Fehérváron is a segítségnyújtás a cél

Székesfehérvári vezetéssel megkezdte működést a Regionális Módszertani Központ. A Kríziskezelő Központ koordinálja  azt a három hónapos tervezetet, amely 2004. január 1-ig hivatott feltérképezni a régióban működő tizenöt, hajléktalanok ellátásával foglalkozó intézmény helyzetét.

2003.11.10. 16:36 |

A vezetők folyamatosan látogatják majd a szociális intézményeket, felmérik a problémákat, s megbízásos szerződéssel dolgozó szakemberek segítségével látják el a feladatokat. Zsabka Attila megbízott intézményvezető tájékoztatása szerint a központ 4 millió forintos állami támogatást kapott, a 20%-os önrészt Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata biztosította.

Irodát fognak működtetni, s négy szakmai műhelyprogramot szeretnének indítani, amelynek keretében esetmegbeszélő, szociális-szervező foglalkozások, valamint hajléktalanok foglalkoztatási és kiléptetési csoportjai segítik a régiós összefogást. Emellett EU-s pályázati lehetőségekkel is ismerkedhetnek a szervezetek.

Zsabka Attila elmondta azt is: folytatják a Kríziskezelő Központ “teás járatát” hétköznaponként 18.00 és 21.00 között. Az utcai hajléktalanoknak visznek élelmiszert, takarókat, gyógyszereket. Hétvégenként indul a “krízisjárat” 19.00 és 23.00 között. Ezzel a szolgáltatással szeretnék megelőzni az éjszakai kihűléses vagy fagyhalálos esetek gyarapodását. Száz adag szendvicset és teát tudnak biztosítanai a rászorultaknak a vacsoráztató program keretében. Folyatódik az albérleti program is; utcáról szállásolnak el nőket, betegeket, vagy átmeneti szállókról helyeznek át albérletbe saját jövedelmmel rendelkező hajléktatlanokat, akiknek csak a rezsiköltségeket kell fizetniük. Az albérleti támogatást 3-5 hónapra vállalja a központ. A székesfehérvári Kríziskezelő Központ utcai szolgálatszáma: 20-801-9776. A módszertani központ bemutatásán jelen volt Lőrincz Norbert, az Utcai Szociális Segítők Egyesületének vezetője is, aki beszámolt arról, hogy november 17-től működtetik majd a Közép-Dunántúli Regionális Diszpécserszolgálatot Tatabányán. A szolgálat ellátási területe Komárom-Esztergom, Veszprém, valamint Fejér megye. A telefonszolgálat célja, hogy a folyamatosan bővülő, fejlődő hajléktalanellátó rendszer működéséről információkat gyűjtsön, rendezzen, közvetítsen, segítsen a meglévő lehetőségek minél optimálisabb kihasználásában, mind az ellátásban közvetlenül dolgozó intézményeknek, mind az igénybe vevő hajléktalanoknak.

A tájékoztatón elhangzott az is: egész évben, 24 órában várják a lakosság telefonhívásait a 06-34/511-028-as számon. A diszpécserszolgálat munkájába szeretnék bevonni a mentőket, a tűzoltókat, a rendőröket és a polgárőrséget is. A rendezvényen elhangzott az is, hogy Székesfehérvár is csatlakozik a “Hajléktalanok éjszakája” elnevezésű országos programhoz, november 14-én 18.00 és 20.00 között. A hajléktalanokat ellátó intézmények képviselői a társadalmi szolidaritás felerősítése érdekében vonulnak ki a Városháztérre. A lakosság tájékoztatásán túl, a bemutatkozás és a segítségnyújtás a cél. A családok átmeneti otthona támogatására pedig jótékonysági koncertet szervez a Kríziskezelő Központ, amelynek a Szent István Művelődési Ház ad otthont, november 17-én, 18.00-kor. Az est vendég a Los Andinos.