-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Eperjes Károly látogatása a Nemzeti Emlékhelyen és az Árpádok kora kiállításon
A Kossuth-díjas színművészt a látogatáson Szabados György történész kísérte, aki elmondta, hogy a Koronázó Bazilika Baráti Társaság egy civil kezdeményezés, amit székesfehérvári kötődésű patrióták, nemzeti elkötelezettségű, különböző szakterületeken tevékenykedő értelmiségiek hoztak létre: az alapítók között orvosok, ügyvédek, régészek és történészek is vannak. Céljuk, hogy a Nemzeti Emlékhely ügyét előremozdítsák és méltóbb körülmények alakulhassanak ki az egykori Koronázó Bazilika helyén.
A baráti társaság meghívására szerdán Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész látogatott el a Nemzeti Emlékhelyre, majd megtekintette a a Királyok és szentek kiállítást is a Szent István Király Múzeumban.
Eperjes Károly színművész elmondta, hogy sokat hallott a a Királyok és szentek kiállítás sikeréről és mindenképpen szerette volna megtekinteni, mert ritkán lehet látni egy helyen összegyűjtve ennyi fontos tárgyi emléket az Árpád-korról. Elmondta azt is, hogy készül egy filmre és a felkészülés fontos része az is, hogy minél többet tudjon meg az Árpád-korról. Eperjes Károly ezzel kapcsolatban elárulta, hogy egy Szent Istvánnal foglalkozó film létrehozását tervezi, ennek kapcsán már meg is kezdte a közös munkát a téma szakértőjével, Szabados György történésszel, akit Kásler Miklós korábbi miniszter ajánlott a figyelmébe.
Eperjes Károly színművész legutóbb novemberben, a Magyar Passió című film bemutatója kapcsán járt Székesfehérváron.
A városhoz és a megyéhez ezer szállal kötődő színész-rendező filmjének egyik katartikus jelenete is innen ered, Fejér megyében, Bodajkon történt eseményt dolgoz fel. „A nagybátyám,Vajk Gyula bácsi itt Fejér megyében, Bodajkon volt prépost. Bodajk egy csodálatos hely, Szent Istvánnak is egyik kedvenc búcsújáró helye volt. Ott történt meg az eset, amely a filmben is megjelenik, hogy az úrnapi körmenetet az ávósok vízágyúval szétverték. A résztvevők azonban nem mozdultak, a gyerekeket kimentették, de az emberek csak álltak és a vízágyúval, a fegyverrel szemben a Boldogasszony Anyánkat, a mi ősi himnuszunkat énekelték.” - idézte fel Eperjes Károly, aki a Nemzeti Emlékhelyen tekintette meg Szent István szarkofágját, majd ellátogatott a Királyok és szentek – Az Árpádok kora című kiállításra is a Szent István Király Múzeum Rendház épületében.