Emléktűz gyújtás a Doni emlékkápolnánál, az urivi áttörés 70. évfordulóján

  Szombaton a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulója alkalmából megemlékezést és misét tartottak. Idén már 19. alkalommal gyújtottak emléktüzet a doni áldozatok emlékére a pákozdi Mészeg-hegyen álló emlékkápolnánál. Az idei megemlékezésen Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium államtitkára és Róth Péter Székesfehérvár alpolgármestere mondott megemlékező beszédet. VIDEÓ a cikkben!
Felavatták a Nemzeti Emlékhelyet jelölő sztélét a Pákozdi Katonai Emlékparkban
 
2013.01.12. 20:26 |
Szombaton a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg doni katasztrófájának 70. évfordulója alkalmából megemlékezést és misét tartottak. Idén már 19. alkalommal gyújtottak emléktüzet a doni áldozatok emlékére a pákozdi Mészeg-hegyen álló emlékkápolnánál. Az idei megemlékezésen Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium államtitkára és Róth Péter Székesfehérvár alpolgármestere mondott megemlékező beszédet.
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről
1943. január 12-én, illetve 14-én érte el a végzet a 2. Magyar Hadsereget, amikor az urivi és scsucsjei hídfőkből kiinduló nagy erejű szovjet támadás két helyen áttörte az arcvonalat, majd szétszakította a magyar haderőt. A magyar hadsereg az egyenlőtlen küzdelemben 1943. január 12. és február 9. között a Don-kanyarban megsemmisült.
A hetven éve történt doni tragédiáról szóló összeállításunkat itt találja!

 
Bobory Zoltán, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetsége elnöke köszöntőjében kitért arra: a Don-kanyar Emlékkápolna felépítésével soha nem feledhető, megmásíthatatlan és ébresztő cselekedetet hajtottak végre.
Róth Péter alpolgármester az áldozatok és a túlélők leszármazottai nevében mondott beszédet. Elmondta: ,,Ma már két emberöltő választ el bennünket ettől a tragédiától, ettől a hősies, mégis bukásra ítélt küzdelemtől. Megtapasztalni, átélni azt, ami akkor, ott történt, Istennek hála nem szükséges, nem is tudjuk. De az ember elméje képes mindezeket átgondolni és a szív képes belesajdulni a gondolatokba.
Ideje, hogy nemzeti tragédiáinkból tanulva kezünkbe vegyünk népünk, nemzetünk sorsának alakítását, ideje megvalósítanunk a nemzeti önrendelkezést - szögezte le beszédében Vargha Tamás. Kiemelte: 1943 januárja után a haza vergődött, és a véres katasztrófa nem is a vége, hanem kezdete volt további katasztrófák sorának. ,,Akkor már régen a történelem homályába veszett a nemzeti önrendelkezés alapelve, eszménye és gyakorlata. Az utódokat kötelezi a gyász, de nem elég elsiratni halott fiainkat és felkutatni a tömegsírokat, hogy sok évtizedes késéssel méltó végtisztességben részesüljenek. A testben-lélekben megnyomorított túlélőknek legalább annyi kárpótlással tartozunk, hogy tudják: áldozatukkal hazájukat szolgálták" - mondta az államtitkár.
 
Spányi Antal megyéspüspök úgy fogalmazott: ma több százezer katonára emlékezünk, és azokra a milliókra, akik lelkük fájdalmában osztoztak a sorsukban. ,,Az imádság sebeket gyógyít, békét ad és az ég kapuját nyitja az Isten elé érkezőknek. Imádkozzunk, hogy az áldozat, a hősiesség, a példamutatás soha ne vesszen el, és ennek nyomán magunk is tudjuk, mivel tartozunk e hazának, hogyan vagyunk elköteleződve e nemzetnek" - mondta a püspök.
Spányi Antal mellett imádkozott az elhunyt katonákért és munkaszolgálatosokért Bencze András evangélikus püspökhelyettes, Berze János református lelkész és Neubarth István, a székesfehérvári izraelita hitközség elnöke.
 A hagyományoknak megfelelően idén is átadták a Don-kanyar Emlékérmet, annak a közösségnek, amelyik az évben sokat tett a 2. magyar hadsereg emlékének ápolásáért. Idén a 457. Prohászka Ottokár Cserkészcsapat képviselői vették át az emlékérmet Vargha Tamástól. A történelmi egyházak ökumenikus megemlékezése után a Don-kanyarnál hősi halált halt katonák emlékére koszorút helyeztek el.