Fejér megye legjobb önkéntes programjait díjazták

 Kihirdették a "Fejér megye legjobb önkéntes programjai" esettanulmány verseny eredményét. A szervező Fejér Megyei Önkéntes Centrum oklevéllel díjazta a pályázatokat. Ezzel párhuzamosan egy kutatás is lezajlott a Civil Szervezetek Fejér Megyei Szövetsége által működtetett Önkéntes Centrum szervezésében. A „Jövőforrás” program részeként a lakosság és a szervezetek hozzáállását vizsgálták.
2011.05.04. 12:11 |
Kihirdették a "Fejér megye legjobb önkéntes programjai" esettanulmány verseny eredményét. A szervező Fejér Megyei Önkéntes Centrum oklevéllel díjazta a pályázatokat. Ezzel párhuzamosan egy kutatás is lezajlott a Civil Szervezetek Fejér Megyei Szövetsége által működtetett Önkéntes Centrum szervezésében. A „Jövőforrás” program részeként a lakosság és a szervezetek hozzáállását vizsgálták.
 
 
 Április 29-én a Civil Szolgáltató Központban vehették át okleveleiket a Fejér Megyei Önkéntes Centrum által meghirdetett "Fejér megye legjobb önkéntes programjai" esettanulmány verseny résztvevői. A szakemberek nem voltak könnyű helyzetben, mikor a beadott esettanulmányok közül ki kellett választaniuk a legjobb hármat, mert a beérkezett összes (!) pályamű mögött kiváló programokat és rengeteg önkéntes erőfeszítést találtak. Ezért a 11 pályázó mindegyikének odaítélték a "Kiváló Önkéntes Program 2011" címet.
 
 A versenyen a három díjazott a Táskarádió, a HEROSZ és az István Király Általános Iskola önkéntes programja lett. A rendezvény egyúttal a TAMOP 5.5.2.-09/3-2009-0013 számú, „Jövőforrás” program az önkéntesség elterjesztésére Fejér megyében elnevezésű projekt záróprogramja is volt. Ennek keretében Elekes Zsuzsa, a szervezet elnöke és a projekt munkatársai, Darvas Péter szakmai vezető, valamint Maczuczáné Fenyvesi Viktória projektvezető értékelte az elmúlt másfél évet.
 
 „Többszáz önkéntes közvetítésünk, felkészítésünk volt. Ötven feletti rendezvényen vettünk részt, szerveztünk két konferenciát, de én mégis azt gondolom, hogy a legnagyobb sikereinket a tudatformálásban értük el. Számos olyan szervezetnél és intézménynél indult el önkéntes program, akiknek addig még csak eszükbe sem jutott önkénteseket foglalkoztatni. Több jó példánk van arra, hogy tartósan álláskereső személy elkezdett önkéntes munkát végezni, aminek köszönhetően könnyebben vissza tudott integrálódni a munkaerőpiacra. Ez az első másfél év az Önkéntes Centrum életében csak elindítója volt valaminek, rengeteg feladatunk van még.” - mondta Maczuczáné Fenyvesi Viktória, aki mostantól az Önkéntesség Európai Éve Fejér Megyei Információs pontot vezeti az új Fehérvári Civil Központban.
 
 A rendezvényen bemutatták Gábor Imrét, a Civil Szervezetek Regionális Szövetségének munkatársát, aki ezentúl fogadja az önkéntességgel kapcsolatosan az érdeklődőket a Civil Szolgáltató Központban (Balatoni út 8.) és a Civil Piactéren.
 
 A Civil Szervezetek Regionális Szövetsége által működtetett Fejér Megyei Önkéntes Centrum célja nem csupán az, hogy információkat nyújt, önkénteseket közvetít, tanácsadást tart, hanem az is, hogy a közvéleményt formálja az önkéntességről. Ennek érdekében a „Jövőforrás” program részeként egy kutatást is elvégeztek Fejér megyében. A Civil Szervezetek Regionális Szövetsége megbízásából az Echo Innovációs Műhely információkat gyűjtött egyrészt a lakosság, másrészt a megyében tevékenykedő szervezetek körében arról, hogy mit tudnak az önkéntes munkavégzésről, milyen tapasztalataik vannak, illetve mennyire nyitottak ezzel kapcsolatban.
 
 A kutatás eredményeként azt a következtetést lehetett levonni, hogy Fejér megye felnőtt lakosságának 14 százaléka végzett már önkéntes munkát az elmúlt 5-10 évben, azaz minden 7. megyei lakos tett már önként valamit egy számára fontos cél érdekében. Kiderült az is, hogy a nők körében – ha minimális mértékben is, de – nagyobb hajlandóság mutatkozott az elmúlt években az önkéntes munkára, illetve a 35-59 év közöttiek gyakrabban végeztek ilyet, mint fiatalabb vagy idősebb társaik. Iskolai végzettség szerint is kimutatható különbség: míg a diplomások egyötöde végzett már korábban ilyen tevékenységet, addig az érettségizettek mindössze egytizede, az érettségivel nem rendelkezőknek pedig csak 13 százaléka.
 
 A Fejér megyei lakosok több mint egyharmada azt nyilatkozta, hogy a jövőben vállalna önkéntes munkát. 55 százalékuk egyértelműen nem végezne ilyen tevékenységet, 9 százalékuk pedig bizonytalan a kérdés megítélésében. Az önkéntes munkavégzés gyakoriságát tekintve a megkérdezettek háromnegyede általában évi egy-két alkalommal, vagy maximum havi egy alkalommal vállalna ilyen tevékenységet, 8 százalékuk akár heti szinten, 2 százalékuk pedig naponta is.
 
 Ezek a kérdések azért is fontosak a szervezet számára, hogy tudják milyen irányba kell továbbmozdítaniuk a Fejér Megyei Önkéntes Centrum tevékenységét. „Úgy véljük a munkatársaimmal, hogy a kutatás során kiderült igényeknek az Önkéntes Centrum teljes mértékben megfelel. A lehetőségek között vannak hosszú távú, rövid távú és alkalmi önkéntes munkák is, amelyek között nagy többségben nincs iskola végzettséggel, vagy korral kapcsolatos elvárás sem.” - összegezte a kutatás eredményét Maczuczáné Fenyvesi Viktória, a projekt vezetője.
 
 A Fejér Megyei Önkéntes Centrum várja az önkéntes munka iránt érdeklődőket, valamint az önkénteseket szívesen fogadó szervezeteket és intézményeket is.