Biztosan sokan hallottatok már olyan fogalmakról, mint a klímaváltozás, az ökológiai lábnyom vagy az energiapazarlás, de vajon tudjuk, miért is olyan fontosak ezek? És arról, hogy kapcsolódik hozzájuk az energetikai felújítás vagy éppen a napelemtelepítés?
Székesfehérvár középületeinek egy részében elavult a fűtési és az elektromos rendszer, hiányzik a szigetelés vagy rossz állapotúak a nyílászárók. Annak érdekében, hogy komfortosabbá és korszerűbbé tegyük az intézményeket, Székesfehérváron húsz oktatási intézmény, az Innovatív Szociális Szolgáltató Központ, valamint a Polgármesteri Hivatal épülete energetikai felújítása valósul meg európai uniós forrásból.
Ez az oldal azért jött létre, hogy az energetikai fejlesztésekkel érintett épületek használói számára bemutassa/megismertesse a városunkban zajló korszerűsítések szükségességét és eredményeit.
A kalandra segítségül hívtuk zöld levelibéka barátunkat, aki Magyarországon a klímaváltozás által fenyegetett egyik állat.
A zöld levelibéka érzékeny az élőhelyének változásaira, különösen a zöld területek csökkenésére, a vizek szennyezésére, mivel ezek szaporodóhelyeik eltűnéséhez vezethetnek. A klímaváltozás miatt megnövekedett sugárzás nagy veszélybe sodorta az állományt, így, ahogy a legtöbb országban, úgy Magyarországon is a védett állatok listáján szerepel. Megmentéséért mi, városlakók is sokat tehetünk. Tartsatok velünk és Béka Úrral egy virtuális sétára, hogy ti is megértsétek a körülöttünk zajló változásokat.
Levelibéka úr mindenkit meghív egy kis virtuális sétára, ahol bemutatja, hogy miért olyan fontos megérteni a körülöttünk zajló változások eredményeit. Tartsatok vele!
Íme néhány információ a videóban elhangzottakhoz:
GLOBÁLIS FELMELEGEDÉS2020 a második legmelegebb év volt 1980 óta - az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálat adatai alapján. Az elavult fűtés magas károsanyag-kibocsátást és ökológiai lábnyomot von maga után. |
KLÍMAVÁLSÁG:Korunkra ez a felmelegedés felgyorsult: a tíz legmelegebb év 2005 óta volt, amióta hivatalos mérések léteznek.Forrás: ksh.hu |
ÜVEGHÁZHATÁS:A Föld légköre csapdába ejti a napsugarakat, a hőenergia nem képes távozni. Bizonyos mértékig ez hasznos, a túlzott CO2 kibocsátás azonban túlmelegedést okoz. |
ÖKOLÓGIAI LÁBNYOM:Életmódunk energiaigénye összevetve a Föld eltartóképességével. A világ átlagfogyasztásának fenntartásához 2,8 Földre lenne szükség! |
Lássuk ezeket kicsit bővebben:
GLOBÁLIS FELMELEGEDÉS
Amióta a tudósok mérik és rögzítik a hőmérsékleti adatokat, a Föld hőmérséklete szinte folyamatosan emelkedik. Ennek ugyan van egy természetes összetevője is, de mára a tudósok egyetértenek abban, hogy az emberi tevékenység nagyon felgyorsítja a melegedést. Néhány érdekes számadat:
- 1980 óta minden évtizedben kétszer annyira nőtt a hőmérséklet, mint 1880 és 1980 között.
- A mérések kezdete óta a tíz legmelegebb év 2005 óta volt.
- 2020 a második legmelegebb év a mérések kezdete óta.
Egy érdekes kép, amely jól láthatóvá teszi a hőmérséklet emelkedését:
A képen minden vonal egy-egy év átlaghőmérsékletét jelöli, a kék színek hűvösebb, a rózsaszínek és pirosak melegebb évek. Az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálat adatai alapján jól látható, hogy az időszak vége mennyivel melegebb volt, mint az azt megelőző több, mint száz év.
