-
Harminc éve együtt
Különleges jubileumot ünnepeltek a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon. Három tűzoltó – akik 1994 novemberében együtt kezdtek Székesfehérváron – harminc év elismerését vehetett át. Hadlaczki István tűzoltó alezredes kiemelt főelőadóként, Róth Antal tűzoltó őrnagy főelőadóként, ma már a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat kötelékében szolgál, Nagy István tűzoltó főtörzsőrmester pedig a vármegyeszékhely tűzoltóságának gépjárművezetője.
2024.11.23. -
Húsz riasztás a tűzoltóknak
Az éjszakai havazás miatt húsz helyszínen avatkoztak be Fejér vármegye tűzoltói november 22-én, pénteken reggel 8 óráig.
2024.11.22. -
Rendőrkézen a fehérvári díler
A konyhaszekrényben és egy dobozban tárolt marihuánát nem, de a gázcsőre lógatott adagot titkolta a rendőrök előtt a 29 éves díler. A gyanúsított a rendőröknek végül beismerte tettét.
2024.11.21. -
Elektromos BMW-kel erősítenek
Új elektromos BMW-t kapott a rendőrség. Az autóból Fejér vármegyébe is jutott, de hogy pontosan melyik osztály egyenruhásai használják majd, egyelőre nem tudni.
2024.11.14.
Előzzük meg a lakástüzeket - látványos bemutatót tartottak Fehérváron
A katasztrófa- védelem kiemelkedő feladata a tűzesetek megelőzése, ennek érdekében látványos tűzoltási bemutató volt Fehérváron, a Palotai út 10. szám előtti parkolóban, a Volánbusz pályaudvar közvetlen szomszédságában december 21-én tíz órától. Bemutatták azt is, hogyan kell a meggyulladt étkezési zsiradékot helyesen eloltani, majd azt is, hogy mi a teendő ha egy karácsonyfa válik a lángok martalékává.
2013.12.21. 16:03 |
A katasztrófavédelem kiemelkedő feladata a tűzesetek megelőzése, ennek érdekében látványos tűzoltási bemutató volt Székesfehérváron, a Palotai út 10. szám előtti parkolóban, a Volánbusz pályaudvar közvetlen szomszédságában december 21-én tíz órától. Bemutatták azt is, hogyan kell a meggyulladt étkezési zsiradékot helyesen eloltani, majd azt is, hogy mi a teendő ha egy karácsonyfa válik a lángok martalékává.
A rendezvényt a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság közösen szervezte. Elsőként a fehérvári önkéntesek, Takács József tűzoltó alezredes vezetésével bemutatták, hogyan kell a meggyulladt étkezési zsiradékot helyesen eloltani és milyen otthoni módszerek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy ne legyen súlyos égési sérülés és jelentős anyagi kár a tüzes kaland következménye. Ennek a legjobb módszere, hogyha fedővel vagy másik serpenyővel elzárjuk a tűz és a levegő közötti kapcsolatot, oxigén nélkül így az égés is megszűnik.
Természetesen el kell zárni a gáztűzhely lángját, illetve az elektromos főzőlapot is ki kell kapcsolni. Minden esetben várjuk meg, amíg a zsiradék kihűl, csak ezután vegyük le a fedőt, különben könnyen visszagyullad. Vizet semmiképpen ne öntsünk a forró, lánggal égő olajba, zsírba, mivel a víz lesüllyed az edény aljára, pillanatok alatt felforr és bekövetkezik az úgynevezett kivetődés, amely során a konyhában tized másodpercek alatt több méteres láng keletkezik.
A következő szemléltetés során egy nagyméretű fém konténerben elhelyezett karácsonyfa és átlagos szobai berendezési tárgyak váltak a lángok martalékává. Az érdeklődőknek a gyulladás, a tűzterjedés és a tűzoltói beavatkozás folyamatát Geiger Zoltán tűzoltó alezredes, megyei tűzoltósági főfelügyelő magyarázata segített megérteni. A tűz pusztító erején kívül azzal is szembesülni lehetett, hogy a gyulladás pillanatától a mindent felemésztő lángtenger kialakulásáig csupán percek telnek el.
A kezdeti tűz oltását meg lehet és lehetőség szerint meg is kell kísérelni, de intenzív lángolás és füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, minél több szomszédot értesítsünk a tűzről és azonnal hívjuk a 105-ös segélykérő számot. Amennyiben módunkban áll zárjuk el a gázórát és kapcsoljuk le a villanyóránál lévő biztosítékokat. Semmi esetre se kíséreljünk meg visszamenni az égő helyiségbe, mivel a lángok mellett a forró és mérgező füstgázok is nagyon súlyos egészségkárosodást, halált okozhatnak.