-
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Emlékvagyonunk Gaál János restaurátor szemével – új kiállítás nyílt a Szent Korona Galériában
Gaál János idén nyolcvan esztendős, amelyből fél évszázadot emlékmentéssel töltött, fölelevenítette a templomi mennyezetfestés több száz éves hagyományát. Pályáját vésnökként kezdte, ezt követően került restaurátorként a Néprajzi Múzeumba. Mint vallja: a múzeumban töltött 33 esztendő a magyar kultúra és múlt még megmaradt emlékeinek helyreállítása (sok esetben megmentése), egy másik tevékenységem pedig a határokon átívelő, a nyelvi, kultúra sorsközösségként megélt, egységes magyar nemzethez elkötelezetten tartozás jegyében telt. Számomra az e közösséghez tartozás az e közösségnek tartozást jelenti, mert a közösségtől kapni jó, visszaadni kötelesség.
A múzeumi főrestaurátor, bútorfestő, népi iparművész, a Népművészet Mestere most Emlékvagyonunk végtelen című, gyönyörű kiállításával érkezett Székesfehérvárra.
Diplomamunkájának témája a kalotaszegi Kispetri református templom két festett mennyezetkazettájának restaurálása volt. Számos alkotása található templomokban, iskolákban magánlakások és házak belső tereiben szinte az egész Kárpát-medencében, határon innen és túl.
„Mivel sok helyen utaztam a Kárpát-medencében, a régi Magyarország területén, így sok értékkel találkoztam, és ha egyszer megfogja valami az embert, attól szabadulni nem tud. A nyolcvan évemből ötven ezek között az emlékek között, ezek megmentésével telt.” – meséli Gaál János. Mint mondja, ki-ki a maga lehetőségei szerint teremt értéket, a költő a gondolataival, ő a restaurátoreszközeivel. Több kiállításon volt lehetősége bemutatkozni, ezeken próbálta a művészeti ágak összekapcsolásával is kifejezni gondolatait. A motívumkincseket festve bemutató alkotások mellett a kis, kazettás motívumokból például kereszt formájú installációt állított össze, amelyet egy-egy odaillő versrészlettel tett még érthetőbbé.
Fontosnak tartja, hogy minden lehetséges formában őrizzük a múltat, annak jelképeit és értékeit. Ennek egyik módja ezen emlékek bemutatása, felhívva a figyelmet arra, hogy léteznek és a Kárpát-medencében járva még sok helyen személyesen is felfedezhetik ezeket a téma iránt fogékony emberek.
A kiállítás szombati megnyitóján Dr. Juhász Katalin etnográfus, népdalénekes és Szabó Zoltán etnográfus, népzenész működött közre. A tárlat ingyenesen látogatható szeptember 14-ig a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent Korona Galériájában.