Kíváncsi vagy még melyek a globális felmelegedés sokkoló mellékhatásai? Nézd meg az erről készült videót!
KLÍMAVÁLSÁG
Mivel ma már nem csupán a hőmérséklet emelkedését tapasztalhatjuk, hanem sok más időjárási változást is, így helyesebb klímaválságról beszélni. Ez magában foglalja a nyári hőhullámokat, a szárazságot és a villámárvizeket, az eltolódó évszakokat, az olvadó sarkköri jég problémáját is. A következmény: emelkedő tengerszint, fajok kihalása, az állat- és növényvilág sokszínűségének csökkenése. Ez a változás napjainkban is tart. Mára már 28 ország összesen több, mint 1400 önkormányzat, közöttük Budapest és az Európai Parlament is klímavészhelyzetet hirdetett, ami azt jelenti, hogy sürgősséggel kezelik és előtérbe helyezik a klímaválság megoldását szolgáló döntéseket.
ÜVEGHÁZHATÁS
Ez az a jelenség, amikor egy bolygó légköre a beérkező napsugarakat átengedi, de a hősugárzás egy részét nem hagyja távozni, úgyszólván csapdába ejti. Az üvegházhatás bizonyos mértékig jótékony hatású és az élethez elengedhetetlen, nélküle a Föld egy fagyos bolygó lenne. Vannak olyan gázok, amelyek felerősítik ezt a hatást, és túlzott felmelegedést idéznek elő. Ezek között a leggyakoribb a szén-dioxid, mellette pedig vannak kisebb mennyiségben előforduló, de erősebb hatású gázok is, ilyen például a metán.
Az ember sokféle tevékenységgel termel üvegházhatású gázokat: az ipar, a közlekedés, a mezőgazdaság és az energiahasználat is ilyen. Ha ezeket okosabban végezzük, és csökkentjük a szén-dioxid kibocsátásunkat, azzal sokat tehetünk a klímaváltozás ellen.
Ha további fogalmakat is szeretnél megismerni, Béka Úr a Másfél fok Klímaszótárát ajánlja!
ÖKOLÓGIAI LÁBNYOM
Ez a mérőszám azt jelzi, hogy a Földön egy évre elérhető energiaforrások hányszorosát használjuk fel a mai életmódunkkal. Mindennek van ökológiai lábnyoma: az étkezésnek, a közlekedésnek, a pulóvernek, amit viselünk és a kedvenc számítógépes játékunknak is. Mindenki kiszámolhatja az interneten megtalálható kalkulátorok segítségével: csak meg kell adnunk, mennyi energiát fogyasztunk, hogyan vásárolunk vagy mennyi hulladékot termelünk, hogyan utazunk, és már láthatjuk is az adatot. Ilyen kalkulátort találsz például ITT.
Ha ismerjük az ökológiai lábnyomunkat, sokkal tájékozottabbak lehetünk azzal kapcsolatban, hogy életmódunk mennyire terheli meg a természeti környezetet. A 2020-as adatok alapján 2,8 Földre lenne szükségünk az éves fogyasztásunk kielégítéséhez!
A megoldás: a szén-dioxid kibocsátás csökkentése |
A megoldás tehát a szén-dioxid kibocsátás csökkentése. Hogyan érhetjük el ezt?
- Csökkentsük a húsfogyasztásunkat! A húsfélék előállítása a mezőgazdaság ökológiai lábnyomának több, mint feléért felelős, különösen igaz ez a marhahúsra. Nagyon nagy a terület- és vízigénye, és a szállítás is sok energiát felemészt. Tartsunk húsmentes napokat és kóstoljunk meg izgalmas vegetáriánus fogásokat! Ebben sokat segíthetnek a Felelős Gasztrohős ötletei.
