Életműve a közösségépítés - Kovács György 70 éves

Hetvenedik születésnapját ünnepli Kovács György, aki kifogyhatatlan energiával, vitalitással beszél eddigi pályafutásáról és jővőbeli terveiről. Nyugdíjas kortársainak azt javasolja, mindig úgy keljenek fel reggel, hogy határozott terveik, céljaik vannak arra a napra. Korábban A Szabadművelődés Háza és a Fejér Megyei Művelődési Központ igazgatója volt, jelenleg a Fejér Megyei Civil Információs Centrum munkatársaként segíti a közösségépítést.
2014.07.24. 07:59 |
Hetvenedik születésnapját ünnepli Kovács György, aki kifogyhatatlan energiával, vitalitással beszél eddigi pályafutásáról és jővőbeli terveiről. Nyugdíjas kortársainak azt javasolja, mindig úgy keljenek fel reggel, hogy határozott terveik, céljaik vannak arra a napra. Korábban A Szabadművelődés Háza és a Fejér Megyei Művelődési Központ igazgatója volt, jelenleg a Fejér Megyei Civil Információs Centrum munkatársaként segíti a közösségépítést.
"Sokat gondolkozom azon, hogyan lehetne olyan környezetet teremteni, ahol a nyugdíjasok át tudják adni tapasztalataikat a fiataloknak."
"Zircen születtem, általános iskolába Siófokon és Zircen jártam, majd a veszprémi Lovassy László Gimnáziumban érettségiztem 1962-ben. Szívesen gondolok vissza a nagyszüleimnél töltött Siófoki évekre, nagyapám 1942-ig a balatoni hajózás műszaki vezetője volt. Négyen voltunk testvérek, két bátyám és egy hugom van. Bátyáim részt vettek az 56-os forradalomban és el kellett hagyniuk az országot, jelenleg is Kanadában élnek." - mondja családi gyökereiről Kovács György.
 
Hogyan emlékszik vissza pályafutása kezdeteire?
- 1962 őszétől Székesfehérváron tanultam az Árpád Szakmunkásképző Intézetben, és szerszámkészítő szakmunkásvizsgát tettem. Gyakorlati képzésem színhelyén, az IKARUS székesfehérvári gyárában dolgoztam 1968-ig, és 1968 őszétől a volt iskolám szakoktatójaként, az Ikarusz gyár tanműhelyében tanítottam. 1970-ben a Váci Mihály Szakmunkásképző Iskola dolgozójaként tanítottam tovább a szakmunkásképzésben oktatóként, tanárként, s végül gyakorlati oktatás vezetőként. Az iskolában tanulmányi versenyeket szerveztem, szakköröket hoztam létre. Közben a dunaújvárosi Műszaki Főiskolán szereztem Műszaki oktatói képesítést, majd 1975-ben a pécsi Tanárképző Főiskolán műszaki szakos tanári diplomát.
 
Mikor kezdett el népművelőként dolgozni?
- 1975-ben új intézményként indult Székesfehérváron az Ifjúsági és Úttörőház, és ennek az intézménynek lettem az igazgatója. Munkatársaim - többek között Magyarics András és Tóth László - segítségével rövid idő alatt ismertté tettük az intézmény tevékenységét szerte az országban. Folk és jazz koncereteket szerveztünk, Benkó-klubot működtetünk, mindent megvalósítottunk, amit kitaláltunk. Létrehoztuk a csillagvizsgálót is, amit országos csillagászati vetélkedőkkel népszerűsítettünk. 
 
A városban a legtöbben a Megyei Művelődési Központ igazgatójaként ismerik. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?  
1979-ben a Megyei Művelődési Központ igazgatója lettem, ahol hagyományt teremtettünk a nemzetiségi kultúra ápolásával és a népművészettel is. A Művelődési Központ segítségével megújult az amatőr művészeti mozgalom. A népművészet csoportjainak, közösségeinek létrehozásában, a szakemberek képzésében intézményünk dolgozta ki az országban elsőként a képzési tematikát és az oktatás rendszerét a népművészet és a néptánc területén. Otthont adtunk évekig az Alba Regia Táncegyüttesnek, amely először Fejér Megyei Népi Együttes néven szerepelt. 1982-ben személyes közreműködésemmel jött létre az Országos Népművészeti Egyesület.
 
Jelenleg a civil közösségek építése, segítése a legfontosabb feladata..
1996-ban súlyos betegségem arra késztetett, hogy választanom kellett a sok feszültséggel járó mindennapi munka és egy fékezett életvitel között, így lemondtam a megyei intézmény vezetéséről. Az elmúlt években számtalan, a megyében működő civil szervezet, egyesület, alapítvány létrehozásában segítettem. Munkám során mindig törekedtem arra, hogy a közművelődés különböző területein „műhelyek" működjenek, ahol az emberek szakmai tudást szerezhettek, értéket teremthettek. Jelenleg a Fejér Megyei Civil Információs Centrum munkatársaként segítem tapasztalataimmal a formálodó, erősödő és időnként göröngyös úton döcögő civil szervezetek életét.
 
Honnan táplálkozik az a kifogyhatatlan energia, aminek segítségével 70 évesen is ilyen aktív tudott maradni a hivatásában?
Nyugdíjas kortársaimnak azt tudom javasolni, mindig úgy keljenek fel reggel, hogy határozott terveik, céljaik vannak arra a napra. Minden nap szükségem van a szellemi és fizikai kihívásokra, munka után a kertben dolgozom, nemrégiben még magam vágtam össze a tüzelőnek való 50 mázsa fát. Sokat gondolkozom azon is, hogyan lehetne olyan környezetet teremteni, ahol a nyugdíjasok át tudják adni tapasztalataikat a fiataloknak. Azt gondolom, ez nemcsak az idősebbeknek okozna örömet, hanem hasznos lenne a fiataloknak is, akiknek az életéből úgy érzem sokszor hiányoznak az erős, összetartó közösségek."