Eredményes közmeghallgatást tartott Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése

 Közmeghallgatást tartott december 15-én a Városháza Nagytermében Székesfehérvár képviselőtestülete. A fehérváriak szociális, egészségügyi, oktatási, kulturális, városfejlesztési és költségvetési témákban is érdeklődhettek. A legtöbb kérdés a közlekedéssel, parkolással, akadály-mentesítéssel és jövő évi, önkormányzat által kivethető adónemekkel kapcsolatban érkezett. Előzetesen, telefonon is lehetett kérdéseket feltenni a városvezetésnek és a képviselőknek közérdekű kérdésekben.
2011.12.15. 10:27 |
Közmeghallgatást tartott december 15-én a Városháza Nagytermében Székesfehérvár képviselőtestülete. A fehérváriak szociális, egészségügyi, oktatási, kulturális, városfejlesztési és költségvetési témákban is érdeklődhettek. A legtöbb kérdés a közlekedéssel, parkolással, akadály-mentesítéssel és jövő évi, önkormányzat által kivethető adónemekkel kapcsolatban érkezett. Előzetesen, telefonon is lehetett kérdéseket feltenni a városvezetésnek és a képviselőknek közérdekű kérdésekben.
 
„Lehet-e javítani a város tisztaságán?” - érkezett az első kérdés a hagyományos év végi közmeghallgatáson. Válaszában Bozai István városgondnok elmondta, hogy mintegy 100 emberrel dolgoznak a város tisztaságán, a belvárosban jelenleg kétszer annyian tevékenykednek, mint korábban. Jövőre tovább növekszik a köztisztasági dolgozók létszáma. Kérdés érkezett arról is, hogy mikor indulhatnak a lakossági rákötések a szennyvízcsatornára Kisfaludon? A válaszban elhangzott, hogy a műszaki átadás tervezett határideje 2012 február vége, az átadás-átvétel márciusban lezajlik, így ezt követően elkezdődhetnek a rákötések. Többen érdeklődtek a Romkert sorsáról és a Nemzeti Emlékhely megvalósításáról is. Válaszában dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a város nem az un. Királyi séta projekt keretében kívánja megvalósítani a Romkert méltó emlékhellyé történő fejlesztését. A polgármester amellett foglalt állást, hogy uniós források helyett nemzeti forrásból kell azt megvalósítani. Közben további előrelépés is történt, hiszen elfogadta a Parlament a tizenegy kiemelten védendő és támogatandó emlékhelyről szóló törvényt, a listára felkerült az egykori koronázótemplom területe, a Romkert is.
 
Több kérdés érkezett olyan adónemekkel kapcsolatban is, amelyek bevezetését az önkormányzat hatáskörébe utalta a kormány, így a bölcsődei gondozási díjról és az ebadóról is érdeklődtek. A bölcsődei gondozási díjjal kapcsolatban Székesfehérvár polgármestere elmondta, mindent megtesznek azért, hogy ne kerüljön sor ennek bevezetésére. Ez függ a város gazdasági teljesítményétől, az iparűzési adóbevételtől, ugyanakkor a jövő évben is jelentős adósságszolgálatot kell teljesítenie a városnak. Az ebadóval kapcsolatban kiemelte, hogy nem terveznek ezzel kapcsolatos lépéseket jövőre, inkább egyfajta önkéntes hozzájárulásban gondolkodnak.
 
A Vörösmarty Társaság képviselője olyan művészek hagyatékának ápolására hívta fel a városvezetés figyelmét, mint Pallai józsef, Ballagó Imre és M.Tóth István. Ez utóbbi művésszel kapcsolatban a kérdező azt emelte ki, hogy M. (Maroshegyi) Tóth Istvánnak emlékszobát kellene kialakítani a városrészben, ahol több, elfeledett alkotását is ki lehetnek állítani. A válaszban Székesfehérvár polgármestere elmondta, hogy a Vörösmarty Társaság jelenleg a korábbinál jóval nagyobb összegű támogatást kap a várostól, tavaly például 5 millió forintot. A társaságtól azt várják, hogy konkrét formában fogalmazza meg azokat a javaslatokat, amelyeket meg kívánnak valósítani. Brájer Éva alpolgármester, Maroshegy önkormányzati képviselője válaszában kiemelte, hogy a városnak nincs olyan helysége Maroshegyen, ahol M.Tóth István emlékszobát lehetne kialakítani. A maroshegyi Gárdonyi Géza Művelődési Ház erre jelenleg nem alkalmas, a felújítására pedig nem tudnak ígéretet tenni, ehhez 500-600 millió forintra lenne szükség. Az alkotások bemutatását addig is a társaság rendelkezésére bocsátott Vörösmarty teremben lehetne megvalósítani.
 
Érdeklődtek a fehérváriak a parkolási díjak emelésének mértékéről is. A válaszban elhangzott. hogy a parkolási díjakat csak minimális mértékben emelik, az emelés mértéke infláció alatt marad. Kérdés érkezett a korábbi színházrekonstrukció kivitelezési hibáival kapcsolatban is. dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy több mint két éve megtették a büntetőfeljelentést és kártérítési pereket indított az önkormányzat a Vörösmarty Színház hat évvel ezelőtti felújítása miatt. Az vizsgálják, hogy miért került 4,6 milliárd forintba a rekonstrukció, ha az épületre a szakértői vélemények szerint ennél lényegesen kevesebbet költöttek.
 
Többen panaszkodtak a Koch László utcai közlekedésre, parkolásra is. Az okmányirodai ügyintézés miatt évente 100 ezren fordulnak meg az utcában, naponta 400-500 gépkocsi halad át, illetve keres parkolóhelyet. A válaszban elhangzott, hogy a Fő utca felújítását követően forgalmi rend változást vezetnek be. Szintén a Fő utca rekonstrukciót követően kerül majd sor a belvárosi járdák rendbetételére is.