Fő a biztonság - figyeljünk arra, hol és hogyan gyújtunk gyertyát

 A hagyományok- nak, szokásoknak megfelelően gyertyát, mécsest gyújtunk a temetőben és otthon is. A katasztrófavédelem arra hívja fel a figyelmet, hogy a tűzvédelmi szabályok betartásával megelőzhetjük a tragédiát és az esetleges tűzkárt.
2013.10.30. 12:47 |
 A hagyományoknak, szokásoknak megfelelően gyertyát, mécsest gyújtunk a temetőben és otthon is. A katasztrófavédelem arra hívja fel a figyelmet, hogy a tűzvédelmi szabályok betartásával megelőzhetjük a tragédiát és az esetleges tűzkárt. 
 Az égő gyertya komoly veszélyt hordoz magában. A lángja, magas hőmérsékletéből adódóan képes meggyújtani a környezetében lévő éghető anyagokat. Szomorú statisztika, hogy az ünnepek időszakában megemelkedik az otthonokat pusztító tűzesetek száma. A következő egyszerű előírások alkalmazásával valóban csak a megbékélésre kell koncentrálnunk az emlékezés óráiban.
 
- A gyertyát a temetőben a szél, otthon pedig a huzat eldöntheti. Fontos, hogy ilyen esetben a láng ne érjen el semmilyen éghető anyagot, pl. koszorút, asztalterítőt.
 
- Minden esetben legyen hőálló alátét a gyertya alatt. A legjobb megoldás, ha feldőlés esetén a láng nem éri el az alátét szélét, ebben az esetben megfelelő a vízszintes irányban szükséges biztonsági távolság.
 
- A gyertya felett szintén nem lehet éghető anyag, pl. függöny. Gondoljunk arra is, hogy nyitott ablak esetén a huzat a láng fölé fújhatja a textíliát.
 
- A kanóc ne legyen hosszabb egy centiméternél, ebben az esetben kisebb lesz a láng magassága.
 
- Soha ne hagyjuk teljesen leégni a gyertyát, ne várjuk meg, amíg az összes viasz elfogy, mivel az átforrósodott mécsestartó is tüzet okozhat.
 
- A gyertyaláng eloltásához ne használjunk vizet, mivel a szétfröccsenő viasz sérülés forrása lehet.
 
- Nagyon fontos szabály, hogy az égő gyertyát, mécsest soha ne hagyjuk őrizetlenül otthonunkban.