Fehérvári piac - friss áruból és jó szóból nincsen hiány

Szatyrokban megbúvó palánták, egy tucatnyi „Hogy vagy Marikám?” és vizes földillat - szerdán a fehérvári piac szinte teljesen megtelt kofákkal, őstermelőkkel, akik gondos sorokba rendezve árulták a portékáikat.
2013.05.14. 12:50 |
Nejlonszatyrokban megbúvó palánták, egy tucatnyi „Hogy vagy Marikám?” és vizes földillat - szerdán a fehérvári piac szinte teljesen megtelt kofákkal, őstermelőkkel, akik gondos sorokba rendezve árulták a portékáikat.
Fülöp György, a Városi Piac vezetője elmondta, hogy az élelmiszer piac népszerű, de átalakításokra, korszerűsítésre lenne szükség, ha fel szeretnék venni a versenyt a szuper-és hipermarketekkel.
 
 „Az épületben a közlekedési utak keskenyek, a legmagasabb bérleti díjat fizető üzletek a nehezebben megközelíthető zsákutcában helyezkednek el, ezzel szemben az őstermelők a központi részt elfoglaló asztalokon árulnak.” - fejtette ki a vezető, aki szerint a mostani kialakításból kifolyólag a kevésbé forgalmas hétköznapokon szinte üresnek tűnik a piac, annak ellenére, hogy a belső üzletek nyitva vannak.
 
Mivel a főbejárattal szemben a virágos standok gyakorlatilag mindent kitakarnak, ezért a rutintalan piacra járó nehezebben ismeri ki magát a sorok között. A helyzeten a hátsó ajtó sem segít, mert a látogató az őstermelők asztalait, fémtálcáit veszi először észre, amelyek a hagyományos piaci napokon kívül áru nélkül lehangoló látványt nyújtanak.
Palántát majdnem minden standnál lehetett kapni.
A piac szempontjából a másik nagy problémát a nyitva tartás jelenti. A jelenlegi, reggel öttől délután négyig tartó intervallumban viszonylag kevés dolgozó háziasszony tud gyorsan kiugrani a csarnokba, hogy megvegye a gyereke másnapi tízóraijához szükséges péksüteményt és zöldséget.
 
„Többször is egyeztettünk a kereskedőkkel, az őstermelőkkel és a vásárlókkal, de eddig még a reggel hattól este hatig tartó nyitvatartási idő ellenállásba ütközött. Az őstermelőket nyilván erre nem lehet kötelezni, mert valamikor a földet is kell művelniük. A boltoknak is csak akkor szabhatjuk meg, meddig tartsanak nyitva, ha a mostani élelmiszer piac vásárcsarnokká alakul át. A vásárló csak akkor jön be, ha délután is meg tud mindent kapni.” - magyarázta Fülöp György, akinek az egyik fő célja, hogy a fiatalabb korosztály a félkész ételek és a házhoz szállított ebéd helyett fedezze fel az élelmiszerpiacban rejlő lehetőségeket.
 
Az őstermelői sorok között sétálva felfigyeltünk arra, hogy volt olyan őstermelőnek tűnő kofa, aki epret és fürtös paradicsomot árult. A piacvezető ezzel kapcsolatban megjegyezte, vásárlás előtt nem árt egy kicsit alaposabban körülnézni, mert vannak olyan „őstermelők”, akik a nagybani piacról vagy kereskedőtől vett, sokszor külföldi zöldséget-gyümölcsöt árulnak.
Szerencsére az ellenkezőjére is akad bőven példa, hiszen vannak olyan kofák, akik már több évtizede a délelőtti piacozás után hazasietnek saját földjüket, kertjüket művelni. Czentár Istvánné, Rózsa gyermekkora óta piacozik. Annak idején édesanyjával még dinnyét árult, most palántákat, retket és salátát hozott. Az asztal közepére kitett néhány szellőrózsát is, amit elmondása alapján ki sem lehet irtani az udvarról, ezért a felesleget elhozta.
 
„Már-már lehetetlen a termelést és a piacozást összeegyeztetni! Reggel négy-fél öt magasságában kell kelnem, ha időben ki akarok érni. Délután pedig a földet művelem.” - mondta a kofa. Az asszony ennek ellenére szívesen jön árulni, egyrészt azért, mert a kereset-kiegészítés tíz unoka mellett mindig nagyon jól jön. Másrészt pedig szereti ezt a zsongó közeget, a kofákat, a törzsvásárlókat és az újakat, hiszen a csarnokban kedves szóból, odafigyelésből sosincs hiány.
Nyitvatartás:hétfőtől-péntekig reggel 5 órától 16 óráig, szombaton reggel 5 órától 14 óráig,vasárnap reggel 6 órától 12 óráig. (minden hétvégén bolhapiac és régiségvásár) Gombavizsgálat: hétfőn, szerdán, csütörtökön, pénteken és szombaton 6 órától 12 óráig. Május 19-én és 20-án pünkösdkor a Városi Piac teljes körűen zárva tart!