-
Szociális intézményvezető köszöntése
A Városházán köszöntötték kedden a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény nyugdíja vonuló igazgatóját. Mészáros Józsefné 2011 decembere óta vezette a több egységből álló, idősgondozással foglalkozó és összesen mintegy 200 főt foglalkoztató intézményt. Nagy felelősséggel járó, áldozatos munkáját Polgármesteri Elismerő Emlékéremmel köszönték meg.
2024.12.03. -
Adventi jótékonysági est
December 6-án, pénteken este a Szent István Művelődési Házban rendezik meg – immár 19. alkalommal – az adventi jótékonysági estet, amelynek célja ezúttal a kárpátaljai Szent Anna Karitász és a Borzsovai Református Egyház segítése.
2024.12.03. -
Adóváltozások 2025
Kis és középvállalkozásokat érintő támogatásokról, a 2025-ös év adóváltozásairól tartottak konferenciát a Városházán. Mint elhangzott, komoly változások várhatók az adózási rendszerben jövőre.
2024.12.03. -
Három javaslattal készülnek
Három javaslattal készül a fehérvári ellenzék a pénteki közgyűlésre. A előterjesztések között van egészség megőrzést és közvilágítást érintő téma is.
2024.12.03.
Erdei Ibolya, Erdei László és Karé Krisztián kapták a Schmidl Ferenc Építészeti Díjat 2023-ban
Az Ybl-bicentenárium évében, 2014-ben Székesfehérvár Önkormányzata Schmidl Ferenc Építészeti Díjat alapított.
A díj tisztelgés a város szülötte, Ybl Miklós előtt, valamint a díj névadója, Schmidl Ferenc építész a városban végzett építészeti, főépítészi munkássága elismerése. A díjjal azokat az építészeket tüntetik ki, akik 1990 után megvalósult alkotásukkal hozzájárulnak Székesfehérvár városképének fejlődéséhez, építészeti kultúrájának magas színvonalú fejlesztéséhez és fenntartásához. Az elismerést idén nyolcadik alkalommal adták át.
A tervezés és a kivitelezés után a város kapott egy olyan közösségi és kulturális teret, amire méltán lehet büszke – húzta alá a városvezető, hozzátéve, hogy a város kulturális élete évtizedeken keresztül fogja érezni az épület hatását és jelentőségét. Dr. Cser-Palkovics András megköszönte a Magyar Kormány támogatását, melynek segítségével a projekt létrejöhetett, valamint reményét fejezte ki, hogy a jövőben is lesz lehetőség hasonló középület-felújításra.
Az Önkormányzatnak fontos vállalása, hogy elősegítsége az építészet és az azt művelő építészek társadalmi elfogadottságát, ennek okán alapították 2014-ben a város híres szülöttéről elnevezett építészeti díjat – kezdte köszöntőjét Lantay Attila, Székesfehérvár főépítésze, a Schmidl Díj Bizottság tagja. Felidézte, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum, a Szent István Király Múzeum és a Magyarságkutató Intézet a Kormány 2013-as, Szent István-emlékévben meghozott döntése alapján közösen szervezte meg a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora című kiállítást. A tárlatot nagy érdeklődés kísérte, azonban ahhoz, hogy megvalósulhasson, felújításra és bővítésre került a Rendház épülete.
Lantay Attila szakmai értékelése szerint a Rendház előcsarnoka, a Szent István Király Múzeum bejárata méltó felújításon esett át: A korszerű építészeti formálással megoldott, kortárs hangvételű előcsarnok a történelmi környezetet adó barokk Rendházzal immár együtt szolgálhatja a kultúra üdvét. Új épülettel gazdagodott a város, ami nem csak színvonalas kiállítótermeket jelent, de a múzeum egy olyan új térrel is gazdagodott, ami nem csak az igényes kiszolgálást teszi lehetővé, hanem új lehetőségeket is biztosít a programok terén, közösségi térként is funkcionálhat. A főépítész hozzátette: utóbbi funkciót a bizottság nagyra értékelte a díjazásnál. Lantay Attila mind a tervezőknek, mind az alkotóknak megköszönte, hogy Székesfehérvár újra felkerülhetett Európa kulturális térképére.2023-ben Schmidl Ferenc Építészeti Díjban részesült Erdei Ibolya, Erdei László és Karé Krisztián a Szent István Király Múzeum rekonstrukciója és bővítése építészeti minősége alapján, Székesfehérvár épített környezetének magas színvonalú alakításáért, ezzel a város építészeti kultúrájának ápolása terén végzett példaértékű tevékenységéért.
