Fehérváron rendezték az Országos Diabetes Világnapot

Idén már huszonötödik alkalommal rendezték meg az Országos Diabétesz Világnapot, melynek ezúttal Fehérvár adott otthont. Az ingyenes világnapi rendezvényre országhatáron túlról is érkeztek vendégek, és szakmájukban elismert előadókkal találkozhattak az érintettek.
2015.11.14. 13:38 |
Idén már huszonötödik alkalommal rendezték meg az Országos Diabétesz Világnapot, melynek ezúttal Fehérvár adott otthont. Az ingyenes világnapi rendezvényre országhatáron túlról is érkeztek vendégek, és szakmájukban elismert előadókkal találkozhattak az érintettek. 

Az Országos Diabétesz Világnapi rendezvényt ezer fő előtt nyitotta meg Kovács Ilona, a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesületének vezetője, aki a több hónapos szervezés kapcsán megemlítette az egyesület tagjait, azon belül is Benke Anna Piroskát és Tóth Évát, akik sokat segítettek az előkészületekben. „A taps is azt mutatja, hogy bizony nagyon sokan ismeritek őket” – tette hozzá. A fellépők egy része cukorbeteg, más részük hozzátartozó – emelte ki az egyesület vezetője, biztosítva, hogy itt tényleg minden a cukorbetegségről, a cukorbetegeknek szól.
Az esemény védnökségét a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház és Székesfehérvár önkormányzata vállalta. „Mindig nagyon jó egy városnak, ha olyan témában rendezhet programokat, melyre az egész országból, sőt, a határon túlról is ellátogatnak. Reméljük, hogy a résztvevők Székesfehérvár jó hírét is viszik majd magukkal.” – mondta Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok.
A világnapi rendezvény programjairól Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, Dr. Balsay Miklós diabetológus főorvos, Kovács Ilona, a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesületének elnöke és Dr. Reiber István, a kórház orvosigazgatója köszöntötte a népes hallgatóságot.

A diabétesz világnap az inzulin felfedezőjéhez, Frederick Bantinghoz kötődik, aki ezen a napon született. A nap kezdeményezője a Nemzetközi Diabétesz Szövetség, melyhez később csatlakozott a WHO és az ENSZ is, mégpedig egy határozat formájában, amely kimondja: a járványszerű terjedés megakadályozása érdekében mindenképpen összehangolt lépéseket kell tenni.
 „Ma Magyarországon a vezető halálokok között szerepelnek a szív- és érrendszeri megbetegedések, melyek rizikóját a diabétesz négyszeresére növeli. Az amputációk kockázatát tízszeresére növeli, a szerzett vakság második leggyakoribb oka a diabétesz, a veseelégtelenségnek pedig messze a leggyakoribb oka. Ezek azok az adatok, amelyek óriási terhet rónak a betegre, a nemzetgazdaságra, ugyanis éves szinten közel 180 milliárd forintot költ az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a diabétesszel összefüggő költségekre s ebben a legnagyobb tétel a szövődmények kezelése. Ebből is látszik, hogy nem a terápiára költi a legtöbbet a rendszer, hanem a szövődményekre – mivel gyakran késve kerül sor a diagnózisra. Nagy segítség ezért e rendezvény abban, hogy felhívhatjuk a figyelmet arra: a betegség megelőzhető, s vannak olyan elő-állapotai, mint az elhízás, melynek legjobb beavatkozó eszköze az életmódváltás. Ennek két alappillére az étrend és a mozgás, s ebben nagy szerepe van a közétkeztetésnek, az élelmiszeriparnak, politikai döntéshozóknak és a családi modellnek.” - hangsúlyozta Balsay Miklós főorvos.