- Gondoljuk át a közlekedésünket! Biztosan annyiszor van szükségünk az autóra, ahányszor használjuk? A belföldi nyaralás is lehet olyan élvezetes, mint a távoli, repülős utazás. Városon belül a legtöbb helyre gyorsan eljuthatunk kerékpárral vagy rollerrel is. Ismerjük meg a lehetőségeinket és éljünk velük!
Na és persze energetikai korszerűsítés:
Székesfehérváron már megkezdődött, és a következő év folyamán több középület energetikai felújításával folytatódik a korszerűsítés. Megtörténik a szigetelés, a nyílászárók cseréje, a fűtéskorszerűsítés és napelemes rendszerek is kerülnek a tetőre.
Amennyiben érdekel, hogy saját iskolád vagy munkahelyed jelenleg milyen paraméterekkel rendelkezik és milyennel fog a felújítás után, úgy intézményenként tudsz erről informálódni az elkészített aloldalakról. Kattints a jobb oldalon található aloldalakra!
Milyen környezeti változásokat érünk el a városunkban végbemenő energetikai fejlesztésekkel?
Napelemes rendszer telepítése
- a napelemes rendszer kiépítésével akár teljesen kiváltható lesz a villanyszámla,
- a napelemes rendszerek hosszú élettartalmúak, gondoltad volna, hogy 30-40 vagy akár több évig is működnek,
- a napelemmel nyáron termelt többletenergia télire betárolható az elektromos hálózatba és később díjmentesen visszavehető,
- a napelem óvja, védi a környezetünket, nincs széndioxid és egyéb környezetszennyező gáz kibocsájtás,
- a napelemmel termelt áram akkumulátorokban tárolható, így ott is áramhoz tudunk jutni, ahol nincs kiépített villamoshálózat.
Nyílászárók cseréje
- az új ablakok tökéletesen kint tartják a hideget és bent tartják a meleget,
- a külső zajoktól is szigetelnek.
Fűtési rendszer és elektromos hálózat felújítása
- az új elektromos hálózat kiépítésével problémamentesen működtethető majd sok magas áramfelvételű eszköz, az áramszüneteknek vége,
- a termosztatikus radiátorszelepek kiépítésével megfelelő hőmérséklet érhető el. A termofej (szabályozó) addig engedi a fűtővizet a fűtőtestbe, amíg a helyiség hőmérséklete el nem éri a termofej beállításának megfelelő értéket.
Mire figyeljünk megújult iskolánkban/intézményünkben?
- a téli hónapokban szellőztetés után mindig zárjátok be az ablakot,
- ne tekergessétek/állítsátok el a radiátorokon lévő termofejeket,
- figyeljetek arra, hogy a használtban lévő elektronikai eszközök mindig legyenek teljesen kikapcsolva (pl: ne hagyjátok alvó módban számítógépeiteket, ne csak távirányítóval kapcsoljátok ki a projektorokat),
- vigyázzatok együtt az újonnan beszerzett rendszerekre/eszközökre!
További energiatakarékossági tippek – avagy mit tehetsz otthon a környezet megóvásáért?
A következő energiatakarékossági tippek az első lépést jelenthetik egy fenntarthatóbb energiatermelésre való áttéréshez.
Figyelj jól és fogadj meg pár tanácsot!
Vízfogyasztás
Mindenki egyetért abban, milyen jól esik néha egy kád forró vízben ejtőzni egy fárasztó nap után, de vajon tudjuk hogyan kerül a tiszta víz az asztalunkra vagy éppen a fürdőkádunkba?
Nézd meg az alábbi videót, ahol részletesen mutatják be a víz útját.
Már Te is láthatod milyen érték a víz és mennyit spórolhatsz, ha betartasz pár apróbb szabályt:
- fürdés helyett zuhanyozz inkább – a háztartásokban a legtöbb folyóvíz fürdésre megy el!
- használj energiatakarékos és víztakarékos zuhanyrózsát,
- szappanozás közben zárd el a vizet és csak az öblítéshez nyisd meg újra,
- használd fel újra a fürdővized ( pl: mosd ki bennük a cipőid).
