Emléket állítanak a tisztes iparnak Székesfehérváron a Mesterségek Házában

 Május 20-án, a Rácz utcai Skanzen utcájában található Mesterségek Háza udvarán állítják fel a Vastuskót, amely a „tisztes iparnak” állít emléket. Hajdanán a vándorlegények szívesen vertek szöget emlékül egy iparos város vastuskójába, mielőtt távoztak volna a településről, ahol rendszerint azért időztek, hogy kitanuljanak egy mesterséget. A céhes hagyományok, a legényvándorlás egyik ránk maradt tárgyi emléke a székesfehérvári vastuskó, ennek egy eredeti példányát a Szent István Király Múzeum néprajzi gyűjteménye őrzi.
2011.05.18. 12:54 |
 Május 20-án, a Rácz utcai Skanzen utcájában található Mesterségek Háza udvarán állítják fel a Vastuskót, amely a „tisztes iparnak” állít emléket. Hajdanán a vándorlegények szívesen vertek szöget emlékül egy iparos város vastuskójába, mielőtt távoztak volna a településről, ahol rendszerint azért időztek, hogy kitanuljanak egy mesterséget.
 
 A céhes hagyományok, a legényvándorlás egyik ránk maradt tárgyi emléke a székesfehérvári vastuskó, ennek egy eredeti példányát a Szent István Király Múzeum néprajzi gyűjteménye őrzi. A hagyomány szerint a vastuskóba a Székesfehérváron inaskodó, vagy a várost érintő, vándorló mesterlegények egy-egy emlékszöget vertek. A régi legenda szerint még Petőfi Sándor is vert egy pénzérmét a vastuskóba, annak jeléül, hogy itt járt. Ezt a régen elfeledett hagyományt szeretnénk újjáéleszteni, hogy a kézművesek, a továbbképzésekre jelentkezők, a kézműves rendezvényeinken résztvevők emlékszöget üthessenek a vastuskóba.
 
 A fehérvári vastuskó felállítását NKA Népművészeti Kollégiuma támogatta. A most elkészült vastuskót Nyitrai Mihály fafaragó, a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület tagja, és Diós Tibor kovácsmester, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének tagja alkotta.