„Énekeljetek ma Gregor Jóskának!” – VII. Országos Gregor József Énekverseny Fehérváron

Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron a hétvégén. A háromnapos, rangos megmérettetést ünnepélyes keretek között nyitották meg pénteken a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI nagytermében. A versenyprogramban szombaton este díszhangverseny, vasárnap délután gálahangverseny is szerepel, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
2024.11.22. 13:05 |
„Énekeljetek ma Gregor Jóskának!” – VII. Országos Gregor József Énekverseny Fehérváron

Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.

Immár hetedik alkalommal szervezte meg az Országos Gregor József Énekversenyt a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI és a Tálos Edit Alapítvány. A november 22-24-e között zajló megmérettetésen az ország 19 zeneművészeti iskolájából érkeztek énekesek, akik több kategóriában lépnek a háromfős zsűri és a közönség elé a Zeneiskola nagytermében.

A pénteki ünnepélyes megnyitón Király István, a fehérvári oktatási intézmény főigazgatója üdvözölte a megjelenteket, majd Székesfehérvár városa és közössége nevében a VII. Országos Gregor József Énekverseny résztvevőit, szervezőit Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte. „Az élet minden területén vannak olyan emberek, akik munkásságukkal, művészetükkel és emberségükkel is olyan maradandót alkotnak, hogy nemcsak saját korukban, hanem azt követően is meghatározóak. Örökségüket tovább visszük, nevüket viselni – mint most például e verseny esetében is – rangot jelent és igazi tartást ad. Gregor József is ilyen nagyformátumú művész és ember volt. Sokan mondhatják mentoruknak, példaképüknek, sokan kötődnek hozzá. Mi, székesfehérváriak is így vagyunk ezzel!” A zene mindent kifejez, menedéket jelent és közben hihetetlen belső erőt is ad – tette hozzá az alpolgármester.

„Ameddig egy nép énekel, messze hallatszik a hangja.” Sütő András író gondolatát idézve kezdte köszöntőjét a Székesfehérvári Tankerületi Központ vezetője. Török Szabolcs örömét fejezte ki, hogy a Központ egyik oktatási intézményében háromévente az ország különböző pontjairól Székesfehérvárra érkező diákok mutathatják meg tehetségüket, tudásukat. A versenyzőknek sok sikert kívánt a mostani megmérettetéshez és énekesi pályájukhoz.

Az idei versenyre 76 magánénekes növendék jelentkezett, akik életkoruknak, tudásuknak megfelelően külön-külön kategóriákban indulnak. Produkciójukat a háromfős zsűri, amelynek tagjai dr. Bátori Éva, a Debreceni Egyetem tanszékvezető egyetemi docense, Váradi Zita operaénekes, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa és Schöck Atala, Liszt-díjas operaénekes, számos szempont alapján értékeli.

Dr. Bátori Éva, a Debreceni Egyetem tanszékvezető egyetemi docense biztatásként és a versenyzőkben lévő egészséges drukk oldásaként egy rövid történetet mesélt el, és mosolyogva, bíztatva üdvözölte a versenyzőket, akik felkészülten, bátran kiállnak a színpadra, jelezve: „Itt vagyunk és be akarunk állni abba a sorba, amely a vokális utánpótlást biztosítja a jövőben!” Gregor József operaénekesről megemlékezve elmondta, „amilyen felkészült volt mindig, amilyen hangi adottságai voltak, amilyen színpadi jelenléte volt és amilyen fegyelemmel élte az életét a szakma felé, amellett olyan értékben volt emberi, hogy valamennyiünknek az jut eszébe róla, hogy a barátunk volt. Énekeljetek ma Gregor Jóskának!” – kérte a fiatalokat dr. Bátori Éva.

A verseny kísérőprogramja az a díszhangverseny, amely ma, azaz pénteken 19 órakor kezdődik a Hiemer-ház Báltermében, ahol az Alba Regia Szimfonikus Zenekarral együtt lépnek fel a verseny korábbi díjazottjai, Gőgh Laura Krisztina és Szenthelyi Krisztián, vezényel Cser Ádám.

November 23-án, szombaton 10 órától folytatódik a dalos verseny, majd november 24-én, vasárnap 10 órakor kezdődik a döntő. A háromnapos verseny vasárnap 15.30 órakor a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban az ünnepélyes díjkiosztóval és gálahangversennyel zárul.