-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Érezd a színt, az ízét és az illatát - alkotótábor a Városi Képtárban
Idén is szervezett képzőművészeti alkotótábort a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény és 6-14 év közötti gyerekek vették birtokba a képtár zegzugos épületét, akikkel Novák Edith képző- és iparművész, művészetterapeuta foglalkozik.
A fehérvári fiatalok impozáns helyszínen, testközelből láthatják azt, hogy a neves festők hogyan fejezik ki önmagukat. A tábor témájának inspirációját egyébként a Kecskeméti művésztelep munkássága adja, amely a tájképekről szól. A gyerekek minden nap szabadon körbejárhatják a teret és maguk dönthetik el hangulatuk függvényében, hogy mely alkotás szólítja meg őket. Ezekről a benyomásokról minden reggel tartanak egy nyitóköri beszélgetést, ahol egyesével elmondhatják a véleményüket a képekről. Az alkotó térben pedig megélhetik a benyomásaikat vezetett festés és közös alkotás során.
Novák Edith képző- és iparművész, művészetterapeuta elmondta, hogy a vizuális alkotást egy relaxációs kapcsolódási gyakorlat előzi meg, ahol a gyerekek megélhetik az aznapi érzelmi világukat, összekapcsolódhatnak a társaikkal. „Ahogy telik a hét, egyre kifejezőbbek lesznek a képeik, bátrabbak a színek és a formák. A pont, vonal, folt alapvető kifejezés elemektől indulunk és a hét folyamán eljutunk az önálló képekből elkészült kiállításokig. A képeiket a gyerekek a kiállítótérben ahhoz a képhez, alkotóhoz, szobrászati alkotáshoz helyezhetik el, ami számukra a legkifejezőbb volt. Így úgymond egy megerősítést kapnak: jelen van a nagy alkotó, aki már egy sikeres életpályát mondhat magáénak, és mellette jelen vannak ők is, mint kezdők, akik kezdő lélekként ebben az öt közösen eltöltött napban sok alkotást létrehoztak. Kifejezik azt, hogy bennük is egy csodálatos világ él, amely kezd kibontakozni. A gondolataikat, érzéseiket bátran vállalhatják és megmutathatják. Ezen a záró napon a szülők és nagyszülők is részt vehetnek.”
A tábornak nem kritériuma, hogy a gyermekeknek bármilyen művészeti előképzettsége legyen. Az ötnapos együttműködés lényege, hogy a résztvevők megtanuljanak kibontakozni, önmagukat bátrabban kifejezni verbálisan és nonverbálisan az életkorukhoz mérten. Az itt megtanult dolgokat tovább tudják vinni az iskolai környezetbe, ahol inkább a logika és gondolkodás fontosságán van a hangsúly. Éppen ezért a tábor célja, hogy megteremtse és fejlessze a logika, a szabad alkotás és az önkifejezés közötti egyensúlyt. Azokat a gyerekeket, akik nem csak a nyári időszakban szeretnék ezt az alkotási folyamatot megélni, Novák Edith év közben saját műtermében várja szakkörére.