-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Erdő Péter bíboros áldotta meg a megújult Székesegyházat a város fogadalmi miséjén
A fogadalmi szentmisét megelőzően A Magyar Szent Család (Szent István, Boldog Gizella, Szent Imre) ereklyéivel indult körmenet a Püspöki Palotából a székesegyházba.
A fogadalmi szentmisén Spányi Antal püspök felidézte, hogy 1038. augusztus 14-én Szent István király az általa emelt Boldogasszony tiszteletére épített hatalmas templomban fia, Szent Imre sírjához térdelt és ott tépelődve kereste, mi az útja a magyarnak: az ég felé emelte tekintetét és országát, nemzetét a Szűzanya oltalmába ajánlotta.
Spányi Antal püspök háláját fejezte ki, hogy az egyházmegye székesegyháza végre újra a hívek rendelkezésére áll és teljes szépségében, pompájában újra az imádság háza lehet.
Felidézte, hogy 2014-ben történt az a baleset - a tetőszerkezet megroppanása - amely az egész templomot veszélybe sodorta. "A kormány és az önkormányzat segítségével ezt a veszélyt sikerült elhárítani és külsőleg megújult a templom, majd 2018 húsvétján bezárultak a templom kapui, hogy a templom belsejét is rendbe tudjuk hozni." - emlékezett a megyéspüspök, kiemelve azt is, hogy a templomban a barokk szépséget, az eredeti barokkot kellett helyreállítani és ezt köszönik a kiváló szakembereknek.
Jeszeniczky Ildikó Munkácsy-díjas festő-restaurátor művész vezetésével elkészült 2000 m2 falkép tisztítása és konzerválása, esztétikai helyreállítása, valamint a főoltárképpel együtt 66 m2 vászonkép, illetve az altemplomban 136 sírtábla restaurálása.
Elkészült közel 1500 m2 műmárvány és stukkó felület, valamint a szószék és minden fém berendezési tárgy helyreállítása. Bodnár Gyula tárgyrestaurátor művész vezetésével az összes fából készült barokk szobor, az oltárképek keretei, sekrestyebútorok és egyéb fa berendezési tárgyak restaurálása is megtörtént. A munkák során 424 m2 felületet aranyoztak be a szakemberek, közel 1,4 kg arany felhasználásával. Az orgonakarzat feletti többször átfestett 19. századi Szent Cecíliát ábrázoló festmény helyére a barokk dekoráció egységéhez illeszkedő új falkép készült a Magyar Képzőművészeti Egyetem emeritus rektora, Kőnig Frigyes Munkácsy Mihály-díjas festőművész tervei szerint. A középkor óta álló, mai megjelenésében barokk stílusú székesegyház teljes restaurálása mellett egy kortárs műalkotással is gazdagodott 2022-ben. A műtárgyak restaurálása mellett korszerű audió-vizuális rendszer telepítése, épületgépészeti és vagyonbiztonsági korszerűsítés és a szükséges építőmesteri munkák kivitelezése is megtörtént. A kutatást és kivitelezést is magában foglaló, 6 évig tartó projektben több mint 150 közreműködő vett részt.
Dr. Erdő Péter bíboros-prímás, esztergom-budapesti érsek áldotta meg a felújított székesegyházat, arra kérve az Istent, hogy fogadja kegyébe az elvégzett munkát, mint az emberi hódolat jelét.
A bíboros-prímás szentbeszédében kiemelte, hogy bár a templom névadója Szent István, de az egyházmegye védőszentje a Nagyboldogasszony: "Ennek komoly történelmi oka van. Hiszen ebben a városban állt az a bazilika, amelynek különleges szerepe volt Egyházunk és hazánk életében. Ide temetkeztek a magyar királyok az egész középkor folyamán. Ezt az ősi bazilikát pedig Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték."
„Magasztalja lelkem az Urat” – kiáltja a Szűzanya. Miért is? Az Isten képére teremtett ember számára botrány és szörnyűség lenne, ami az állatok számára egyszerű és természetes. Értelmünkből, szabadságunkból, szellemünkből kell maradnia valaminek. Ezt érezték már a pogányok is, ezután sóvárogtak a természeti népek, amikor a halottak ősi kultuszát és tiszteletét gyakorolták - folytatta szentbeszédét Dr. Erdő Péter bíboros-prímás, aki szólt arról is, hogy az igazi választ Krisztus feltámadása adja meg számunkra: "Ő az elsőszülött a halottak közül. Először Krisztus támadt fel, azután azok is feltámadnak, akik Krisztushoz tartoztak (1Kor 15,20-27)." De nekünk, egyszerű halandóknak át kell mennünk a halál kapuján, és – ahogyan Szent Pál írja – akkorra várjuk és reméljük feltámadásunkat, amikor majd Krisztus (újra) eljön. Ezért próbatétel a halál hitünk és reménységünk számára. De ez hitünk lényege: Krisztus érdeméből hiszünk benne, hogy mi is feltámadunk az örök boldogságra. Ez nem csupán jámbor vigasz a gyászoló családok számára. Ebben mi valóban hiszünk. S ennek a hitnek meg kell látszania életünkön. De Szűz Mária saját magáért, a vele történtekért ad először hálát Istennek. Ő mentes volt az áteredő bűntől – neki nem kellett viselnie a halál terhét és örökségét. Ő olyan szorosan kapcsolódott Szent Fia életéhez, hogy a halálnak nem volt hatalma rajta: testestől-lelkestől vétetett fel a dicsőségbe.."
A város fogadalmi szentmiséjét követően a hívek körmenetben kísérték vissza az ereklyéket a Püspöki palotába.