Ezer szépkorú fehérvárival találkoztak - az Idősügyi Párbeszédről számolt be a polgármester

Az Idősügyi Párbeszéd több mint három hónapja működő programja során Fehérvár polgármestere 35 klubban tett látogatást. A találkozásokon mintegy ezer nyugdíjastól 654 kérdést, javaslatot, észrevételt kapott - ezeknek a tapasztalatából születtek a város nyugdíjas közösségéhez kapcsolódó fejlesztési ötletek, közöttük számos programmal, a tájékoztatás javításával, a kapcsolatépítés támogatásával.
2019.04.18. 16:02 |
Ezer szépkorú fehérvárival találkoztak - az Idősügyi Párbeszédről számolt be a polgármester

Székesfehérvár 2019 januárjában elindította a Nyugdíjas párbeszéd elnevezésű, minőségi közösségi fejlesztéseket célzó programját. A város 2018-ban az EMMI-től megkapta az Idősbarát Önkormányzat Díjat;

a program céljai között szerepel, hogy a városvezetés személyes találkozásokon ismerkedhessen meg a nyugdíjasokkal, a klubok működésével, és köszönetet mondhasson a közösségért végzett munkájukért. Emellett a terveket az igények mellé állítva megszülető kölcsönös visszacsatolás működtetése és az aktuális tájékozódás is cél: hogyan lehet még tartalmasabbá, minőségibbé tenni a nyugdíjasok mindennapjait.

A program működéséről és tapasztalatairól tartott értékelő tájékoztatóját dr. Cser-Palkovics András polgármester – az aktív életet élni vágyó, városbeli nyugdíjasok bemutatására – egy hangulatos idézettel kezdte: „Amikor én kislány voltam, minden vasárnap fúvós zenekari ébresztő volt a városban. Délben pedig a Zichy Pavilonban zenés koncert. Jó lenne, ha ismét felelevenítenék e régi, sokak által kedvelt szokást....” – ezt fogalmazta meg a 91 éves Klári néni az ARNYE Bankos klubból.

Az eltelt több mint három hónap alatt 35 klubban tett látogatást a polgármester.

Ezeken a nagyfokú nyitottságról, vendégszeretetről tanúskodó találkozásokon a majd ezer nyugdíjastól 654 kérdés, ötlet, javaslat, kritika, hangzott el. A nyugdíjasok fontosak szeretnének lenni mind a saját generációjuk, mind a fiatalabbak számára, szeretnének figyelmet és közös időt, szívesen átadnák tapasztalataikat, tudásukat, új élményekre vágynak – szeretnék magukat jól érezni, szórakozni, segíteni, beszélgetni, ismerkedni. Nyugodt, békés és minőségi életet élni – foglalta össze Dr. Cser-Palkovics András.

Köszönöm a lehetőséget, a nyitottságot, a kedves fogadtatást, és különösen azt a sok ötletet, amit megfogalmaztak. Kiemelném azt a lokálpatriotizmust és a közösség, a város iránti elkötelezettséget, amit tapasztaltam! Ez valóban példaértékű és átadandó a fiatalabb generáció számára – azzal a bölcsességgel, ami életkor- és tapasztalatfüggő.” -emelte ki. A város új programokkal, a javaslatok megvalósításával támogatja a közösséget. Szerveznek többek között városi, illetve városrészi táncos mulatságokat, nyugdíjas expót, egészségügyi, jogi, szociális fórumot, sütő-főző versenyt és városi kirándulásokat – például a Sóstóra, az Alba Innovárba vagy a Titkok Házába, illetve számítógépes tanfolyamot is indítanak. Segítik a klubok közötti kapcsolatépítést és a tájékoztatást, találkozók szervezésével pedig a kommunikációt például a kórház vagy a színházak, a zenekar és a sajtó vezetőivel, valamint felülvizsgálják a főpróbákra és a kedvezményesbérlet-konstrukcióra vonatkozó regisztrációs rendszert. A felvetések alapján tájékoztató füzetet és havi programajánlót állítottak össze a nyugdíjas korosztálynak az Önkormányzat és az intézmények kínálta lehetőségekkel.

A városvezetés és a nyugdíjas szervezetek vezetői folytatják az egyeztetéseket, a személyes párbeszéd és az együttműködés eredményességéért. Az összegzett tapasztalatokat a polgármester egy értékelő találkozón beszéli meg a klubok képviselőivel még április folyamán, majd a témákról az érintett helyi cégeket is tájékoztatják.

A sajtótájékoztatón részt vett Zentai Zsolt, a program koordinátora is.