-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Fehérvári alkotás is szerepel az első online plakátkiállításon
Felelősség, önmegvalósítás, a megváltozott élethelyzet társadalomra és egyénre gyakorolt hatása jelenik meg az első online plakátkiállításon, amelyre 48 alkotó kapott meghívást. A koronavírus-járvány miatt az OPLA.projekt alapítói, Gál Krisztián és Korolovszky Anna grafikusművészek létrehozták a Szimpla Kert virtuális plakátfalat, hogy mind a művészeknek, mind a közönségnek lehetősége legyen újra a kulturális találkozásokra, élményekre.
Az OPLA egy művészeti projekt, amely kiemelten a plakátművészettel és ahhoz kapcsolódó művészeti jelenségekkel, irányzatokkal foglalkozik. Célja a nemzetközi plakátművészeti élethez kapcsolódva a magyar plakátművészet életben tartása, népszerűsítése. A most megnyílt online plakátkiállítás a grafikusok, plakáttervezők friss reflektálása a jelenlegi helyzetre. Nem véletlenül kapta a Karantén címet. Az autonóm alkotásokon megjelenik az önkéntes izoláció, a pénzfaló vírus, a pánik, valamint az is, hogy mi a home office dress code. A kiállításon székesfehérvári művész alkotása is látható.
Varga Gábor Farkas grafikus, plakátterverező, a Magyar Plakát Társaság tagja megkeresésünkre elmondta, rövid idő, mintegy másfél hét állt rendelkezésükre, hogy elkészítsék a művet, amelyen megjelenik mindaz, ami ma az egyént, a művészt érdekli, megérinti. A fehérvári alkotó Önkéntes izoláció című, vegyes technikával készült művével a figyelemfelhívás volt a cél.
„Az egész társadalmat érintő járványhelyzetben az egyén szerepén, felelősségén, viselkedésén nagyon sok minden múlhat. Bár az alkotói tevékenység alapjában véve egy magányos műfaj, most nekünk is sokkal erősebben kell figyelnünk a társas kapcsolatainkra, szeretteinkre. Nem vonulhatunk vissza a műtermi magányba. Ez a felkérés egy remek alkalom arra, hogy egy újabb platformon, a művészek által készített plakátokon hívjuk fel a figyelmet mind arra, ami ezzel a veszélyhelyzettel jár. Az online térben pedig még szélesebb közönséghez jutnak el a gondolatok, az érzések.”