-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Értelmi fogyatékos fiatalok munkába állását segíti a fehérvári Esélyegyenlőség Alapítvány
Támogatott foglalkoztatás szolgáltatásra nyert pályázati pénzt az Ezredéves Készségfejlesztő Óvoda, Általános Iskola és Speciális Szakiskola alapítványa, az Esélyegyenlőség Alapítvány. Az intézmény vezetőjét, Kremniczky Gábornét a közép-súlyos értelmi fogyatékos fiatalok munkába állítását segítő programról kérdeztük, amely máris sikerként könyvelhető el, ugyanis az országban Székesfehérváron sikerült a legtöbb fiatalnak munkahelyet találnia áruházakban, ipari és mezőgazdasági vállalkozásokban.
Támogatott foglalkoztatás szolgáltatásra nyert pályázati pénzt az Ezredéves Készségfejlesztő Óvoda, Általános Iskola és Speciális Szakiskola alapítványa, az Esélyegyenlőség Alapítvány. Az intézmény vezetőjét, Kremniczky Gábornét a közép-súlyos értelmi fogyatékos fiatalok munkába állítását segítő programról kérdeztük, amely máris sikerként könyvelhető el, ugyanis az országban Székesfehérváron sikerült a legtöbb fiatalnak munkahelyet találnia áruházakban, ipari és mezőgazdasági vállalkozásokban.
- Milyen tevékenységre nyerték el a pályázati támogatást?
- „Támogatott Foglalkoztatás Szolgáltatás” a neve ennek a tevékenységnek, amelyet az iskolához tartozó Esélyegyenlőség Alapítvány nyert el. Összesen három főállású dolgozója, köztük két szociális munkás alkalmazottja lesz az alapítványnak. Az országban tavaly 4, az idén három szervezet nyert. Országos viszonylatban nekünk van a legtöbb elhelyezettünk, erre lehetünk a legbüszkébbek.
- Pontosan milyen feladatokat foglal magában a Támogatott Foglalkoztatás Szolgáltatás?
- Sérült fiatalok integrált munkába állítására nyertünk pályázati támogatást, a program időtartama 14 hónap. A program három komponensű: szociális munkások, közép-súlyos értelmi fogyatékos ügyfelek és munkáltatók vesznek részt benne. Fontos része a projektnek, hogy a munkáltatót is felkészítjük a foglalkoztatásra, meg kell tanulniuk, hogyan bánjanak ezekkel a fiatalokkal. Az ügyfeleknek pedig minden támogatást megadunk, senkit nem hagy magára ez a program. Fontos, hogy nem tömegekben gondolkodunk, a fiatalokat egyénileg kell felkészíteni.
- Hány értelmi-sérült fiatal munkába állítását tervezik?
- A pályázatban 10 fő elhelyezését vállaltuk. Jelenleg 8 elhelyezett fiatalunk van, ennek előzményét a munkahelyi gyakorlat jelentette. Hárman a TESCO-ban dolgoznak, egy-egy fiatal dolgozik Sárkeresztesen egészségügyi kesztyűket gyártó cégnél, a Városi Könyvtárban a könyvtárközi kölcsönzésnél, az Aranykorona Rt.-ben tojásválogatóként és ketten a Móri kistérségben, a Civis Kht. foglalkoztatottjai.
- Hol fogadják az ügyfeleket?
- 2005. január elsejétől él a program, ideiglenesen a Zámoly közben találtunk helyet, de a végleges helyszín valószínűleg a Budai úton lesz. A tényleges ügyfélszolgálattal márciusban indulunk, bárki jelentkezhet, ugyanakkor bizonyára lesznek olyanok is, akikkel nem tudunk majd dolgozni: részükre is megfelelő segítséget nyújtunk. Számos ügyfélre számítunk, elsősorban azokra, akik az Ezredéves Speciális Szakiskolában, vagy az Arany János Speciális Szakiskolában végeztek. Nagy hiányterület az értelmi sérült fiatalok foglalkoztatása, a program fontos része a munkába állítás ténye mellett az is, hogy az iskola után is tevékenységben maradjanak a fiatalok. Csak így érezhetik, hogy fontos tagjai a társadalomnak.
- Milyen tapasztalatokat gyűjtött az értelmi fogyatékos gyerekek neveléséről az Ezredéves Készségfejlesztő Óvoda, Általános Iskola és Speciális Szakiskola igazgatójaként?
- Az intézménybe számos közép-súlyos értelmi fogyatékos gyerek jár óvodától egészen a készségfejlesztő speciális szakiskoláig, 22-23 éves korukig vannak itt a gyerekek. Speciális tanterv szerint tanulnak, amelyben a legfontosabb cél a munkára való felkészítés. Az életben segítségre van szüksége ezeknek a gyerekeknek, így fontos feladatot jelent az utókövetés is. Sajnos Magyarország még messze jár attól a modelltől, ami Hollandiában tapasztalható, ahol számos esetben független személyiségként, önálló lakótelepek, külön élnek a családtól az értelmi fogyatékos fiatalok.
- Hányan végeznek átlagosan évente az Ezredévesben?
- A végzősök között évente 6-10 fiatal van, akiket hosszú évejen keresztül igyekszünk felkészíteni az életre. Sokan kedvelik a manuális dolgokat, tehetségük van a szövés-fonáshoz, fóliahegesztéshez. Az Esélyek Háza megnyitóján Lévai Katalin miniszter asszonynak olyan szőnyeget ajándékoztunk, amelyet a legtehetségesebb tanulónk készített. Előfordul, hogy nem csak a manuális dolgokban jártasak a tanítványaink, olyan tanulónk is volt, aki például nagyon szépen szavalt.