Fehérvár Szalon 2024. - megnyílt és egy hónapig látogatható a kiállítás

A Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében nyílt meg pénteken a Fehérvár Szalon 2024 – képző-, ipar- és fotóművészeti kiállítás. Az eseményen három alkotó - Bauer István, Mounier Noémi Klára és Ujházi Péter – pályamunkáit díjazta a zsűri.
2024.09.13. 22:01 |
Fehérvár Szalon 2024. - megnyílt és egy hónapig látogatható a kiállítás

A tárlat 2024. október 13-ig, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között látogatható.

A Fehérvár Szalon kiállítás-sorozatot több évtizede indította el Székesfehérvár Önkormányzata. A hosszú múltú hagyomány célja, hogy kétévente áttekintést adjon a város képző-, ipar- és fotóművészetéről, az alkotók munkásságáról, gondolatairól. A kiállításra idén is a Székesfehérváron élő vagy a városban dolgozó, illetve Fehérvárhoz kötődő – például a városban tanult, dolgozott, vagy a város művészeti életében.


A beadott pályamunkákról, azok bemutatásáról és a díjak odaítéléséről független szakmai zsűri döntött, melynek tagjai idén Salamon Júlia kulturális munkás, kurátor, Huth Júliusz művészettörténész, a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet munkatársa és Fusz Mátyás, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Művészeti Anatómia, Rajz- és Geometria Tanszékének adjunktusa voltak.

Az ünnepélyes megnyitót Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatójának beszéde vezette fel. Elhangzott, hogy idén 42 művész pályázott 63 alkotással, melyek közül 39-et mutatnak be a kiállításon a zsűri döntése nyomán. A főigazgató köszönetét fejezte ki Székesfehérvár Önkormányzatának, a zsűrinek és a Múzeum munkatársainak.

Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Mint fogalmazott, öröm számára, hogy a pályázat ezúttal is nyílt teret adott a művészi szabadságnak, ami igen változatos, sorétű pályamunkákat eredményezett. A művészet célja, hogy nem a dolgok külső megjelenését, hanem belső jelentőségét képviselje. A környezetünkben élő művészek, alkotó emberek az őket ért hatásokat képezik le a vászonra, a fotópapírra, illetve gyúrják bele az általuk készített tárgyakba. A városhoz kötődő kortárs alkotókkal való találkozás rangot jelent, ezek az alkalmak teret és lehetőséget adnak a beszélgetésre, az eszmecserére.

Lehrner Zsolt köszönetét fejezte ki valamennyi alkotónak, akik időt szántak erre a projektre. Az alpolgármester átadta az elismeréseket az idei évben díjazott három képzőművésznek, Bauer Istvának, Mounier Noémi Klárának és Ujházi Péternek.

A kiállítást Salamon Júlia kulturális munkás, kurátor nyitotta meg, és tematikus jelleggel áttekintést adott a bemutatott pályaművekről, rámutatva az egyes műtárgycsoportok közötti összefüggésekre.