El Clásico és kínai futball - izgalmas előadások SKEOF-on

Negyedik alkalommal rendezték meg pénteken a Sportgazdaságtani Kutatók és Egyetemi Oktatók Fóruma Konferenciát. Idén is a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa adott otthont a nagyszabású eseménynek, melyen a sport globális gazdasági tényezőivel kapcsolatos aktuális kérdések kerültek terítékre. Szó volt Kína "futballhatalmi" törekvéseiről és az El Clásico-ról is.
2020.01.16. 11:35 |
El Clásico és kínai futball - izgalmas előadások SKEOF-on

A VI. SKEOF Konferencián magyar és nemzetközi előadók vizsgálták a globális sportgazdaság időszerű kérdéseit.

A konferenciát Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg, aki kiemelte, hogy közösséget a sport és a kultúra tud szervezni egy városon belül, ennek pedig sok szintje és rétege van. "Felkészült szakemberekre óriási szükség van a sportgazdaság területén is, ezért örülünk annak, hogy ez fajta képzés elindult Székesfehérváron, a Corvinus keretein belül, és lehetőséget ad arra, hogy korszerű tudást szerezzenek a hallgatók. Milliárdos vállalkozásokról, gazdasági tevékenységet folytató szervezetekről van ma már szó egy-egy élvonalbeli, látványsportághoz tartozó klubnál, de ha megnézzük akár az öttusát, vagy az atlétikát, akkor is azt látjuk, hogy ezek a klubok is 100 millió forint feletti forrással diszponálnak egy-egy költségvetési évben. Ez azt is jelenti, hogy nem csak sporthoz értő szakemberekre van szükség, hanem a gazdálkodáshoz értő szakemberekre is, ebben nyújt óriási segítséget az egyetem." - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere.

Foci EB és Giro D'Italia is lesz idén Magyarországon

Dr. Szabó Tünde az EMMI sportért felelős államtitkára köszöntőjét távollétében Sárfalvi Péter sportlétesítményekért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár olvastra fel a megnyitón: "A magyar sport az elmúlt évtizedben a kormány hathatós támogatásának köszönhetően stratégiai ágazattá nőtte ki magát, az országot sikerült a nemzetközi sportélet térképére felhelyezni a kiemelkedő sporteredeményeknek, sikeres nemzetközi sporteseményeknek, nemzetközi szintű sportlétesítményeknek és színvonalas konferenciáknak köszönhetően. A mai konferencia alkalmat ad arra, hogy megvizsgáljuk ezeknek a folyamatoknak a gazdasági hátterét, fenntarthatóságát, kicseréljük tapasztalatainkat, begyűjtsük az új információkat, ezzel is ösztönözve a magyar sportot, mint gazdasági egységet." - írta levelében az államtitkár, aki emlékeztetett arra is, hogy rendező országként fontos esztendő áll Magyarország, hiszen 2020-ban vizes Európa-bajnokságot, rövidpályás gyorskorcsolya EB-t, Giro D'Italia-t, labdarúgó EB-t és Forma 1-es magyar nagydíjat is rendezhetünk.
Dr. András Krisztina, a Corvinus Sportgazdaságtani Kutatóközpontjának igazgatója köszöntőjében arról szólt, hogy 28 magyar és nemzetközi előadó osztja meg tudását a hallgatósággal a szekció és plenáris üléseken. Elmondta, hogy a konferencia továbbra is a nemzetközi válás felé tart, az idei évben - a nemzeti összetartozás évében - pedig ez a koncepció kiegészült azzal, hogy a határon túli magyar előadókat is meghívtak az eseményre.

Kínai futballtervek és globális El Clásico

A konferencia első előadását Maria Jose Carvalho, az University of Porto helyettes professzora tartotta, aki szólt a világ legértékesebb sportklubjairól - ahol a top 10-ben csak a két spanyol óriás, a Barca és a Real képviseli a labdarúgást -, a női futball térhódításáról, és Kína "hatalmi törekvéseiről" is a világfutballban. Kína azt tűzte ki célul, hogy 2050-re ők lesznek a világbajnokok, ennek szisztematikus előkészítését már ma is látjuk. A kínaiak nagy hangsúlyt fektetnek például az utánpótlásra: ennek egyik leglátványosabb jele, hogy a kínai U20-as válogatottat bevásárolták a német negyedosztályba. A bajnokságban a 19-es létszám miatt minden csapatnak lett volna egy pihenő hétvégéje, de helyette a kínaiakkal játszanak majd.

A résztvevők hallhatták Pedro Pemartin González-Adalid a LaLiga Business School akadémiai koordinátorának előadását is az "El Clásico"-ról, amely ma már nemzetközi eseménynek számít. A Real Madrid és a Barcelona összecsapását 1959. febuár 15-én közvetítette első alkalommal a televízió és ma már arra példa, hogy egy nemzeti bajnokság presztizsmérkőzése is lehet globális sportesemény.

Gazdaság

  1. Használt autót Fehérvárról

    Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.

    2024.12.19.
  2. Kyndryl munkavállalói élmény

    A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.

    2024.12.16.
  3. Videoton évzáró

    A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.

    2024.12.13.
  4. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.