Elismerés a Kodolányi gazdaságtudományi alapszakjainak

  A Magyar Akkreditációs Bizottság jóra értékelte akkreditációs jelentésében a Kodolányi János Főiskola gazdaságtudomány területén elérhető alapszakjait, így a gazdálkodási és menedzsment, valamint turizmus-vendéglátás képzéseket. A 2021. január 31-ig érvényes akkreditációs minősítés szerint a képzések gyakorlatorientáltsága és a hallgatók elhelyezkedési lehetőségei kiemelkedőek.
2016.02.23. 17:23 |
 A Magyar Akkreditációs Bizottság jóra értékelte akkreditációs jelentésében a Kodolányi János Főiskola gazdaságtudomány területén elérhető alapszakjait, így a gazdálkodási és menedzsment, valamint turizmus-vendéglátás képzéseket. A 2021. január 31-ig érvényes akkreditációs minősítés szerint a képzések gyakorlatorientáltsága és a hallgatók elhelyezkedési lehetőségei kiemelkedőek.
A MAB dokumentuma a képzések további pozitívumaként említi a felkészült oktatói gárdát, a megfelelő infrastruktúrát, a munkaerőpiaccal való aktív kapcsolatot és a gyakorlati szakemberek bevonását az oktatásba és a tananyagfejlesztésbe. A Bizottság elismerően szólt a Kodolányi János Főiskola innovatív törekvéseiről is, kiemelve, hogy a PIQ&Lead™ modell az egész magyar felsőoktatás számára követendő jó gyakorlat. „Azok az oktatásmódszertani fejlesztések, amelyeknek a hatása a gazdaságtudományi területen is érződik, okkal említhetők „haladó gyakorlatként” akár az egész hazai felsőoktatás számára is.” – emelte ki Dr. h.c. Szabó Péter PhD. rektor a MAB jelentés egyik legfontosabb üzenetét a 2016. február 23-án tartott székesfehérvári sajtótájékoztatón. 
 
A MAB értékelése szerint a KJF gazdálkodási és menedzsment BA képzése esetében a székesfehérvári vállalatok és a végzett hallgatók a velük folytatott beszélgetéseken visszaigazolták a szak gyakorlatorientáltságát és majdnem minden tantárgyhoz tartozik szemináriumi óra is. A féléves szakmai gyakorlat mellett a hallgatók évközi szakmai gyakorlatot is teljesítenek, ami általában szervezett programot vagy projektfeladat teljesítését jelenti. A szakmai gyakorlatok lebonyolítását a főiskola kiterjedt ipari kapcsolatrendszere teszi lehetővé. A főiskola a szokásosnál sokkal intenzívebb vállalati-gyakorlati kapcsolatokkal rendelkezik. A Székesfehérváron működő iparvállalatok nagy száma és jelentős gazdasági teljesítménye igen kedvező feltételeket biztosít a szakmai gyakorlatokat és a végzett hallgatók elhelyezkedési lehetőségeit illetően.
 
A tapasztalatok szerint az ipar könnyedén felszívja a végzősöket. A végzettek több mint 90%-a 6 hónapon belül elhelyezkedik. Ez azt jelenti, hogy aki el akar helyezkedni, az könnyedén talál munkát. A képzésre jellemző, hogy kiemelkedő módon hallgatóbarát és szolgáltató jellegű a távoktatási tananyagok jól kidolgozottak, a Moodle távoktatási rendszer tartalmazza az e-learning tananyagokat, online konzultációs lehetőségeket, és egyéb kapcsolattartási lehetőséget is biztosít. A főiskola megkülönböztetett figyelmet fordít a nemzetközi kapcsolatokra, szinte minden hallgatónak módja nyílik féléves ösztöndíjas külföldi részképzésre. Az oktatók nagyon jól felkészültek, és alkalmasak a főként módszertani tárgyak oktatására.
 
A MAB szerint a főiskola ma is a turizmus szakma elismert műhelye. A hallgatók 90%-a 6 hónapon belül talál magának állást, többségük a szakmájában helyezkedett el, főként szállodákban. A turizmus-vendéglátás szakma specifikus elvárásai alapján az oktatás kellően gyakorlatorientált, amit a hat tanulmányi félévben teljesítendő évközi gyakorlat is erősít. A hallgatók a tanszék által szervezett szakmai programokon vesznek részt (pl. szakmai konferenciákon). A hallgatók szerint a főiskola legnagyobb előnye a családias légkör. A kis létszám erősíti a gyakorlatiasabb oktatást, mivel több idő van gyakorlati példák bemutatására is. A munkaerőpiaci szereplők közvetlenül is részt vesznek az oktatásban, a tananyagfejlesztésben, a hallgatói gyakorlatok lebonyolításában a tananyag és a felhasznált szakirodalom megalapozott, aktuális információkkal látja el a hallgatókat a tehetséggondozás keretei kiépítettek.
 
A Kodolányi alap és mesterképzései is népszerűek voltak a keresztféléves felvételizők körében: 162 jelentkezőből (94 elsőhelyes) 77 továbbtanuló nyert felvételt. Idén is a legtöbben a turizmus-vendéglátás és a gazdálkodási és menedzsment alapszakokat jelölték meg. A keresztfélévben induló szakirányú továbbképzési szakokra nagyon jól sikerült a beiskolázás, közel 200 olyan hallgató jelentkezett a Kodolányi János Főiskolára, akik a már meglévő diplomájukra épülő további speciális végzettséget szeretnének szerezni. A legnépszerűbbek, a pedagógusok számára a szakvizsgát adó képzések: a közoktatásvezető és a mentor pedagógus, a szakfordító, a személyügyi szervező vagy a turisztikai vállalkozás menedzsment.