-
Örmény genocídium
Az örmény genocídium, vagyis népirtás 110. évfordulójára emlékeznek április 24-én, csütörtökön a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében. A kétrészes program koszorúzással kezdődik, majd filmvetítéssel folytatódik.
2025.04.23. -
Óvodai beiratkozás 2025.
Április 28-án (hétfőn), április 29-én (kedden) és április 30-án (szerdán) lesz az óvodai beiratkozás a 2025/2026-os nevelési évre Székesfehérváron, az önkormányzati fenntartású intézményekben. Ezt megelőzően nyílt napokra is várják a kicsiket és szüleiket. Azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket.
2025.04.21. -
Mi történik Ferenc pápa halála után?
Ferenc pápa halálával különleges jogrend lépett életbe. Megkezdődött a pápai szent szék megüresedésétől a pápaválasztásig tartó időszak.
2025.04.22. -
Engedély nélkül fűrészeltek
Előzetes engedélykérés nélkül kezdett bele két ember az egyik fecskeparti díszcseresznye vadhajtásának levágásába tegnap. Az esetről videó is készült, amely az egyik fehérvári facebook csoportban is megtalálható.
2025.04.22.
Együtt ünnepeltük 1848 hőseit Székesfehérváron
.jpg)
A program koszorúzással zárult a ’48-as márciusi események egyik fő helyszínén, a Fekete Sas Szálló előtt.
Mint 175 évvel ezelőtt március idusán, az időjárás ma is esős és szeles volt, ám az ünneplők kedvét ez nem szegte Székesfehérváron. Megtelt a Városháza Díszterme, és a közvetítéseket is városszerte figyelemmel követték mind a helyi tv-ben, mind a világhálón. A fehérvári fiatalok forradalmi hangulatot varázsoltak a színpadra, megjelenítve a szabadságharc eseményeit és hőseit.
A Vörösmarty Színház az idei évadban újszerű, neoavantgárd előadással lepte meg közönségét. A Petőfi rock című darabot, amely az 1970-es évek elején született, és Paál István rendező munkáját dicsérte, a színház Petőfi Sándor születésének 200. és a mű ősbemutatójának 50. évfordulója előtt tisztelegve dolgozta át.

A Fejér Vármegye és Székesfehérvár Önkormányzatának az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett ünnepségén résztvevők ebből az alkotásból láthattak részleteket.
Ha Petőfi Sándor ma itt élne köztünk, elégedetten szemlélné, hogy az ő lelkében lobogó láng nem hunyt ki, hanem óriási erővel él a ma fiataljaiban is – e gondolatokkal köszöntötte a fiatalokat Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András ünnepi beszédében röviden vázolta azt a történelmi helyzetet, amelyből hazánk számára egyetlen út vezetett a szabadság felé. Székesfehérvár 1848-ra már mindent látott és átélt, amit városra kiróhat a balsors. Történetünk itt helyben leképezi az egész magyar nemzet történetét Európában. Elvesztettük vezető szerepünket, legféltettebb kincseinket hódítók rombolták szét, vagy rabolták el, számtalanszor kellett romjaiból újjáépíteni a közös otthonunkat.
„A magyar történelem nem más, mint kemény ellenszegülés az idegen birodalmak kényének-kedvének, ezt az ellenállást pedig egyetlen dolog hajtja: hogy immár egy évezrede szeretnénk úgy élni a földünkön, ahogy mi akarunk. Minden valamire való magyar kormány és vezetés is ezért dolgozott, ezért harcolt!” – fogalmazott a városvezető, majd kiemelte: „Most, hogy immár évek óta közösen építkezhetünk magunk és gyermekeink javára, ismét szembe kell nézzünk a lehetőséggel, hogy a világ birodalmainak üllője és kalapácsa közé szorulhatunk, ami veszélybe sodor mindent, amit eddig közösen elértünk. (...) Mindaddig ugyanis, amíg a háború nem éri el hazánkat, ameddig békében tudhatjuk az otthonunkat, biztonságban szeretteinket, addig tudunk gyarapodni, tudunk előre haladni."
A ma élőknek is az a feladata, hogy közösen, összetartva, a félelemnek és kétségnek ne engedve, építkezzünk tovább, és elődeink emlékének tartozunk azzal, hogy felelősen élünk a szabadságunk adta lehetőségekkel. „Ünnepeljük tehát 1848 hőseit, és ünnepeljük az Ő álmukat is! A békénket, a békés építkezés múltját és jelenét, reménykedve és bízva közösen annak jövőjében is! Elég ugyanis körbe tekintenünk az immár újjászületett Városházánkkal teljes, egy évtized alatt felújított főterünkön, hogy tudhassuk, láthassuk: megéri építkezni, megéri együtt, közösen dolgozni. Mi váltjuk tehát 1848 magyar és fehérvári álmát valóra, a mi közös városi cselekvésünkkel adózunk a legnagyobb hősök emléke előtt!”
