Élményekkel teli hétvége a repülés szerelmeseinek

Idén is lesz Repülő Majális Börgöndön. A nagyszabású, ingyenes rendezvényt május 21-én, szombaton tartják, ahol a korábbi évek megszokott programjain túl – a székesfehérvári repüléstörténet századik évfordulója kapcsán – újdonságok is várják a kilátogatókat. Az emlékévnek köszönhetően pedig további rendezvények lesznek.
2016.05.19. 12:04 |
 A hagyományokhoz híven idén is lesz Repülő Majális Börgöndön. A nagyszabású, ingyenes rendezvényt május 21-én, szombaton tartják, ahol a korábbi évek megszokott programjain túl – a székesfehérvári repüléstörténet századik évfordulója kapcsán – újdonságok is várják a kilátogatókat. Az emlékévnek köszönhetően pedig további rendezvények lesznek.
Székesfehérvár idén ünnepli a város repüléstörténetének 100. évfordulóját, arra emlékezve, hogy 1916-ban a Fehérvár határába telepített léghajós alakulat számára létesítmények építkezésébe fogtak, majd onnantól kezdve – a különböző, egymást követő korszakokban – a város életét meghatározta a repülés.
Az idei év elején megalakult emlékév szervezőbizottsága az elmúlt száz évnek kíván méltó emléket állítani, többek között az által, hogy olyan élményekkel teli programokat szervez, melyek során a fehérváriak betekintést nyerhetnek a repülés különböző korszakaiba, és megismerhetik azokat az egykori pilótákat, akik beírták magukat a székesfehérvári repülés történelemkönyvébe.
Ezen programsorozat részeként - ugyanakkor az elmúlt évek hagyományainak megfelelően - idén is megrendezik a Repülő Majálist Börgöndön. A repülés szerelmeseinek kedvező eseményre május 21-én, szombaton 10 órától 18 óráig kerül sor. 
A részletekről Szilády Dezső, az Albatrosz Repülő Egyesület elnöke, Viza Attila közbiztonsági tanácsnok, valamint Laczkó Gábor emlékbizottsági tag számolt be.
Viza Attila tanácsnok arról beszélt, hogy évek óta hagyomány már, hogy május vége felé megrendezik a Repülő Majálist Börgöndön, ahol a Repülőnaphoz hasonlóan a repülőtér nyitva áll a látogatók előtt, akik testközelből nézhetik meg a különböző repülőgépeket. A szombati rendezvényen mindezt bárki térítésmentesen megteheti. Szólt arról, hogy annyiban a korábbi évektől eltér ez az idei esemény, hogy ebben az évben ünnepli Székesfehérvár a repülés százéves történetét. Hangsúlyozta, hogy a repülés az a sport, az a hivatás, amely kiemeli azokat a jól kvalifikált embereket a társadalom soraiból, akikről méltó módon kell megemlékeznünk. Mint fogalmazott, a lokálpatriotizmus úgy teljes, hogyha az itt élt fehérvári emberek történetét, múltját ismerhetjük. Ehhez lesz jó adalék az az előadás, amit szombaton 11 órakor a majálison Lackó Gábor emlékbizottsági tag fog tartani a székesfehérvári repüléstörténet száz éves múltjáról, képeken keresztül.
 
A tanácsnok mind Székesfehérvár polgármesterének, mind Vargha Tamás államtitkárnak megköszönte, hogy az emlékév mellé álltak, és a különböző programokat támogatták. Hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár az egyetlen olyan város az országban, amely ilyen repülési múlttal rendelkezik, és ahol önkormányzati, valamint államtitkári támogatással megvalósulhatott egy olyan nívós emlékév, amelynek keretében lehetőség van a százéves múltra való visszatekintésre. Tájékoztatást adott arról is, hogy Vargha Tamás államtitkár a szombati majálist személyesen is megtiszteli, és 14 órakor sajtótájékoztatót tart az emlékév további eseményeiről, valamint a kiemelt Repülőnap honvédség általi támogatásáról.
 
A majálist szervező Albatrosz Repülő Egyesület elnöke, Szilády Dezső elmondta, hogy az utánpótlásuk azokból a palántákból építkezik, akik ezeknek a rendezvényeknek köszönhetően remélhetőleg pár év múlva a szabadidejüket már a repülőtéren töltik. Hangsúlyozta, ez egy olyan ingyenesen látogatható nyílt nap, amikor mindenféle kötöttség nélkül lehet megismerkedni a repülőgépekkel. Hozzátette, hogy a programok között lesz szimulátor verseny, aminek a győztese repülést kap ajándékba. Ezen túl lesz sárkánytotó is, aminek a nyertese pedig sárkányrepülésen vehet részt.
 
A város száz éves repülési múltja kapcsán elmondta, hogy ennek legnagyobb részére a katonai repülés volt jellemző, ugyanakkor ebből a történelemből negyed évszázadnyi részt az Albatrosz Repülő Egyesület fémjelez, akik átvették a „stafétabotot” a katonáktól, amire nagyon büszkék. Kiemelte, hogy ennek a társadalmi egyesületnek óriási szerepe van abban, hogy ilyen rendezvényeket a mai napig meg lehet rendezni Székesfehérváron, és a repülőtér jelenlegi fejlesztésének köszönhetően a jövőben is lesz erre lehetőség.
 
Hozzátette, hogy minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a programokra, amelyeket az időjárási előrejelzések szerint módjuk is lesz megvalósítani mind a levegőben, mind a szárazföldön.
Laczkó Gábor emlékbizottsági tag szintén arról beszélt, hogy milyen óriási dolog az, hogy egy város száz éves repülési múltra tekinthet vissza, különösen annak függvényében, hogy jelesül Székesfehérvárnak összesen négy repülőtere volt.
 
Az emlékév további programjairól tájékoztatást adva elmondta, hogy május 30-án nyílik kiállítás a Vasvári Pál Általános Iskola Pincegalériájában, amely a száz évnek állít emléket. A megnyitóra dr. Cser-Palkovics András polgármestert kérték fel, aki a kiállítás fővédnöke. Majd arról a színes száz évről beszélt, amiből szép emlékek maradtak fenn. Így az első világháborús tüzérségi megfigyelő léggömbök készítéséről, amiben szintén élen járt Székesfehérvár. Hangsúlyozta, hogy a városban olyan repülő bázis jött létre, ami világcsúcsot döntő vitorlázó repülőgépeket hozott létre, Rotter Lajos, zseniális mérnök vezetésével.
 
Hozzátette, hogy a kiállítás során igyekeznek minden olyan repülőgéptípusnak, illetve itt egykor tevékenykedő alakulatnak emléket állítani, akik a száz év során, a Székesfehérváron működő repülőterek valamelyikén – így a Sóstóin, a Táci útin, a Börgöndin, illetve a Kisfaludin – megfordultak. Ezen túl a Börgöndi Repülőnapnak is külön emléket kívánnak állítani, a civil repülőhagyományok felelevenítésének immár 25 éves múltjára visszatekintve. Mint elmondta, a kiállítás kapcsolódik majd a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz is.
 
Elmondta azt is, hogy egy történelmi versenyt is szerveznek – megszólítva az általános iskolák 7-8. osztályos tanulóit, valamint a középiskolásokat -, amire ősszel kerül majd sor. Kapcsolódva ezzel ahhoz a dátumhoz (1916. októbere), amikor az első kapavágást elvégezték az egykori Sóstói Repülőtéren.
Hozzátette, hogy a versenyzők a Majálison, a Repülőnapon és a kiállításon tudják majd azokat az információkat beszerezni, amik szükségesek lesznek a megmérettetéshez.