-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Emlékvagyonunk Gaál János restaurátor szemével – új kiállítás nyílt a Szent Korona Galériában
Gaál János idén nyolcvan esztendős, amelyből fél évszázadot emlékmentéssel töltött, fölelevenítette a templomi mennyezetfestés több száz éves hagyományát. Pályáját vésnökként kezdte, ezt követően került restaurátorként a Néprajzi Múzeumba. Mint vallja: a múzeumban töltött 33 esztendő a magyar kultúra és múlt még megmaradt emlékeinek helyreállítása (sok esetben megmentése), egy másik tevékenységem pedig a határokon átívelő, a nyelvi, kultúra sorsközösségként megélt, egységes magyar nemzethez elkötelezetten tartozás jegyében telt. Számomra az e közösséghez tartozás az e közösségnek tartozást jelenti, mert a közösségtől kapni jó, visszaadni kötelesség.
A múzeumi főrestaurátor, bútorfestő, népi iparművész, a Népművészet Mestere most Emlékvagyonunk végtelen című, gyönyörű kiállításával érkezett Székesfehérvárra.
Diplomamunkájának témája a kalotaszegi Kispetri református templom két festett mennyezetkazettájának restaurálása volt. Számos alkotása található templomokban, iskolákban magánlakások és házak belső tereiben szinte az egész Kárpát-medencében, határon innen és túl.
„Mivel sok helyen utaztam a Kárpát-medencében, a régi Magyarország területén, így sok értékkel találkoztam, és ha egyszer megfogja valami az embert, attól szabadulni nem tud. A nyolcvan évemből ötven ezek között az emlékek között, ezek megmentésével telt.” – meséli Gaál János. Mint mondja, ki-ki a maga lehetőségei szerint teremt értéket, a költő a gondolataival, ő a restaurátoreszközeivel. Több kiállításon volt lehetősége bemutatkozni, ezeken próbálta a művészeti ágak összekapcsolásával is kifejezni gondolatait. A motívumkincseket festve bemutató alkotások mellett a kis, kazettás motívumokból például kereszt formájú installációt állított össze, amelyet egy-egy odaillő versrészlettel tett még érthetőbbé.
Fontosnak tartja, hogy minden lehetséges formában őrizzük a múltat, annak jelképeit és értékeit. Ennek egyik módja ezen emlékek bemutatása, felhívva a figyelmet arra, hogy léteznek és a Kárpát-medencében járva még sok helyen személyesen is felfedezhetik ezeket a téma iránt fogékony emberek.
A kiállítás szombati megnyitóján Dr. Juhász Katalin etnográfus, népdalénekes és Szabó Zoltán etnográfus, népzenész működött közre. A tárlat ingyenesen látogatható szeptember 14-ig a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent Korona Galériájában.