-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Együtt ünnepelte a legvidámabb napot a Székesfehérvári Zsidó Hitközség
Az ünnep történelmi hátterét Eszter könyvéből ismerhetjük meg, mely szerint időszámításunk előtt 470-örül Áhásvéros az-az görögül Xerxes király uralkodásának idejében az ámálék népből származó főminiszter, Hámán, el akarta pusztítani a Perzsa Birodalom minden zsidó lakóját. Azonban a zsidó Mordeháj és unokahúga, nevelt lánya Eszter, meghiúsította Hámán gonosz tervét és megmentette népét a pusztulástól.
Purimkor ünnepi lakomát, az-az mistét tartanak és díszes étkezéssel ünneplik meg a szabadulást. Ezeken a lakomákon bort is ittak és a bölcsek szerint ilyenkor „Minden ember köteles annyi bort inni, hogy ne tudjon különbséget tenni az átkozott Hámán és az áldott Mordeháj között!” -írja a Talmud.
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség Purimi ünnepi rendezvényén a közös imádkozás és a Purimi csodáról szóló Eszter könyvének felolvasása előtt Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a város nevében a város zsidó közösségét. Mint fogalmazott az ünnepet fényesebbé és méltóbbá teszi az a tény, hogy 2021 óta városunknak ismét van rabbija, ezzel is gazdagítva Székesfehérvár hitéletét. "Sokak számára öröm, hogy a több évtizede nem, vagy nyilvánosan nem gyakorolt zsidó ünnepek újból megjelentek városunkban. Kívánom, hogy vidámsággal, békességben teljen Purim ünnepe" – mondta Fehérvár alpolgármestere.
Darvas Istvánt Székesfehérvár rabbiját kérdeztük az idei Purimról
A zsidóság ünnepei közül a Hanuka talán a legismertebb itthon és világszerte, de a Purim a zsidó közösségek egyik legvidámabb napja...
A Hanuka az utóbbi néhány évtizedben tényleg az egyik legnépszerűbb. A Purim egy olyan örömünnep, ami szintén nagyon népszerű a zsidó közösségeken belül. Sokan tévesen úgy tekintenek rá, mintha valami háborús sikert ünnepelne ilyenkor a zsidóság, hiszen Eszter könyvének elbeszélése végső soron egy sikeresen megvívott háborúban teljesedik ki, de ennél jóval többről van szó. A legfontosabb üzenete az ünnepnek azonban az, hogy jóideje már, hogy az emberiség és Isten között speciális a viszony. Isten nem látványos csodákkal avatkozik bele a történelem menetébe, hanem időnként csak alkalmas embereket küld, akik egy nehéz helyzetben képesek arra, hogy megfordítsák az események menetét. Ebben a történetben Eszter királynő és az ő rokona Mordeháj volt, akik megfordították az eseményeket. Az embernek pedig, - legyen bármely felekezethez tartozó – arra kell törekednie, hogy észrevegye Istent az események mögött.
A Purim, melyben erre emlékezünk mégis a legboldogabb ünnep.
Eszter könyve parancsba adja azt, hogy a Purimot úgy ünnepeljük meg, hogy az kifejezetten az örömnek a napja legyen és a zsidó közösségek mindig igyekeznek ennek eleget tenni. Természetesen a szabadulásnak az öröméről és annak a reménynek az öröméről van szó, ami a zsidó életnek egy elengedhetetlen része volt az elmúlt évezredekben és ma is az. Akkor amikor baj van, lehet abban reménykedni, hogy ez változni fog és Isten beavatkozik, segíteni fog.
2022-ben mit üzenhet a Purim?
Tulajdonképpen azt üzeni, hogy azok, akik egy másik népcsoportnak az üldözését pusztítását tűzik ki célul, azok tudnak ugyan nagyon sok fájdalmat és nehézséget okozni, de nagyon úgy tűnik a történelmi tapasztalatok alapján, hogy ezek a törekvések mindig elbuknak.
A Székesfehérvári Zsidó Hitközség Purim ünnepén Koltai Róbert Jászai Mari-díjas színművész mellett fellépett Klein Judit énekesnő, a magyar zsidó zenei világ autentikus előadója, Gerendás Péter Liszt Ferenc-díjas zenész, zeneszerző és Neumark Zoltán nemzetközileg elismert zongora- és előadóművész is.