Fehérváriak vendégeskedtek Opolében a Magyar-Lengyel Barátság Napján

A magyar és lengyel történelem közös vonásai, a két nép között kialakult szoros, történelmi barátság tiszteletére 2007-ben a Magyar Országgyűlés és a Lengyel Sejm március 23-át a Magyar-Lengyel Barátság Napjává nyilvánította. A Tarnów-ban tartott központi rendezvények mellett a sziléziai Opole 40 fős magyar csoportot látott vendégül. A városba érkező Fejér megyei és székesfehérvári delegációt Pleizer Lajos közgyűlési alelnök és Horváth Miklós Csaba városi tanácsnok vezette.
2013.03.25. 12:31 |
A magyar és lengyel történelem közös vonásai, a két nép között kialakult szoros, történelmi barátság tiszteletére 2007-ben a Magyar Országgyűlés és a Lengyel Sejm március 23-át a Magyar-Lengyel Barátság Napjává nyilvánította. Az idén a Tarnów-ban tartott központi rendezvények mellett a sziléziai Opole 40 fős magyar csoportot látott vendégül. A városba közösen érkező Fejér megyei és székesfehérvári delegációt Pleizer Lajos közgyűlési alelnök és Horváth Miklós Csaba városi tanácsnok vezette.
Opole vajdaság és Opole város szervezésében csodálatos környezetben, a Rogów Opolskiban található kastélyban adtak díszvacsorát a két város, illetve a megye és a vajdaság delegációinak tiszteletére. A vacsorán Opole város és vajdaság vezetői fogadták a magyar delegáció tagjait, élükön Krzysztof Kawa³ko, Opole város alpolgármestere és Barbara Kaminska, Opole vajdaság marsall-helyettese. A vacsora helyszíne, az eredetileg a templomos lovagok tulajdonában álló kastély ma könyvtárnak ad otthont. Chrobak Tadeusz, a kastélyt fenntartó Opole Vajdaság Megyei Könyvtár igazgatója házigazdaként vezette körbe a magyar delegációt, és olyan könyvritkaságokat mutatott be, mint az 1625-ben kiadott Jakub Schickfus-féle sziléziai krónikát, és Szilézia 1545-ös fametszetű térképét, vagy Lord George Byron Haugwitz grófnak címzett levelét. A barátság nap rendezvényei másnap az Opole Sziléziai Múzeumban hivatalos programokkal folytatódtak. A lengyel delegáció javaslata alapján esett szó Fejér megye adottságairól, a magyar közigazgatási rendszer átalakításáról, kiemelten a Fejér Megyei Önkormányzat területfejlesztésben betöltött új szerepéről és feladatairól, a 2014-2020-as uniós ciklus gazdasági kilátásairól, és megvitatták az együttműködés további lehetőségeit.
Opole város és Székesfehérvár város delegációinak csatlakozásával közösen megtekintették a múzeum épületét, és a Katyn-i családok, a veterán és határmenti közösségek találkozóján vettek részt. Az ünnepségen megemlékeztek a II. világháború lengyel-magyar történelmi eseményeiről: a Don-kanyarban elesett 2. magyar hadsereg honvédeiről, a Katyn-i vérengzés áldozatairól és a 2012-ben Székesfehérváron rendezett nagyszabású, Katyn Emlékkereszt avatási ünnepségéről. Lengyel barátaink vetítéssel képekben is felidézték az ünnepség meghitt pillanatait és újra elszavalták Wójcik Janusz költő, Opole vajdaság Kulturális, Sport és Turisztikai Főosztálya igazgatója által a keresztállításra írt megrendítő költeményét. Külön tisztelettel köszöntötték az ötletgazdát és az alkotót: Bobory Zoltán költőt és Nagy János szobrászművészt. Az esti gálakoncerten kitüntetéssel köszönték meg közreműködésüket a kereszt állításában.
Az európai uniós támogatásból felújított, modern Opole Városi Könyvtárba is ellátogatott a hivatalos küldöttség. Bemutatták az intézmény működését, valamint a "Magyar-Lengyel Barátság Napja" című fotókiállítást és az Adonyból érkező Szalina táncegyüttes műsorát tekinthették meg az épület előtt a látogatók. A Magyar – Lengyel Barátság Napján népes látogatósereget vonzott a felújított opolei Filharmónia épülete, amely a nap fénypontjaként gálaműsornak adott otthont. Az előcsarnokában kiállításokkal, bor- és Fejér Termék sajtkóstolóval várták az érkező vendégeket. Az „Opole és Fejér képekben” valamint az „EU staféta képekben” című kiállítások fotói a két nép barátságát, a közös programokat és élményeket, illetve az Európai Uniós elnökség átadásához kapcsolódó váltófutást örökítették meg.
Az előcsarnokban az Ezerjó hazájából érkező, Móri borvidék borászainak jóvoltából ízletes borokat, a Fejér Termék Program dégi és sárszentmihályi sajtászainak köszönhetően számos sajtkülönlegességeket kínáltak a közönségnek. A barátság napi gálaesten a lengyel közönség ovációja kísérte a magyar fellépők színpadi produkcióit. Vastapssal jutalmazták az adonyi Szalina néptáncegyüttes műsorát és az őket kísérő székesfehérvári Szedtevette zenekart. A hivatalos program részeként a móri borászok részére találkozót szerveztek az opolei vendéglátósokkal és kereskedőkkel a Filharmónia különtermében a borkereskedelem elősegítése érdekében.A küldöttséget a székesfehérvári Klub Polonia Egyesület lengyel nyelvet kiválóan beszélő tagjai segítették tolmácsként Lengyelhonban.