapesti egyetem képzései is elérhetőek: az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara, valamint a Corvinus Egyetem fehérvári kihelyezett képzései. A város vezetése ösztöndíjjal is segíti a diákokat, akik a helyi továbbtanulási lehetőségeket választják.

A helyi felsőoktatási lehetőségekről tartott tájékoztatót dr. Cser-Palkovics András polgármester és Mészáros Attila alpolgármester végzős diákoknak a Vasvári Pál Gimnáziumban. Székesfehérvár fejlesztési programjában fontos helyet kap a felsőoktatás erősítése – a helyi gazdaság igényeihez alakítva. Ehhez kapcsolódik az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának elindítása, a duális képzési forma bevezetése és bővítése 4 további szak tekintetében, valamint a Corvinus Egyetemmel szeptemberben létrejött együttműködés. Eszerint hat alapszakot és két szakirányú továbbképzést indít 2016 szeptemberében a Corvinus Egyetem a Budai úti campus területén: gazdálkodás és menedzsment, pénzügy és számvitel, emberi erőforrások, nemzetközi tanulmányok, kommunikáció és médiatudomány és gazdaságinformatika szakra lehet jelentkezni Fehérváron.

 „Székesfehérvár lehetőséget kapott mind a műszaki, mind a gazdasági és bizonyos társadalomtudományi képzések vonatkozásában: csak a városon múlik, hogy ezt meg tudjuk-e tölteni tartalommal. A két egyetem itt van, a két egyetem elkötelezett, a vállalatok elkötelezettek, az Önkormányzat pedig a partnerségen túl a költségek viseléséből is kiveszi részét. Szeretnénk meggyőzni a fiatalokat arról, hogy érdemes Fehérváron maradni – mindezért cserébe az ország legerősebb diplomáit ajánljuk. Mindkét egyetem garancia arra, hogy az elvégzett képzést követően a fiatal felnőttek el tudnak majd helyezkedni a munkaerőpiacon. Bízom benne, hogy 2016 szeptemberében minden itt induló szak megtelik diákokkal, ezáltal a város pedig élettel.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András.

A támogatásokkal kapcsolatban a polgármester elmondta, hogy egy olyan ösztöndíjrendszeren dolgoznak, amely azokat a fehérvári diákokat fogja segíteni egy generálisabb ösztöndíjjal, akik Fehérváron vesznek részt a felsőoktatásban: azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a fiatalok helyben tanuljanak és itt éljenek felnőttként. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszakai Kara keretében elindult duális képzésében vannak olyan hallgatók, akiknek a képzését az önkormányzat saját cégein keresztül finanszírozza. A helyi felsőoktatás választása mellett szól az is, hogy a városban vagy a megyében élő fiataloknak nem jelent terhet az albérlet, és a megélhetés is kevesebb költséget jelent a családnak. A polgármester egy másodéves hallgató történetével hangsúlyozta a helyi képzés előnyeinek fontosságát, aki átjelentkezne a budapesti képzésről, már tapasztalatokkal bírva azzal kapcsolatban, mennyit jelent itthon tanulni (a képzés felmenő rendszerben működik majd, így felsőbb éveseknek nincs módjukban átjelentkezni).
Az a lehetőség is megadatik a jövő fehérvári corvinusosainak, hogy kialakítsák azt a diákéletet a városban, amiből aztán évtizedek múlva hagyományok lesznek. A tervezett Budai úti kampusz közösségi és kulturális életével kapcsolatban a tájékoztatásban elhangzott, hogy a város az oktatási terek mellett tervezi a diákélet működéséhez szükséges közösségi terek kialakítását és támogatását például a sportéletet vagy a könyvtárat is ideértve. Egy kérdésre válaszolva a polgármester elmondta, hogy a műszaki és a gazdasági képzések mellett a városnak szándéka a jövőt tekintve, hogy a nemzetközi kapcsolatok, valamint a kommunikáció és médiatudomány szakokon kívül egyéb lehetőségek is legyenek azok számára Székesfehérváron, akik a társadalomtudományok irányában elkötelezettek, és humán irányban szeretnének továbbtanulni.
 A Corvinuson meghirdetett alapszakokon kívül a jövőben tovább bővülhet a képzés mesterképzésekkel, később pedig doktori iskolák is lehetnek. A város közreműködésével hamarosan a vállalatok és a Budapesti Corvinus Egyetem közötti megállapodásokat kötnek a szakmai gyakorlatokról; a gyakorlatigényes alapszakokon a szakmai gyakorlatot a képzés 7. félévében, vagy a 4-5. félév között nyáron is teljesíteni lehet, így lehetőség nyílik a diploma hat félév alatt történő megszerzésére. A Corvinus Egyetemre felvételizők maguk döntik el, hogy a képzési helyszínek közül melyiket választják. Az államilag finanszírozott képzések mellett ösztöndíjakkal segítik azokat a hallgatókat, akik az önköltséges képzési formát választják, vagy pontjaikkal oda nyernek felvételt. A székesfehérvári képzésre jelentkezők 10 százalék kedvezményt kapnak, és várhatóan a vállalati szektor is kidolgoz egy támogatói rendszert.

Az Óbudai Egyetem képzéseivel arra összpontosít, hogy olyan időtálló alapismereteket és korszerű szakmai ismereteket szerezhessenek a fiatalok, amivel helytállnak a munkaerőpiacon. Az Alba Regia Műszaki Karon 20 hallgatóval és 10 vállalattal együttműködve indult el a duális képzés, amelyet az elkövetkező két évben további szakokra is kiterjesztenek. A duális képzés a felsőoktatási intézmények és az érintett iparvállalatok együttműködésén alapuló, gyakorlatorientált képzésforma, a vállalatnál eltöltött idő el kell, hogy érje az intézményi szakaszok összes idejének legalább 80%-át. Az elvégzett munkáért a hallgatót díjazás illeti, melyet a fogadó vállalat fizet. A vállalatnál eltöltött időszak alatt a hallgatókat bevonják a konkrét „üzemi” gyakorlati feladatokba, a projektjellegű munka során az önálló munkavégzés képességeit, valamint a „soft skill” munkakultúrát sajátíthatják el. A duális képzésnek köszönhetően olyan munkaerő kerül ki a felsőoktatásból, amely azonnal, több éves továbbképzés és további anyagi ráfordítás nélkül képes belépni a munka világába. Nyílt napokat is tart az elkövetkező hónapokban Székesfehérváron mindkét egyetem, ahol a kínált képzésekkel, programokkal személyesen tapasztalatokat szerezhetnek a családok és a továbbtanulni kívánó fiatalok. Ezekről az időpontokról az egyetemek honlapján lehet tájékozódni.

Az induló képzésekről további roadshow-kon tájékoztatják majd a végzősöket, szüleiket és az érdeklődőket. „Fontosnak tartjuk, hogy ne csak az intézményvezetőkkel, a tanárokkal, hanem a fiatalokkal is találkozzunk, és ezáltal a diákok pontos tájékoztatást kaphassanak a következő évben induló műszaki, gazdasági és társadalomtudományi képzésekről. Ezért indítottuk kampányunkat, amelynek első állomása a Vasvári Pál Gimnázium. Nemcsak a helyi iskolákban, hanem a megyében még Móron Dunaújvárosban és Sárbogárdon, majd a megyén kívül, Siófokon, Veszprémben és Budapesten is adunk tájékoztatást a fehérvári felsőoktatás lehetőségeiről: az induló hat alapszakról a Corvinus Egyetemen és a négy újabb duális képzés formájában induló szakról az Óbudai Egyetemen.” – mondta el Mészáros Attila.