-
Nyitott könyvek
Újabb állomásához érkezik a Nyitott könyvek című irodalmi beszélgetéssorozat. A Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében április 3-án, csütörtökön 17.30 órakor kezdődő eseményen a Vigilia című folyóiratot ismerhetik meg az érdeklődők.
2025.04.01. -
Áprilisban visszatér a No Wave
Három koncert és egy kiállítás – április 19-én visszatér a 2010-es évek elejének népszerű összművészeti rendezvénye, a No Wave. A mindig izgalmas újdonságokkal és műfaji sokszínűséggel érkező zenei tárlat bejárta már Székesfehérvár számos szórakozóhelyét, idén áprilisban pedig a Museum Caféban éled újjá.
2025.04.01. -
Színházigazgató-választás
Az előírásoknak megfelelően zajlik a Vörösmarty Színház igazgatói feladatainak ellátására kiírt pályázat.
2025.04.01. -
Bach mindenkinek
New Yorkból indult, mára már pedig az ország legnagyobb komolyzenei fesztiváljává nőtte ki magát a Bach mindenkinek elnevezésű rendezvény. Székesfehérváron az esemény utolsó koncertjét március utolsó vasárnapján tartották.
2025.04.01.
Emlékvagyonunk Gaál János restaurátor szemével – új kiállítás nyílt a Szent Korona Galériában
.jpg)
Gaál János idén nyolcvan esztendős, amelyből fél évszázadot emlékmentéssel töltött, fölelevenítette a templomi mennyezetfestés több száz éves hagyományát. Pályáját vésnökként kezdte, ezt követően került restaurátorként a Néprajzi Múzeumba. Mint vallja: a múzeumban töltött 33 esztendő a magyar kultúra és múlt még megmaradt emlékeinek helyreállítása (sok esetben megmentése), egy másik tevékenységem pedig a határokon átívelő, a nyelvi, kultúra sorsközösségként megélt, egységes magyar nemzethez elkötelezetten tartozás jegyében telt. Számomra az e közösséghez tartozás az e közösségnek tartozást jelenti, mert a közösségtől kapni jó, visszaadni kötelesség.
A múzeumi főrestaurátor, bútorfestő, népi iparművész, a Népművészet Mestere most Emlékvagyonunk végtelen című, gyönyörű kiállításával érkezett Székesfehérvárra.
Diplomamunkájának témája a kalotaszegi Kispetri református templom két festett mennyezetkazettájának restaurálása volt. Számos alkotása található templomokban, iskolákban magánlakások és házak belső tereiben szinte az egész Kárpát-medencében, határon innen és túl.
„Mivel sok helyen utaztam a Kárpát-medencében, a régi Magyarország területén, így sok értékkel találkoztam, és ha egyszer megfogja valami az embert, attól szabadulni nem tud. A nyolcvan évemből ötven ezek között az emlékek között, ezek megmentésével telt.” – meséli Gaál János. Mint mondja, ki-ki a maga lehetőségei szerint teremt értéket, a költő a gondolataival, ő a restaurátoreszközeivel. Több kiállításon volt lehetősége bemutatkozni, ezeken próbálta a művészeti ágak összekapcsolásával is kifejezni gondolatait. A motívumkincseket festve bemutató alkotások mellett a kis, kazettás motívumokból például kereszt formájú installációt állított össze, amelyet egy-egy odaillő versrészlettel tett még érthetőbbé.

Fontosnak tartja, hogy minden lehetséges formában őrizzük a múltat, annak jelképeit és értékeit. Ennek egyik módja ezen emlékek bemutatása, felhívva a figyelmet arra, hogy léteznek és a Kárpát-medencében járva még sok helyen személyesen is felfedezhetik ezeket a téma iránt fogékony emberek.
A kiállítás szombati megnyitóján Dr. Juhász Katalin etnográfus, népdalénekes és Szabó Zoltán etnográfus, népzenész működött közre. A tárlat ingyenesen látogatható szeptember 14-ig a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent Korona Galériájában.