Áramfogyasztás
Az áramfogyasztásnál a legnagyobb megtakarítást az energiatakarékos készülékek választásával érheted el. Ezeket a címkék is jelzik, melyek a gépeket tíz kategóriába sorolják. Ezek az A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F és G kategóriák. Válaszd a legenergiatakarékosabb terméket!
Tudtad?
- a hagyományos izzók helyett a LED-es izzók csak tizedannyi áramot igényelnek,
- ha a mosógépben alacsonyabb hőmérsékleten és rövidebb programon mosod a kevésbé szennyezett ruháid, nagy mennyiségű energiát takaríthatsz meg.
- a legtöbb otthon használt elektronikai eszköz stand-by módban van, ez azt jelenti, hogy csak távirányítóval van kikapcsolva, azonban ezek az eszközök ilyenkor a normális működésüknek megfelelő árammennyiség akár 10%-át is elhasználhatják.
Gázfogyasztás
Gázt alapvetően fűtésre és vízmelegítésre, illetve főzésre használunk, de a gázfogyasztás csökkentésére is vannak ötleteink:
- - a melegvizet készítő kazánok nagyobb hatásfokkal dolgoznak, ha rendszeresen megtisztításra kerülnek a lerakódott égéstermékektől.
Fűtés, szigetelés
Sokan hamarosan testközelből is megismerhetitek, milyen eredményekkel jár, ha szigetelnek egy épületet, cserélik a nyílászárókat. Energiafaló megoldások helyett javasoljuk, hogy télen hosszú függönyökkel tartsuk bent a meleget, kívülről pedig védekezzünk redőnyökkel a hideg ellen.
Szelektív hulladékgyűjtés
Talán az egyik leginkább elterjedt fogalom ez. Szinte mindenhol látni szelektív hulladékgyűjtő konténereket. Tudod melyik szín mit jelöl? Teszteld magad, kattints a kérdőjelre a helyes válaszért.
- A KÉK fedelű kukába vagy gyűjtőbe kerül a
- A SÁRGA fedelű gyűjtőedényben gyűjthetjük a
- A ZÖLD színű gyűjtőbe kerülnek a
- A FEHÉR színű gyűjtőbe dobálhatjuk be a
- A szelektív gyűjtőszigetek SZÜRKE színű konténereiben a
Nézd meg a "Műanyag: áldás vagy átok" című kisfilmet, tájékozódj a másik videóban a "Szelektív hulladékgyűjtésről"!
GONDOLKODJ ZÖLDEN!
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a városban zajló energetikai felújítással, a jövőben évente több mint 1300 tonna szén-dioxid megtakarítással hozzájárul egy tisztább levegőjű város létrehozásához, melyben komfortosabb és korszerűbb épületek várják használóikat.
A projektek Európai Uniós forrás felhasználásával valósulnak meg a TOP-6.5.1-es konstrukció keretében.
- TOP-6.5.1-19-SF1-2020-00001- Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Városház tér 1. sz. alatti épületének teljeskörű épületenergetikai korszerűsítése
- TOP-6.5.1-19-SF1-2020-00002- Épületek energetikai korszerűsítése
- TOP-6.5.1-19-SF1-2020-00003- Innovatív Szociális Szolgáltató Központ épületenergetikai korszerűsítése és a SECAP akcióterv kidolgozása
Digitális tananyagunkat diabemutatóban is összefoglaltuk Nektek! Elérhető a képernyő jobb oldalán található aloldalak alatt.
Köszönjük, hogy a fentieket elolvastad és a videókat megnézted, reméljük Te is egyike vagy azoknak akik a jövőben kiemelten óvják majd a környezetet és figyelnek élőhelyünk megóvására.
Kérjük töltsd ki részvételi igazolást a lentiek szerint és küldd be azt, siess mert az érintett általános iskolák és óvodák esetében az első 50 kitöltő ajándékban részesül!