Erdei Ibolya 2011-ben diplomázott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán és szerzett építészmérnöki oklevelet. Ezt követően Karé Krisztián műtermében, majd többek között az Erdei Design Stúdióban, valamint megszakításokkal a Székesfehérvári Városfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft-ben folytatott tervezői tevékenységet. Főbb alkotásai a maroshegyi bölcsőde, a Zsófia-ház és a Távírda utcai Parkolóház, melyet társtervezőként jegyez. Kezdetektől fogva számos közös alkotásban, tervezőtársként vesz részt Erdei Lászlóval és Karé Krisztiánnal. Fiatal kora ellenére 2011-ben már európai díjazott volt a Holcim Awards for Sustanable Construction építészeti versenyen, majd 2021-ben Molnár Tibor Építészeti Díjban részesült Velence, Panoráma u. családi ház tervezéséért.Erdei László 1978-ban szerzett magasépítő üzemmérnöki oklevelet a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskolán, majd 1987-ben műemlékvédelmi szakmérnöki, 2006-ban pedig színdinamikai szakmérnöki képzéseken vett részt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Szakmai életútja során számos munkahelyen tevékenykedett, a FETÉV-től az Agroberen át a Fejér Megyei Tanácsig, majd ezt követően több magántervező irodában – többek között az UNITERV Épülettervező Kft-ben és az NA Stúdió Kft-ben – dolgozott építész tervezőként 2013-ig. Ezután 3 éven keresztül a Fejér Megyei Kormányhivatalnál műemléki felügyelő munkakörben, majd 2016-tól ma is a Székesfehérvári Városfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársa, melynek keretében számos önkormányzati beruházás tervezésében vesz részt.
Nevéhez több jól ismert székesfehérvári épület is fűződik:
- Panoráma Office bővítés - átalakítás, Székesfehérvár, Rákóczi út
- Gellértudvar 256 lakásos társasház, Székesfehérvár, Palotaváros
- Horogház 92 lakásos társasház, Székesfehérvár, Palotaváros
- Kurucz sarok Társasház, Székesfehérvár
- Parkolóház, Székesfehérvár, Távírda utca
- Maroshegyi bölcsőde, Székesfehérvár, Úrhidai út
Munkásságáért két alkalommal – 2012-ben és 2016-ban – Fejér Megyei Építőipari nívódíj-ban részesült, valamint 2021-ben átvehette a Fejér Megyei Építészkamara által alapított Molnár Tibor építészeti díjat a Velence, Panoráma u. családi ház tervezéséért. A szakmai közéletben is aktív: a Fejér Vármegyei Építész Kamarában tisztségviselőként – jelenleg elnökségi tagként – vesz részt az építésztársadalom érdek- és értékvédelmi munkájában.
Karé Krisztián 1998-ban végzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán. 2001-ben a Debreceni Egyetemen műszaki ellenőri, 2004-ben pedig a Econovum - Newport School of Business Administration-ban MBA-mérnök-közgazdász végzettséget szerzett. Állandó munkahelye a saját tulajdonú ARHI-TÉK Kft., melynek ügyvezetője, vezető építész tervezője. Emellett számos munkahelyen, többek között a Szigeti és László Kft-ban építész munkatársként, a Széphő Zrt-ben vezető tervezőként, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal Beruházási és Üzemeltetési Osztályán főmunkatársként, valamint a Székesfehérvári Városfejlesztési Nonprofit Kft-ben építész tervezőként tevékenykedett.
Számos megvalósult építészeti alkotás tervezője, ezek közül kiemelendő:
- Gorsium Domus 80 lakásos társasház
- Gellért Udvar 256 lakásos társasház
- Kurucz sarok Társasház
- Megyeháza belső átalakítása – Kormányhivatal kialakítása
- Vörösmarty tér 12. sz. műemléki épület rekonstrukció, valamint a telek hátsó részén új 17 lakásos társasház
- Várkörút 11. „Molnár Tibor lakóépület” felújítás és belső átalakítás
Fentiek mellett számos családi házat és társasházat tervezett Székesfehérváron és a város határain kívül, valamint számos kivitelezési munkában felelős műszaki vezetőként, illetve műszaki ellenőrként tevékenykedik. Munkásságáért 2012 évben Fejér megyei Építőipari Nívódíjban részesült a Kuruc Sarok Társasház tervezőcsapatának tagjaként. Szakmai közéleti tevékenységi között jelentős a Fejér Vármegyei Építész Kamara elnökségi tagjaként végzett munkája.
A díj átvétele után Erdei László úgy fogalmazott: nem állhatnánk itt, ha nem kaptuk volna meg a bizalmat a városvezetéstől. A friss Schmidl Ferenc Építészeti Díjas tervező arról beszélt, hogy a projekt során nem csak három ember dolgozott, hanem nagyságrendileg 80-100 ember összehangolt, magas színvonalú tevékenysége kellett az elért eredményhez. Erdei László külön köszöntötte a kivitelező munkáját, aki a pandémiás időszak ideje alatt is dolgozott az épületen. „Elképesztő mennyiségű munka került ebbe az épületbe, ami ma már látható, de az odáig vezető út mozgalmas és összetett volt.” – zárta köszöntőjét Erdei László, aki minden, a projekthez akár egy gondolatot is hozzátevő résztvevőnek megköszönte a segítségét.
A rendezvényen részt vettek Róth Péter és Lehrner Zsolt alpolgármesterek, Fakász Tamás állami főépítész, a Schmidl Bizottság tagja.