-
Iskolafelújítás a megvalósulás útján
A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.
2024.12.18. -
Megnyílt a szárazréti bölcsőde
Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.
2024.12.13. -
Új iskolabútorok
Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.
2024.12.10. -
Megújul a könyvtár
Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.
2024.12.10.
Egyre kevesebb hulladékot raknak le Csalán - hamarosan az összes hulladékot válogatják
Fotó: Fejér Megyei Hírlap
Hagyományos ügyfélszolgálat továbbra is marad a Belvárosban
Jelenleg párhuzamosan zajlik Csalán a Depónia saját beruházása és a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás (KDV) fejlesztése. A szolgáltató saját beruházása már egy éve elkezdődött, melynek keretében egy járműjavító csarnokot építettek, amit már használatba is vettek. Év elején kezdődött továbbá a cég új irodaházának építése, ami várhatóan december végéig készül el. A KDV beruházása is már egy éve zajlik a telepen és a főbb elemek hamarosan elkészülnek. Az új csarnokokban található válogatógépsorok üzempróbája várhatóan áprilisban lesz, a hulladékkal történő kéthetes tesztelés pedig nyáron történik. Ugyancsak ehhez a nagyberuházáshoz tartozik egy szociális épület megvalósítása, ahol a dolgozók kényelmesen öltözhetnek, tisztálkodhatnak majd. A teljes használatbavétele ennek a nagy fejlesztésnek várhatóan szintén jövő év elején lesz.
A cél, hogy a lehető legtöbb hulladékot hasznosítani lehessen
A beérkező hulladék száz százalékban kezelésre és válogatásra kerül a mostani fejlesztésekkel. A legnagyobb változást a vegyes hulladék kezelésében jelenti majd az új válogatógép, ami egy csarnokban történik majd, így várhatóan nem fújja majd el a szél a könnyebb hulladékfajtákat. A kommunkális hulladékot két frakcióra válogatják majd: égetésre és lerakásra szánt frakciókra.
Az égethető rész égetőművekbe és erőművekbe kerül majd, a maradék anyag pedig stabilizálás után lerakásra
Négy évvel ezelőtt a beszállított közszolgáltatási hulladék lerakási aránya még 80 százalék fölötti volt, jelenleg pedig 55 százalék alatt van a lerakási arányban, ami több tízezer tonna csökkenést jelent éves szinten. Elérhető lesz valószínűleg, hogy nullához közeli lerakási arány történjen abban az esetben, ha sikerül megoldani a vegyes hulladékból kiválogatott nem égethető résznek a hasznosítását – mondta Steigerwald Tibor a Depónia ügyvezető igazgatója.
A szelektív válogatást is korszerűsítik - jelentősen csökken majd a lerakásra kerülő hulladék
A kilencvenes évek közepén kezdődött tisztán kézi válogatás teljesen meg fog szűnni a lakossági hulladékra vonatkozóan. Az új csarnokban gépi válogatás lesz majd és csak a válogatósor legvégén lesz egy utolsó kézi leválogatás. Így jelentősen nőni fog a beszállított szelektív hulladékból a hasznosítási arány és csökkenni fog a lerakásra kerülő rész is.
A házhoz menő szelektív gyűjtéssel megháromszorozódott az újrahasznosított hulladék
2016-ig zsákba gyűjthették a fehérváriak a szelektíven kiválogatott hulladékukat, majd ingyenesen használatra biztosított a Depónia új gyűjtőedényeket, amivel jelentősen megnőtt a háztartásokban szétválogatott hulladék mennyisége. A cég teljes szolgáltatási területén néhány éve még 3-3500 tonna volt a szelektíven gyűjtött mennyiség, ami az idei évben várhatóan meghaladja majd a tízezer tonnát. Most vidéki településeken is osztanak szelektív kukákat, amivel jelentősen megnő majd a háztartásokban szelektíven gyűjtött hulladék és ez szintén csökkenti majd a lerakásra kerülő hulladékot Csalán.
A jelenlegi hulladékgyűjtési rendszer nagyon kényelmes a háztartásoknak
A fehérvári válogatási rendszerünk nagy előnye, hogy nem kell sok-sok külön frakciót gyűjtögetni a szelektív hulladék esetében: az üvegen kívül a papírt, műanyagot, fémet egyben lehet gyűjteni Fehérváron, mert a válogató rendszer alkalmas arra, hogy a vegyes szelektív hulladékból frakciónként, hasznosításra alkalmas nyersanyagot állítson elő.
A csalai beruházások az internetes hálózat fejlesztésével is járnak
A beruházás infrastruktúra fejlesztést is igényel, hiszen ha kiköltözik a Depónia teljes állománya, akkor nagyjából száz munkaállomáson fognak óriási adatforgalmat bonyolítani. A cég szerverei ugyanúgy az Önkormányzat Informatikai Központ városi szerverparkjában maradnak. Dolgoznak azon, hogy egy optikai vezetéket építsenek ki a város irányából a Csalai Hulladékkezelő telepre. „Régóta téma már Csalán, ahol szintén gyenge az internetes infrastruktúra, hogy valamilyen megoldást találjanak arra, hogy ne a mobilinternet legyen az egyedüli megoldás. Rajtunk nem fog múlni, bár internet szolgáltatók biztosan nem leszünk, de ha bármilyen mód lesz rá biztosítani fogjuk a csalaiaknak a hozzáférést az optikai kábelhez.” – hangsúlyozta Steigerwald Tibor.