Fehérváron tanácskozott az MJVSZ - a területfejlesztési forráselosztás újragondolását javasolják

A Megyei Jogú Városok Szövetsége Fehérváron tartotta kétnapos közgyűlését, ahol többek között szó volt az adósság- konszolidációról, valamint a 2014 és 2020 közötti uniós források elosztásáról is. Az MJVSZ azt javasolja, hogy a 2020-ig tartó időszakban a terület- és településfejlesztésre fordítható mintegy 1000 milliárd forint elosztását a kormányzat gondolja újra, mert a nagyvárosok - ellátott feladataikhoz mérten - kevés forrást kapnának.
2013.10.19. 14:52 |
A Megyei Jogú Városok Szövetsége Székesfehérváron tartotta kétnapos közgyűlését, ahol többek között szó volt az adósságkonszolidációról, valamint a 2014 és 2020 közötti uniós források elosztásáról is. Az MJVSZ azt javasolja, hogy a 2020-ig tartó időszakban a terület- és településfejlesztésre fordítható mintegy 1000 milliárd forint elosztását a kormányzat gondolja újra, mert a nagyvárosok - ellátott feladataikhoz mérten - kevés forrást kapnának.
A kétnapos tanácskozás központi témái között szerepelt az önkormányzati adósságkonszolidáció, a közszolgáltatók működése a rezsidíj csökkentés után és a Magyarország 2014.évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslatból a települési önkormányzatokat érintő fejezet megtárgyalása is. A résztevők tanácskoztak a nagyvárosok fejlődését elősegítő fejlesztési prioritásokról, illetve a megyei jogú városok lehetőségeiről is a 2014-2020-as uniós források elosztása kapcsán.
Az MJVSZ kétnapos székesfehérvári közgyűlése utáni szombati sajtótájékoztatón Kósa Lajos elnök elmondta, hogy az előirányzatban szereplő keretösszegből csupán 220 milliárd forint jutna a megyei jogú városoknak, miközben megyei területfejlesztésre 450 milliárd, a kistelepülések fejlesztésére 298 milliárd forintot lehetne fordítani. Hangsúlyozta, hogy a megyei jogú városok a vidék gazdasági központjai, és a feladatellátásban is komoly szerepük van, a szövetség ezért az összegek újragondolását javasolja. Az MJVSZ elnöke hozzátette, hogy Magyarország csak magasabb hozzáadott-értékkel rendelkező termékek előállításával lehet versenyképes, ez pedig nem létezik fejlett urbanizációs szint nélkül.
dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, az MJVSZ alelnöke köszönetet mondott, hogy a szövetség Fehérvárt választotta a tanácskozás színhelyéül a Szent István Emlékévben. Kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a közgyűlésen szó volt a rezsicsökkentés önkormányzati tulajdonú cégekre gyakorolt hatátásairól is. Elmondta, hogy állami támogatásról is tárgyaltak a cégek működésének biztosítása érdekében Fónagy Jánossal, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárával.
2013. évtől kezdődően az önkormányzati rendszert jelentős feladatátcsoportosítási és forrásszabályozási átalakítások érintették. A legnagyobb változást a köznevelési intézmények állami fenntartásba kerülése, illetve a működtetés az önkormányzatoknál maradása jelentette. Ez évtől kezdődően a normatív alapú finanszírozást felváltotta a feladatalapú finanszírozás. Az új rendszer bejáratódásáig az állam folyamatosan biztosítja a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatokra és intézményrendszerek működtetéséhez szükséges finanszírozást.
A Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke az államháztartásért felelős miniszternél kezdeményezte, hogy november végéig kerüljön kidolgozásra egy olyan törvényjavaslat, amely minden 5000 fő lakosságszámot meghaladó település esetében az önkormányzatoknál fennálló adósságállománynak az állam általi teljes összegű átvállalását tűzi ki célul. Magyarországon közismertté vált, hogy a novemberben várható 11,1 százalékos mértékű rezsidíj csökkentés után indokolt lesz egy olyan törvény elkészítése, ami a hazai közműszolgáltatásokat egy rendszerbe fogja és a monopolhelyzetben lévő szolgáltatókat nonprofitokká alakítsa át.
 
A Megyei Jogú Városok Szövetsége szombati ülésnapján arról is határozott, hogy segítik a nemrég elindított helyi közadakozást. Az MJVSZ 500.000 forinttal járul hozzá a Szent Korona hiteles másolatának Székesfehérváron tartásához.