-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Fehérváron kezdték meg a tanévet a Kárpát-medence református oktatási intézményei
A Széchenyi úti református templomban tartott tanévnyitó istentiszteleten Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke azt mondta, hogy intézményeikben figyelnek Isten igéjére, a tanórákon, minden egyes tantárgy esetében megjelenik, akár természettudományok, akár bölcseletek tárgyalása közben.
„Iskoláinkat ez a lelkiség határozza meg, ez a szív fundamentuma, a szívdobogás, a mennyei többlet, és e többlet nélkül nincs értelme az oktatásnak" - fogalmazott hozzátéve: intézményeikben a tanárok felelőssége az adott tárgyat továbbadni úgy, hogy Isten üzenete benne legyen, hiszen a diákságnak, a következő generációknak ez lesz a legfontosabb ajándék.
175 hazai és 23 külhoni intézmény alkotja ezt a közösséget, de biztos vagyok abban, hogy ez a kör tovább fog bővülni és magyarságunk, tudásunk, értékeink gyarapodnak majd.” - emelte ki köszöntőjében Dr. Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős helyettes államtitkára.
Dr. Cser-Palkovics András megtiszteltetésnek nevezte és megköszönte, hogy a közös tanévnyitóra Székesfehérváron kerül sor. „Amikor az mondjuk, hogy koronázóváros, amikor azt mondjuk, hogy királyi város, a nemzet történelmi fővárosa, akkor értékekről és hagyományokról szólunk, melyek nemcsak a múltat jelentik, hanem jelenteniük kell a jelenünket és a jövőnket is.
Ez azt is jelenti, hogy mindig nagyobb a felelősségünk, mint, hogy csak közigazgatási területünkön belül gondolkodjunk; ennek a városnak mindig minden magyarra gondolnia kell.” - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere,
aki hozzátette: „szintén okkal és joggal mondhatjuk Székesfehérvárról, hogy diákváros. Büszkén mondjuk ezt és büszkén valljuk, hogy ez ennek a városnak és ennek a nemzetnek a jövőjét kell, hogy jelentse." Végezetül Cser-Palkovics András azt kérte a pedagógusoktól, hogy a digitális átalakulás közepette is „vigyék ki a világosságra a fiatalokat", hogy a világhálón, a különböző közösségi oldalakon is meg tudják különböztetni az értékest az értéktelentől.
Berze János, a Székesfehérvári Református Egyházközség lelkipásztora, lelkészi elnöke elmondta, hogy a városban két intézményük működik: az Olajfa Református Óvodában jelenleg négy csoportban 88 gyermek nevelkedik, míg a Talentum Református Általános Iskola Iskolában 17 pedagógus 170 tanulót tanít. A lelkipásztor szólt arról is, hogy az 1829 és 1837 között épült klasszicista templom, amely az ünnep helyszínéül szolgálhat, a város legrégebbi protestáns temploma, amelyet az idők során tűzvész és a háború is megtépázott, majd több felújítás után nyerhette el mai formáját.
„Számunkra egyaránt fontos a templom és az iskola és fontos magyarságunk is. Mindezeket meg kell tartanunk, hogy egykor majd továbbadhassuk az utánunk jövő nemzedékeknek. Eleink megmaradásának nagy titka, hogy mindig tudták - a zsoltárköltővel szólva - szemeiket a hegyekre emelni. Ők feladatot és felelősséget bíztak ránk, ennek teljesítését várja el tőlünk a történelem és a történelem ura.” - mondta tanévnyitó ünnepi beszédében Dr. Huszár Pál, főgondnok, a Magyar Református Egyház Zsinatának világi elnöke.
A köszöntőket, ünnepi beszédeket követően pedagógus kitüntetések átadásával folytatódott a közös tanévnyitó ünnepség. A Makkai Sándor-díjat a Zsinat, a református nevelési eszmények a mindennapi gyakorlatba való átültetésében kiemelkedő szolgálatot végző magyarországi és határon túli pedagógusok részére alapította 1997-ben. A díj évente három pedagógusnak adományozható, akik közül egynek mindig határon túli pedagógusnak kell lennie. 2018-ban a Makkai Sándor-díjakat Mészáros Szilvia (Székesfehérvár, Talentum Református Általános Iskola), Sebestyénné Balogh Erzsébet (Túrkeve) és Farkas Ferenc (Kézdivásárhely) kapták.
„Mészáros Szilvia Zircen született, pályáját képesítés nélküli gyógypedagógusként kezdte, Berhidán. Munka mellett, levelező tagozaton szerzett tanítói diplomát a Győri Tanítóképző Főiskolán. Pályája során folyamatosan képezte magát. Történelem szakot is végzett, majd drámajáték-vezető vizsgát tett. 2002-ben, a Székesfehérvári Református Általános Iskola indulásakor az első osztály tanítójává választotta a presbitérium. Az elmúlt tizenhat évben odaadással szolgálta a református oktatásügyet. Tanóráin a hagyományos és modern módszerek alkalmazásának egyensúlyára törekedett, nyitottan az újdonságokra, elfogadva a változásokat. Oktató-nevelő munkáját teljes egészében áthatotta a keresztyén identitása. 2016-ban, negyven esztendei munkaviszony után vonult nyugdíjba. Emberi tulajdonsága, hite, a Református Egyházhoz való hűsége és szakmai munkája alapján méltán kapta meg a Székesfehérvári Református Egyházközség „Pro Talento”-díját és a Dunántúli Református Egyházkerület „Pro Pannonia Reformata”-díját.” - fogalmazott Mészáros Szilvia munkásságát méltatva Ábrám Tibor főgondnok, a Magyar Református Egyház Zsinatának világi alelnöke.
A 2018/19-es tanévben 176 oktatási intézmény - 80 óvoda, 107 általános iskola, 34 gimnázium, 15 szakgimnázium, 6 szakközépiskola és 23 alapfokú művészeti iskola - működik református fenntartásban.