Emlékezés a hősökre - konferencia az első világháború kirobbanásának 100. évfordulóján

„Hősök, áldozatok és mindennapok - Székes-fehérvár, Magyarország és a Nagy Háború” címmel tudományos konferenciára került sor az első világháború kirobbanásának 100. évfordulója alkalmából Fehérváron. A konferencia legfontosabb célja volt, hogy ráirányítsa a magyar társadalom és szűkebb értelemben Székesfehérvár és a megye közönségének figyelmét az első világháború szereplőire, diplomáciájára, hátterére.
2014.12.11. 11:25 |
„Hősök, áldozatok és mindennapok – Székesfehérvár, Magyarország és a Nagy Háború” címmel tudományos konferenciára került sor az első világháború kirobbanásának 100. évfordulója alkalmából Fehérváron. A konferencia legfontosabb célja volt, hogy ráirányítsa a magyar társadalom és szűkebb értelemben Székesfehérvár és a megye közönségének figyelmét az első világháború szereplőire, diplomáciájára, hátterére. 
KÉPGALÉRIA
Az első világháború kirobbanásának idei centenáriuma komoly lehetőséget teremt a tudományos közvélemény számára, hogy megfelelő és méltó módon emlékezzen meg hazánk hőseiről, áldozatairól és a mindennapjairól a „Nagy Háború” korában. A Nagy Háborúval kapcsolatban – különösen helytörténeti vonatkozásban – sok minden méltatlanul elfelejtődött, mindemellett az 1950-es évektől az államszocializmus korszakában számos torz hátteret adó tanulmány és tananyag épült be a társadalmi tudatba, illetve az oktatásba. Ennek nyomán a mai nemzedékek sem ismerik kellőképpen, különösen magyar szempontból, az első világháború történéseit. A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa a legújabb kutatások tükrében az első világháború eseménysorozatát és mindazokat a politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális változásokat, amelyek jellemezték az adott időszakot, elősegítve ezzel a korszakról kialakuló közös európai gondolkodást és méltó emléket állítva ezzel az első nagy világégés hőseinek és áldozatainak. A konferencia fő fókusza helytörténeti, regionális jellegű volt; az országos diplomáciai események mellett elsődlegesen Székesfehérvár városára és a háborús hátországa koncentráltak az előadók.
Köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy amikor a „Nagy háborúról” beszélünk, elengedhetetlen, hogy Székesfehérvárról és Fejér megyéről is szót váltsunk. „Nemcsak szavakban kell Fehérvárnak katonavárosnak lennie, hanem mindig meg kell tennünk azt is, hogy emlékezünk, adott esetben azokra, akiknek ezt köszönhetjük. Csak így tekinthetünk a jövő vonatkozásában is Székesfehérvárra úgy, hogy ez a város nemcsak katonaváros volt és jelenleg is az, hanem hosszútávon az is marad.”- hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere. „A konferencia mottója: hősök, áldozatok és mindennapok. Amikor először láttam ezeket a szavakat, úgy gondoltam, ebben benne lehet az, hogy egy háború miről szólhatott a kor embere számára. Hősökről és áldozatokról, akik nemcsak katonák voltak, hanem családapák, hozzájuk kapcsolódó özvegyekkel, árvákkal és a mindennapok, amelyek egészen mások voltak 1914-ben, mint az azt követő esztendők során.” – tette hozzá dr. Cser-Palkovics András, aki emlékeztetett arra is, hogy évtizedekig nem volt téma a nagy háború sem a közbeszédben, sem az iskolákban. Kiemelte, hogy feladatunk ennek az adósságnak a törlesztése, ehhez kellenek a hasonló konferenciák. A polgármester ígéretet tett arra, hogy a jövő évben is számos tudományos konferencia gazdagítja majd a város szellemi életét.
Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője a hősi halottak mellett azokra is emlékezett köszöntőjében, „akik hazatértek a háborúból, felnevelték nagyszüleink generációját és emlékműveket állítottak elhunyt bajtársaiknak.” „Az elhunytak neveit márványtábla őrzi itt Székesfehérváron is, ahol minden évben a nagyhéten a Bazilika altemplomában végigolvashatjuk azoknak a fehérvári hősöknek a nevét, akik helytálltak az első nagy háborúban. A mi feladatunk, az 50-es, 60-as generáció feladata az emlékezésen túl az is, hogy átadjuk az emlékezés kötelességét az utánunk jövőknek.”- tette hozzá Vargha Tamás. 
A limanovai csata emléknapján megtartott rendezvény egyben tisztelgés a fehérvári huszárok, a 10. (K. u. K.) Császári és Királyi huszárezred (Vilmos huszárok) hősei előtt is, akik 1914. december 5. és 13. között – a 9.-es és 13.-as huszárokkal vállvetve – megállították a cári orosz birodalom előretörését Galíciában. A nagyszabású rendezvény az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város támogatásával valósult meg. A konferencia és megemlékezés országos együttműködést hívott életre: a szervezők között találjuk Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatát, a Kodolányi János Főiskola Történeti Műhelyét, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumot, a Szent István Király Múzeumot, a Városi Levéltár és Kutatóintézetet, a Magyar Történelmi Társulatot és az MTA VEAB Történettudományi Szakbizottságát.