A szabadságnak csupán akkor van értelme, ha azt közösségben éljük meg, hangsúlyozta ünnepi beszédébe dr. Molnár Krisztián. A Fejér vármegyei közgyűlés elnöke kiemelte, büszkén kell gondolni hazafiainkra, mártírjainkra, a ’48-as események főszereplőire, az igaz szabadság igaz harcosaira. Mindenkinek, aki 1848-ban és ’49-ben részt vállalt a küldetésben, kijárna, hogy külön-külön is tisztelegjünk előtte. Legyen az szatócs, fegyverkovács, költő, vagy középpolgár: a szabadságot ugyanis nem egyének vívják ki, és a szabadságot sohasem egyének kapják. 175 évvel ezelőtt a forradalom hívó szavai a hit, az összefogás, a hűség, a küzdelem, az önfeláldozás és a szeretet volt. Ezek azok a cölöpök, amelyek tartják a magyarság történelmét, és amelyek a legnagyobb viharokban is biztosították a fennmaradását. Az emlékezet kegyes és igazságos: nem felejthetjük, hogy szeretett városunk, vármegyénk mi mindent adott a nemzetnek, de azt sem, hogy cserébe mi mi mindent kaptunk tőle. „Ma, 175 év elteltével ugyanazt kell tennünk, mint a márciusi ifjaknak. Újra és újra meg kell küzdenünk a szabadságunkért. A birodalmak ugyanis ma is léteznek. Pénzt és fáradtságot nem kímélve ma is azon dolgoznak, hogy hozzájuk hű embereket juttassanak kormányra. Dollármilliókat áldoznak arra, hogy az ő szabadságukat elhozzák. De, ami az ő szabadságuk, az a magyaroknak kényszer. Mert a birodalmak ma is meg akarják mondani, hogy kikkel éljünk együtt, hogyan neveljük a gyermekeinket, kivel és hogyan üzleteljünk, és rá akarnak szorítani bennünket, hogy lépjünk háborúba az ő érdekeik szerint. A birodalmi törekvéseknek itthon mindig is voltak lelkes támogatói, akik azt vallották, hogy ha átengedjük az irányítást egy birodalomnak, az Magyarországnak is prosperitást fog eredményezni. Ma is vannak, akik azt vallják: alá kell vetnünk magunkat a birodalmi törekvéseknek. Át kell adnunk az irányítást távoli központoknak, azt remélve, hogy azok jól döntenek helyettünk. A történelmi tapasztalat viszont nem ez. A magyar érdek csak akkor tud érvényesülni, ha a döntéseinket önállóan, külső kényszer nélkül tudjuk meghozni, hiszen csak saját magunknak vagyunk mi a legfontosabbak. A küzdelem ma is erről szól. A magyar érdek az, hogy saját sorsunkról mi magunk döntsünk.”
A kokárda számomra most ezt az útkeresést jelenti. A teljességet szimbolizáló kört, a körből kiszaladó szalagok pedig azt jelentik, hogy fussanak bárhova is az útjaink, mi egy körből jöttünk, egy vérből valók vagyunk, egy zászló alatt éljük meg a múltunkat, és ebből a múltból akarjuk felépíteni a jövőnket is. Azt a jövőt, amelyben a közös és személyes örökségek találkoznak. Azt a jövőt, amelyben minden helyzetben felelősséggel döntünk. Nem elhamarkodottan, nem átgondolatlanul, nem hirtelenül – zárta gondolatait dr. Molnár Krisztián.
.jpg)
175 évvel ezelőtt, a pesti események hírére a Fekete Sas Szállóban gyülekezett a székesfehérvári ellenzéki ifjúság.
A városházi ünnepséget követően a megemlékezők átvonultak az Ady Endre utcába, és a ’48-as hősök előtt tisztelegve helyezték el az emlékezés virágait a Szálló falán lévő emléktábla előtt. Székesfehérvár és Fejér vármegye nevében a koszorút Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, államtitkár, dr. Molnár Krisztián a vármegyei közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Simon László főispán közösen helyezte el. A megemlékezésen virággal és főhajtással tisztelegtek a Magyar Honvédség fehérvári ezredeinek és a városban állomásozó nemzetközi katonai szervezeteinek képviselői, a rendvédelmi szervezetek vezetői, a történelmi egyházak, oktatási és közintézmények, pártok és civil szervezetek.
Nézze vissza a város Youtube csatornáján az ünnepséget!