Eredmények és dilemmák - bemutatták L.Simon László új könyvét

Eredmények és dilemmák címmel az elmúlt négy évben született esszéiből, beszédeiből, parlamenti felszólalásaiból és interjúiból állított össze kötetet L. Simon László, akinek a Ráció Kiadó által gondozott könyvét pénteken mutatták be a Hiemer-házban. L. Simon László kormánybiztos, az NKA alelnöke hangsúlyozta, a kötetet nem “sikerpropagandának” szánja, mert az elmúlt időszak eredményeiért és hibáiért is vállalja a felelősséget.
2014.03.28. 19:36 |
Eredmények és dilemmák címmel az elmúlt négy évben született esszéiből, beszédeiből, parlamenti felszólalásaiból és interjúiból állított össze kötetet L. Simon László, akinek a Ráció Kiadó által gondozott könyvét pénteken mutatták be a Hiemer-házban. L. Simon László kormánybiztos, az NKA alelnöke hangsúlyozta, a kötetet nem “sikerpropagandának” szánja, mert az elmúlt időszak eredményeiért és hibáiért is vállalja a felelősséget. 
Megtelt ma délután a Hiemer-ház bálterme, ahol székesfehérvári önkormányzati képviselők, városi és Fejér megyei közhivatalok vezetői, írók és irodalomtörténészek, újságírók és számos meghívott vendég ismerhette meg L. Simon László „Polgári kultúrpolitika – Eredmények és dilemmák” című új könyvét. Székesfehérvár volt a bemutató-sorozat harmadik állomása. A bemutatón köszöntőt mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester, majd Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár ajánlotta a könyvet az érdeklődők figyelmébe.
dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a könyvborítón szereplő Klebelsberg szobor Fehérváron, a Ciszter Gimnázium előtt található, ami szimbolikusnak mondható, hiszen a kötet szerzője az elmúlt négy évben sokat segített a városnak, és sokat tett hozzá értékeink felvállalásához. A polgármester hozzátette, hogy L. Simon László egy olyan politikus-típust képvisel, a szakpolitikusét, akinél "a szak- szón van a hangsúly" és amely típusból egyre kevesebb van a közéletben. „Sok tényezőt kell összeegyeztetni ahhoz, hogy valaki egyszerre legyen hasznos közéleti szereplő, de közben meg tudja őrizni a maga szellemi függetlenségét, és azt az önállóságot, mellyel szabadon mond, vagy mondhat ki dolgokat……Egy olyan embernek ismertem meg a szerzőt, aki messzemenőkig őszinte, és akkor is elmondja a véleményét, ha ebből akár előnye, akár kára származik. Ez egy nagyon fontos és követendő közéleti attitűd. Éppen ezért lehet az új könyvről is azt mondani, hogy hiteles kötet, mert arról szól, aki írta és arról, amilyen értékrendet ő képvisel.” - hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere. 
Részlet Orbán Viktor előszavából: „A magyar kultúrpolitika fenegyerekének könyvét vette kézbe az olvasó. Ám L. Simon László kötetének legfontosabb hőse nem a szerző, hanem Klebelsberg Kuno, s ennek oka bizonyára nem csupán a jeles előd iránti tiszteletben keresendő. Ahogy a nagy kultuszminiszter is egy olyan korszakban futotta meg pályáját, amelyben szinte alapjairól kellett újjáépíteni Magyarországot, úgy a 2010-ben megválasztott kormánynak is egy katasztrofális állapotban lévő, reményvesztett ország számára kellett visszaadnia a jövőbe vetett hitet. […] Kevés munkatársammal folytattam olyan késhegyre menő vitákat, mint éppen e kötet szerzőjével. Mégis azt mondhatom, hogy bár L. Simon László nem arról híres, hogy ki- vagy elkerülné a pengeváltásokat, összességében az elmúlt közel négy évben maga is ezeknek az értékeknek az összebékítésére törekedett parlamenti bizottsági elnökként, szakállamtitkárként, később pedig kulturális nagyberuházásokért felelős kormánybiztosként. Politikusi pályafutása jól mutatja, hogy ez nem mindig könnyű, de nem is lehetetlen feladat. S közben egy pillanatra sem válik hűtlenné hátországához, Fejér megyei gyökereihez. Hiszen aki valóban a hazáért akar tenni, aki a Klebelsberg és más nagyjaink által kijelölt utat akarja járni, annak nemcsak azt kell tudnia, hogy hová tart, hanem azt sem szabad elfelejtenie, hogy honnan érkezett.”
Az öt fejezetet magában foglaló könyvet Hammerstein Judit kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár mutatta be részletesen. Elmondta: „Meggyőződésem, hogy aligha lehet a szerző személyénél hitelesebb embert találni arra, hogy az elmúlt négy év polgári kulturális politikáját bemutassa.” A helyettes államtitkár a kulturális politika iránt érdeklődők figyelmébe ajánlotta a kötetet, amely számos, továbbgondolásra alkalmas nézetet tartalmaz.
L. Simon László elmondta, a kötet összeállításakor arra törekedett, hogy bekerüljenek azok a fontosabb írások, előadások, beszédek, amelyekből kiderül: "abban a többszereplős, mind kulturális, mind politikai szempontból sokszínű erőtérben, amit összefoglalóan kormányzati kultúrpolitikának hívunk, számomra melyek voltak a fontos témák, mely területeken tudtam eredményeket felmutatni, s milyen kérdések fogalmazódtak meg bennem." "A két korábbi kultúrpolitikai kötetemmel összehasonlítva a jelen könyv írásaiból az is nyilvánvalóvá válik, hogy mennyire más feladat, s mennyivel nehezebb az egymásnak feszülő érdekek és értékek mentén gyakorlati politikát művelni, egy ágazat irányításában részt venni, „kívülről” időnként érthetetlennek tűnő kompromisszumokat kötni, mint értékrendi alapelveket megfogalmazni, illetve mások gyakorlati munkájáról szakpolitikai elemzéseket írni." - tette hozzá.
L. Simon László hangsúlyozta, a kötetet nem “sikerpropagandának” szánja. “Ahogy a fülszövegben is írom: ez egy olyan időszak összefoglalása, amelynek az eredményeiért és a hibáiért magam is felelős vagyok. Ezért ez egy erősen szubjektív kötet” – tette hozzá.L. Simon László az elmúlt négy évben megtartott számos parlamenti felszólalásából négy olvasható a kötetben; olyan beszédek, amelyek a szerző szerint szimbolikus szempontból fontosak. Ilyen mások mellett a Nemzeti összetartozásunkról című, vagy az általa végigvitt jogszabály-módosításokhoz kapcsolódó felszólalások, amelyek az előadó-művészeti törvény módosításának vagy az új közgyűjteményi és közművelődési rendszer kialakításának alapjait tisztázzák.