-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Erdélyi viseleteket bemutató tárlat nyílik pénteken a Kisfaludi Közösségi Házban
Október 16-án, pénteken 18 órakor Erdélyi viseletek címmel nyílik kiállítás a Kisfaludi Közösségi Házban. A tárlatot megnyitja: Illyés Endréné, restaurátor, a házigazda: Tibai Tibor lesz. A tárlat megtekinthető november 18-ig a Közösségi Ház nyitvatartási idejében, hétköznap 16 órától 20 óráig. Szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt.
2020.10.16. 07:02 |
A magyar viseleteket egykor törvények és rendeletek szabályozták: másként öltözött a nemes, a jobbágy és a polgár. A különböző vidékek lakói viseletükkel is megkülönböztették magukat a többi vidék lakóitól és a nemzetiségiektől.
A hajdani, hagyományos ruhadarabokat házilag készítették tartós anyagból, hogy több nemzedéket is kiszolgálhassanak. A XIX. század végéig a férfiak ingét, bő gatyáját, székely harisnyájának anyagát továbbra is otthon szőtték, de a viseletek többi részét egyre inkább gyári alapanyagból varrták. Míg a XX. század derekára egyre inkább jellemző volt, hogy csak az ünnepnapokra öltötték már fel a magyar népviseleteket.