-
A legnagyobb kincs a gyermek
Egy kislány az új év első, székesfehérvári babája. Gáncs Izabella január elsején, nem sokkal 6 óra után született a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Szép hagyomány, hogy a város közössége nevében az év első fehérvári újszülöttjét a város polgármestere is köszönti.
2025.01.02. -
Négyen a legjobbak között
Magyarország száz legjobb középiskolája 2025-ben címmel készítették el a hazai gimnáziumok rangsorát. A listán négy székesfehérvári gimnázium kapott helyet, a legelőkelőbb helyen a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola szerepelt.
2025.01.02. -
Őssejt-donort keresnek
Segítséget kér egy székesfehérvári, ma Svédországban élő fiatal lány, Forster Júlia. Édesanyja a facebookon keresztül keresi azt a személyt, aki őssejt donor lehetne lánya számára. Júliánál november elején diagnosztizáltak akut leukémiát.
2024.12.29. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23.
Együtt a mellrák ellen! - rózsaszín világítást kapott a Városháza
Magyarországon évente körülbelül 5-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és nagyjából 2000 nő hal bele a betegségbe. Összehasonlításul: méhnyakrákban évente nagyjából 1100-an betegszenek meg és 4-500 nő hal meg emiatt. Az emlőrák ezzel a magyar nők leggyakrabban előforduló daganata.
Székesfehérvár polgármestere a rózsaszínbe öltözött Városháza előtt tartott rövid köszöntőjében arra kérte a hölgyeket, éljenek a megelőző vizsgálatok lehetőségével.
Székesfehérváron évtizedes hagyomány, hogy október első napjaiban az Önkormányzat és a Székesfehérvári Egészségfejlesztési Iroda közösen meghirdeti a mellrák elleni sétát, hogy a résztvevőkkel együtt hívják fel a hölgyek figyelmét a gyilkos kór megelőzésére. „Bár az idei év sok tekintetben mást hozott a megszokottnál, a mellrák elleni küzdelem és a megelőzés fontosságának kérdése mellett 2020-ban sem mehetünk el szó nélkül.” – mondta a rendhagyó esemény előtt dr. Cser-Palkovics András polgármester.
A város polgármestere mellett Östör Annamária egészségügyi, sport és társadalmi fenntarthatóság tanácsnok, Dr. Krisztián Erika, megyei tisztifőorvos, Dr. Szántó István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa köszöntötték a virtuálisan csatlakozókat.
Östör Annamária egészségügyi, sport és társadalmi fenntarthatóság tanácsnok elsőként a Székesfehérvári Nosztalgia Klub Egyesület tagjait köszöntötte, akik maguk is elindítói voltak az első fehérvári mellrák elleni sétának, valamint megköszönte a séta állandó résztvevőinek, többek között a fehérvári sportkluboknak a kitartó szerepvállalásukat. A képviselő beszéde végén reményét fejezte ki, hogy a következő évben újra a megszokottak szerint, rózsaszínbe öltözve, együtt sétálhatnak majd a résztvevők a Fő utcán.
Dr. Krisztián Erika megyei tisztifőorvos a prevenció fontosságát hangsúlyozta: „Figyeljünk a testünk jelzéseire, önvizsgálattal fedezzük fel minél előbb a betegség kezdeti tüneteit, valamint vegyünk részt a szűrővizsgálatokon, amelyek abban segítenek, hogy a súlyos betegségeket minél koraibb stádiumban felfedezzék az orvosok, ami által azok jó eséllyel gyógyíthatók!” A tisztifőorvos sajnálatos tényt is közölt beszédében: elmondta, hogy a tavalyi évben a mammográfiai szűrővizsgálatokra kiküldött meghívólevelek ellenére a nők alig 40%-a vett részt a vizsgálatokon. Hangsúlyozta, hogy a szűrővizsgálatokon való részvétel a koronavírus-járvány idején is biztonságos az egészségügyi szabályok biztonsága mellett.
Az emlőrák kezelése általában annál hatékonyabb, minél korábban ismerik fel a daganatot, ezért Dr. Szántó István azt tanácsolta a hölgyeknek, hogy azonnal keressék fel a szakembereket, ha az emlőjükben csomót tapintanak. Az emlőrák többnyire fájdalmatlan, és érdekes módon minél inkább fáj egy csomó, annál kevésbé valószínű, hogy rosszindulatú daganatról van szó. A korai stádiumú emlőrákok esetén nagyjából 80 százalékos ötéves túlélés biztosítható, a betegség ilyenkor tehát már nagyrészt meggyógyítható. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa elmondta, hogy a betegek kezelése és gyógyítása a pandémia idején is töretlen, az osztály dolgozói elkötelezetten dolgoznak továbbra is pácienseik egészségéért.