Élet a város alatt - nézzen be Fehérvár legnagyobb csapadék csatornájába!

A Zámolyi útnál kezdődik, a Fiskális úttal párhuzamosan, a Halesz liget mellett, a kórház alatt, az Erzsébet úton, a Béke téren és a vasútállomáson keresztül, a Hosszúsétatéren ér ki a felszínre az Aszal völgyi árok, ami a város legnagyobb csapadékgyűjtő csatornája. Csütörtökön délelőtt a város belvízvédelmi szakembereivel közösen volt polgármesteri bejárás a helyenként négy méter magas csatornában, melynek egyik célja volt az is, hogy felhívja a figyelmet a városüzemeltetés fontosságára.
2016.03.31. 12:05 |

A fehérvári zárt csapadék csatornák némelyike száz évnél is idősebb. Ezen szakaszok még mindig nagyon jó állapotban vannak.
A Városgondnokság rendszeres időközönként szemlézi a csatornarendszert és a takarítási, fenntartási feladatokat is ellátja. Az ellenőrzés heti rendszerességű, illetve minden nagyobb esőzés után végig kell járni a csatornaszakaszt. Ilyenkor az összes műtárgyat végignézik és a behordott hulladékot is kitakarítják - mondta Kenyeres Dániel a Városgondnokság belvízvédelmi mérnöke.
Szerettük volna megnézni, hogy azok a tételek, amiket a város költségvetésében egy sorral és egy számmal jelzünk, azok mit jelentenek a gyakorlatban – hangsúlyozta Cser-Palkovics András polgármester. Fontos célja volt továbbá a bejárásnak, hogy megmutassa, egy város életében mennyire kulcskérdés a közszolgáltatások fenntartása, hiszen az önkormányzati feladatok jelentős részét a városüzemeltetési szolgáltatások határozzák meg. "Ami a föld alatt van, arról pedig hajlamosak vagyunk elfeledkezni, miközben csatornahálózat nélkül egy nagyváros egyáltalán nem tudna működni. A föld alatti bejáráson azoknak a városi szakembereknek a munkáját is megköszöntük, akik nap, mint nap a csatornák fenntartásán dolgoznak, hogy nekünk olyan természetesnek tűnjön az, hogy a víz elfolyik a városban."

A Hosszúsétatérről indulva látható volt a vasútállomáshoz kapcsolódó fejlesztések egy része is, ami nem csak a föld fölött, hanem a föld alatt is zajlik és ugyancsak látható volt a Mártírok útja felújításával együtt elkészült egyik új csatorna is.
Ebben az évben is jelentőt összeget fordít Székesfehérvár csapadék csatorna fejlesztésre, aminek fontossága csak akkor derül ki, amikor baj van. „Nagyon tanulságos volt a csatornabejárás, mert a mai naptól a csatornafenntartás és fejlesztés nem csak egy sor lesz a költségvetésben, hanem egy személyes élmény is kapcsolódik hozzá.” - mondta Cser-Palkovics András.

A régi térképeken jól látható, hogy nyílt vízfolyás volt, a vasútállomásnál pedig hidak ívelték át az Aszal völgyi árkot.
A város legnagyobb zárt szelvényű csatornája, régen nyitott árok volt, amit az I. világháborút követően fedtek le – mondta Laczi Péter a Városüzemeltetési és Közműellátási Iroda vezetője. Alapvetően jó állapotban van a csatornarendszere a városnak és érdekesség, hogy a száz éves részek vannak a legjobb karban, amit még nem vasbetonból, hanem kőből építettek. A csatorna egyébként 2-3- méterrel megy a föld alatt és vannak olyan helyek is, ahol közel négy méteres a belmagasság, ráadásul az egyik ilyen helyen még egy szennyvízcsatorna is megy a csapadékcsatorna alatt.
A legrégebbi részeket fedték le a 20-as években, de egészen a 70-es évekig tartott a nyílt vízfolyás burkolása.

Az Aszal völgyi árok a Zámolyi útnál kezdődik még kis vízfolyásként, elhalad a Fiskális úttal párhuzamosan, majd a Halesz liget mellett és a kórház alatt már zártszelvénnyel megy át. Az Erzsébet útnál szintén nyílt árok és a Zrínyi utcánál a föld alatt a Béke tér és a Vasútállomás alatt ér ki a Hosszúsétatérre. Jelenleg nincs nagy víz a csatornában, de nagyobb esőzéskor akár 2-3 méteres vízmagasság is szokott lenni komoly sodrással.
A Széna tér környéke a város egyik fő csapadékvízgyűjtő pontja a terület mélysége miatt és sok csatorna találkozik ezen a területen a föld alatt. A hamarosan kezdődő ún. A-0-0 csatorna építésének éppen az a célja, hogy tehermentesítse a Széna tér környékét és a Felsővároson keresztül a Varga csatornába vezessék a lezúduló vizet, aminek eredményeként kevesebb víz folyik majd át a belvároson, továbbá a felsővárosi vízelvezetési problémákat is alapjaiban oldja meg a fejlesztés.